Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
لقاح چگونه صورت میگیرد؟

لقاح کجا در بدن انسان رخ می دهد؟

روند لقاح یک فرایند گام به گام است که نتیجه آن تولید یک زندگی است. این فرایند با یک تخمک بارور آغاز می شود که در رحم مادر باقی می ماند تا زمانی که آماده تولد باشد. تخمک و اسپرم در تلاش مشترک برای باروری برای تبدیل شدن به یک زیگوت یا تخمک بارور به هم می پیوندند. بین فرآیند لقاح و تولد چند مرحله وجود دارد.

لوله های فالوپی جایی است که بیشتر بارور شدن برای حاملگی های طبیعی انجام می شود. هنگامی که مرد و زن در رابطه جنسی شرکت می کنند، مایع منی مرد داخل مهبل (زن) ریخته می شود. تا 150 میلیون اسپرم میتواند در یک انزال مایع منی آزاد شود. اسپرم برای دیدار با تخمک در لوله فالوپی حرکت می کند، اما اسپرم ها باید سریعا به لوله فالوپی برسند زیرا بین 12 تا 48 ساعت بعد از تخمک گذاری از بین می روند.

این اتفاق در قسمت فوقانی رحم رخ می دهد یا حتی می تواند در خارج از دستگاه تولید مثل در موارد بیماری التهابی در ناحیه لگن اتفاق بیفتد. این حاملگی خارج رحمی است که یک حادثه جدی است.

 

 

تخمک

اسپرم

تعداد شرکت کنندگان

1 در هر دوره قاعدگی

 

~ 250-280 میلیون در هر انزال

اندازه

بزرگترین قطر سلول در بدن انسان: ~ 0.12 میلی متر

μm ~   50طول (10،000 برابر کوچکتر از تخمک)

میتوکندری

200000-100

100-75

 

چگونگی لقاح اتفاق می افتد؟

فرایند باروری با چرخه قاعدگی زن آغاز می شود. این چرخه بدن زن را آماده می کند و حدود نیمی از راه لقاح را طی می کند. تخمک به داخل لوله فالوپی آزاد می شود که در آن بارور شدن رخ می دهد.

تنها حدود 85 درصد از اسپرم قادر به رسیدن به مقصد خود است. 15 درصد از اسپرم ها قادر به رسیدن به تخمک هستند. اسپرم سیگنال هایی را که توسط رحم و واژن ارائه می شود را دنبال می کند و به دهانه رحم می رسد. سپس از میان مخاط دهانه رحم عبور می کند و به پوشش رحم می رسد. رحم و یا پوشش رحم، جایی است که جنین بعد از تخمک گذاری بارور می شود.

از حدود 1000 اسپرمی که باقی می مانند، باید راه خود را به لوله فالوپی پیدا کنند. در حالی که دو لوله فالوپی وجود دارد، تخمک تنها در یکی از آنها یافت می شود. اگر اسپرم لوله مناسب را انتخاب کند تخمک را پیدا خواهد کرد.

کل فرآیند، از انزال تا پیدا کردن تخمک، حدود 20 دقیقه طول می کشد. اسپرمهایی که به تخمک می رسند سعی می کنند تخمک را بارور کنند.

فرآیند بارداری چگونه است؟

لقاح چگونه صورت میگیرد؟

پس از اطلاع از این که لقاح کجا اتفاق می افتد، در اینجا اطلاعات بیشتری کسب می کنید. تعیین دقیق روز بارداری کار بسیار دشواری است. بهترین کاری که دکتر می تواند انجام دهد شروع شمارش شروع بارداری بر اساس اولین روز از آخرین پریودی است. این زمان تقریبا حدود 2 هفته قبل از بارداری است.

 

فرآیند

چه اتفاقی می افتد

تخمک گذاری

هر ماه تخمک ها به فولیکول ها حرکت می کنند و تا دو هفته قبل از پریودی بعدی رشد می کنند.

 

هورمون ها افزایش می یابند

هنگامی که تخمک دور از فولیکول است، به لوزی corpus تبدیل می شود که باعث می شود هورمون رحم را برای تخمک با پوشش ضخیم آماده کند.

 

تخمک به لوله فالوپی حرکت می کند.

تخمک به مدت 24 ساعت در لوله فالوپی باقی می ماند زیرا منتظر اسپرم می ماند تا آن را بارور کند. این اتفاق حدود 2 هفته بعد از زمان آخرین پریودی شما رخ می دهد.

 

اگر تخمک بارور نشود چه اتفاقی می افتد

اگر تخمک بارور نشود، از طریق رحم عبور می کند و تجزیه می شود. هورمون ها به حالت عادی باز می گردند، پوشش رحم فرو می ریزد و پریودی شما را آغاز می کند.

لقاح

 

اگر تخمک بارور شود، اسپرم دیگری قادر به نفوذ به تخمک نیست. ژنهای نوزاد زمان باروری تخمک را تشخیص می دهند. اسپرم با کروموزوم Y به معنای پسر و کروموزوم X به معنای دختر است.

حرکت به رحم

 

در حالی که تخمک تا 4 روز در لوله فالوپی باقی می ماند، 24 ساعت پس از بارور شدن شروع به تقسیم سلولی می کند. تمرکز اصلی تخمک بر این است که خود را روی پوشش رحم بچسباند. پس از حدود 3 هفته اول سلول های عصبی نوزاد تشکیل می شوند.

هورمون های بارداری

 

هورمون هایی که در آزمون حاملگی ثبت می شوند، hCG نامیده می شود. 4 هفته طول می کشد تا این هورمون ها به سطحی برسند که در نوارهای آزمایش دیده شوند.

 
تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما
 
منبع: www.newkidscenter.com   www.khanacademy.org و    
امتیاز مطلب: 96%
96