Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
اسپرم چند دقیقه در هوای آزاد زنده می ماند؟

سلول های اسپرم سلول های تولید مثل هستند. آنها کوچکترین سلول های بدن هستند و در تعداد زیادی تولید می شوند.

اما اسپرم ها چه مدت زنده می مانند؟

 خوب، پاسخ صادقانه این است که این مسئله بستگی به محیطی که در آن قرار می گیرد دارد. بگذار توضیح بدهم: در اینجا چند سلول اسپرم در شرایط مختلف زندگی می کنند:

اسپرم در خارج از بدن: چند دقیقه تا یک ساعت.

هنگامی که سلولهای اسپرم در خارج از بدن در موادی مانند یک تکه پارچه، صندلی توالت یا روی تخت قرار می گیرند، خیلی زیاد زنده نمی مانند. اسپرم اغلب در عرض چند دقیقه خشک می شود و سلول های اسپرم می میرند.
به عنوان مثال، اگر رابطه جنسی در حمام رخ دهد و مرد در آب نعوظ داشته باشد، از لحاظ نظری ممکن است که سلول های اسپرم به داخل واژن حرکت کنند و احتمالا منجر به بارداری شوند. مهم است بدانیم در حالی که این اتفاق می افتد، بارداری بسیار بعید است زیرا گرمای آب در عرض چند دقیقه باعث از بین رفتن سلول های اسپرم می شود (لقاح چگونه صورت میگیرد؟). همچنین، زمانی که مرد در کاندوم نعوظ دارد، سلولهای اسپرم به مدت طولانی زنده نمی مانند و فقط حدود 20 دقیقه زنده می مانند.

اسپرم در بدن یک زن: تا 5 روز.

سلول های اسپرم تا 5 روز در بدن یک زن زندگی می کنند. وقتی انزال در طول رابطه جنسی اتفاق می افتد، سلول های اسپرم بدن مرد را ترک می کنند و از طریق دهانه رحم زن به رحم او منتقل می شود. سلول های اسپرم ممکن است به لوله های فالوپی که در آن تخمک های زن قرار دارند شنا کنند. احتمال وقوع حاملگی در این روش به عوامل زیر بستگی دارد:

  •  سلامتی سلول های اسپرم 
  •  مقدار مایع منی
  •  روز چرخه قاعدگی زن

منجمد در یک آزمایشگاه: چند سال.

با پیشرفت فن آوری، سلول های اسپرم را می توان تا چند سال در دمای زیر صفر ذخیره کرد. در دمای بسیار پایین، فعالیت بیولوژیکی بسیار کمی وجود دارد و سلول های اسپرم ذخایر انرژی خود را از دست نمی دهند. همچنین، آنها در معرض حملات میکروارگانیسم نیستند. بانک اسپرم موجود سلول های اسپرم را برای چندین سال ذخیره می کند و برای کمک به افرادی که مایل به بچه دار شدن هستند، استفاده می شود.

مقاله پیشنهادی اوما: مورفولوژی اسپرم باید چقدر باشد؟

اسپرم چه مدت در وان آب داغ زنده می ماند؟

سلول های اسپرم در وان آبگرم زیاد دوام نمی آورند. اسپرم بیش از چند ثانیه در معرض مواد شیمیایی و آب گرم زنده نمی ماند. حاملگی از طریق انزال در حمام داغ بسیار نادر است و حتی ممکن نیست. در حمام گرم که خیلی داغ نیست، سلول های اسپرم به احتمال زیاد برای چند دقیقه زنده می مانند. با این حال، بسیار بعید است که اسپرم قادر باشد راه خود را از طریق آب وان به مهبل (واژن) زن پیدا کند. با این حال، اگر یک زن و شوهر در آب مقاربت داشته باشند، احتمال حاملگی وجود دارد زیرا اسپرم به طور مستقیم به بخش تولید مثل زن وارد می شود. دمای محیط و محیط فیزیکی هیچ تاثیری بر میزان زنده ماندن اسپرم ندارد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.medicalnewstoday.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91