Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
اندازه طبیعی بیضه چقدر است؟

بیضه ها هورمون جنسی اصلی مردانه تستوسترون و اسپرم را تولید می کنند. اندازه متوسط بیضه انسان حدود 4 × 3 × 2 سانتیمتر است و به شکل بیضی است. اکثر مردان دارای دو بیضه هستند. شایع است که یکی از بیضه ها اندازه متفاوت نسبت به بیضه دیگر داشته باشد. بیضه داخل کیسه بیضه  در انتهای هر طرف به بند بیضه ای قرار دارد.

آیا اندازه بیضه مهم است؟

تولید سالم تستوسترون و اسپرم در طیف وسیعی از حجم بیضه رخ می دهد. برخی مطالعات نشان داده اند که بیضه های بزرگتر باعث حجم بالاتر تستوسترون می شود، در حالی که حجم بیضه های کوچکتر با کاهش تولید اسپرم همراه است.

اگر بیماری مانند سندرم Klinefelter داشته باشید که باعث ایجاد کروموزوم اضافی X شود، سطح تستوسترون مهم می شود. علائم این بیماری شامل بیضه های کوچکتر یا بیضه های پایین افتاده و بعضی از خصوصیات زنانه مانند موهای بدن و صورت و رشد بافت سینهاست. داشتن سندرم Klinefelter معمولا با سطح پایین تستوسترون و کاهش فعالیت اسپرم همراه است. این امر می تواند منجر به ناباروری شود. واژه بالینی برای تستوسترون پایین غیرطبیعی، هیپوگونادیسم است. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  •  بیضه های کوچکتر از حد متوسط
  •  رشد بافت سینه
  •  موهای بدن یا صورت کمتر از همسالان خود
  •  نشانه های دیگری مشابه سندرم Klinefelter

هیپوگونادیسم اغلب با درمان جایگزین تستوسترون درمان می شود، و گاهی اوقات ممکن است در دوران بلوغ نیز شروع شود. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که بیضه های کوچکتر کیفیت بیشتری برای پدر شدن دارند. کاهش میزان تستوسترون و حجم بیضه ها احتمال پدر شدن را افزایش می دهد.

اگر متوجه تورم بیضه ها شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. رشد بیضه های بزرگتر در بزرگسالان می تواند سرطان بیضه یا یکی دیگر از مشکلات سلامتی را نشان دهد.

مقاله پیشنهادی اوما: 21 علت درد بیضه سمت راست

چه زمانی بیضه ها شروع به رشد و توقف می کنند؟

بیضه های مردانه حدود یک سانتی متر مکعب در هنگام تولد هستند و تا زمانی که در سن 8 سالگی شروع به رشد کنند، به همان اندازه می مانند. سپس آنها به طور پیوسته رشد می کنند و بعضی اوقات در طول بلوغ به اندازه بزرگسالان می رسند. این اتفاق در دوران بلوغ است که موهای اطراف آلت تناسلی و بیضه شروع به رشد می کنند.

بیضه ها با سرعت یکسان رشد می کنند، هرچند ممکن است یکی کمی بزرگتر از دیگری باشد و رشدش بیشتر طول بکشد (زمان تشکیل اندام تناسلی جنین پسر). همچنین یک بیضه معمولا کمی پایین تر از دیگری است.

آیا بیضه ها می توانند کوچک شوند؟

همانطور که سن شما بالا می رود، تولید تستوسترون کاهش می یابد، زیرا بیضه ها شروع به کوچک شدن می کنند. این مسئله به عنوان آتروفی بیضه شناخته می شود. تغییر اغلب تدریجی است و ممکن است به خصوص قابل توجه باشد. سطح پایین تستوسترون می تواند منجر به کاهش میل جنسی و توده عضلانی کمتر شود، اما این مسئله قسمتی از روند طبیعی افزایش سن است (14 سوال رایج شما درباره اسپرم). برخی از مشکلات بهداشتی نیز می توانند باعث آتروفی بیضه شوند، از جمله:
 بیماری های منتقله از راه جنسی مانند گونوره و سیفلیس

  •  اوریون، سل، و برخی از عفونت های ویروسی بیضه ها
  •  ترومای بیضه ها

دیگر عوامل بی ضرر همچنین می توانند تغییرات موقت در اسکروتوم و بیضه ها ایجاد کنند. به طور خاص، دمای پایین می تواند باعث انقباض شود، هر چند این تاثیری بر اندازه بیضه ها ندارد.

هنگامی که بیضه ها در معرض آب سرد و یا درجه حرارت پایین قرار می گیرد، به طور موقت کوچک می شوند. این مسئله به این دلیل رخ می دهد که بیضه ها سعی می کنند دمای خاصی را که برای تولید اسپرم ایده آل است حفظ کنند. این دما نسبت به دمای بدن به مراتب خنک تر است، به همین دلیل است که بیضه ها تمایل دارند تا از بدن جدا شوند. اما هنگامی که در معرض آب سرد یا دماهای سرد قرار می گیرد، بیضه ها به سمت بدن بالا می روند تا گرم شوند.

مقاله پیشنهادی اوما: آیا نزدیکی زیاد ضرر دارد؟

آیا طبیعی است که یک بیضه کوچکتر از بیضه دیگر باشد؟

طبیعی است یک بیضه کمی بزرگتر از دیگری باشد. معمولا تفاوت اندازه به معنی مشکل پزشکی یا بهداشتی نیست. با این حال، اگر تغییر اندازه یا شکل در یک یا دو بیضه متوجه شدید، باید به پزشک خود بگویید. اگر یک بیضه شروع به سنگین تر شدن کرد یا احساس کردید یک توده در آن وجود دارد یا تغییر شکل مشاهده کردید، احتمالا یک تومور است و احتمالا اولین علامت سرطان بیضه است. این نوع سرطان اغلب با موفقیت درمان می شود، اما تشخیص زودهنگام حیاتی است. سرطان بیضه یا پیچ خوردگی بیضه که پیچیده شدن بند اسپرمی است موجب درد و تورم می شود و باید به زودی پس از تشخیص علائم بررسی و درمان شود.

صرف نظر از اندازه بیضه ها، بایستی به صورت ماهانه توده ها یا سایر تغییراتی که ممکن است بیماری را نشان دهد، بررسی کنید.  برای انجام خودآزمایی، یک دقیقه به طور مرتب بیضه ها را بین انگشت شست و انگشتانتان بگذارید تا تغییرات در اندازه، شکل یا سختی را احساس کنید. انجام این کار در مقابل یک آینه ممکن است به شما کمک کند تا ببینید چه کاری انجام می دهید. اگر در طی آزمایش درد تجربه کردید یا متوجه یک توده مشکوک، تورم یا تغییر دیگری شدید، به زودی به پزشک خود مراجعه کنید. چنین تغییراتی ممکن است سرطان بیضه یا عفونت را نشان دهد.

شما ممکن است تغییرات در بیضه های خود را با پزشک مراقبت های اولیه خود بررسی کنید و یا می توانید به متخصص اورولوژیست مراجعه کنید. یک متخصص اورولوژی دکتری است که متخصص در سلامت دستگاه تولید مثل و دستگاه ادراری است. سرطان بیضه معمولا با از بین بردن بیضه سرطانی درمان می شود.

سلامت و عملکرد اندام تناسلی مهمتر از اندازه است. اگر احساس می کنید که بیضه های شما بیش از حد کوچک هستند یا علائم دیگری دارند که به شما مربوط می شوند مانند کمبود میل جنسی، بافت بزرگ سینه و یا ناباروری، با پزشک خود صحبت کنید. درمان تستوسترون اغلب می تواند کمک کند. اگر تولید اسپرم تحت تاثیر قرار گرفته باشد، متخصصان باروری می توانند به شما و همسرتان برای بچه دار شدن کمک کنند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.healthline.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 85% 85