Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
علت لکه بینی بعد از خوردن قرص اورژانسی چیست؟

قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی (EC) به جلوگیری از بارداری کمک می کند. اگر باردار هستید این قرص بارداری را پایان نمی دهد و 100٪ موثر نیست. با این وجود، هرچه زودتر پس از رابطه جنسی از آن استفاده کنید، موثرتر خواهد بود.

قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی می تواند شامل استفاده از دستگاه داخل رحمی مسی (IUD) و ترکیبی از قرص های ضد بارداری تجویز شده تحت نظر پزشک باشد. با این حال، ارزان ترین و قابل دسترس ترین فرم EC قرص اورژانسی لونژیل است. 

عوارض جانبی احتمالی قرص اورژانسی

قرص اورژانسی، که گاهی به عنوان قرص صبحگاهی نامیده می شود، عوارض جانبی طولانی مدت و جدی ندارد (عوارض مصرف قرص ضد بارداری اورژانسی). در اکثر موارد، زنانی که  EC مصرف میکنند هیچ عوارضی را تجربه نمی کنند. با این حال، برخی از اشکال قرص EC باعث عوارض جانبی جزئی خواهد شد. شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 •  سردرد
 •  خستگی
 •  سرگیجه

قرص اورژانسی  همچنین می تواند چرخه قاعدگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. پریودی شما ممکن است یک هفته زودتر یا دیرتر رخ دهد. اگر پریودی بیش از یک هفته به طول انجامید، ممکن است نیاز به آزمایش بارداری باشد.

خونریزی و لکه بینی  واژینال پس از مصرف قرص اورژانسی طبیعی است؟

لکه بینی بعد از اورژانسی

برخی از خانم هایی که از قرص های اورژانسی بارداری استفاده می کنند ممکن است خونریزی واژینال داشته باشند. این خونریزی معمولا در عرض سه روز به پایان می رسد. با این حال، خونریزی طولانی تر از سه روز یا سنگین تر ممکن است نشانه ای از یک مشکل باشد. در صورتی که خونریزی شدید یا طولانی تر از سه روز دارید، با پزشک خود تماس بگیرید (12 قرص ضد بارداری موجود در ایران).

در بیشتر موارد، لازم نیست نگران خونریزی بعد از قرص صبحگاهی باشید. این اتفاق در اثر مصرف تمام قرص های پیشگیری از بارداری اورژانسی دیده می شود و عمدتا به این دلیل است که این قرص ها شامل پروژستین یا استروژن هستند. اگر به دلیل هورمون های قرص خونریزی می کنید، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. بعد از اینکه پریودی بعدی اتفاق بیفتد مسئله حل خواهد شد.

با این وجود مهم است که درک کنیم که خونریزی غیرعادی ممکن است نشانه چیزی جدی در طبیعت باشد. شما همچنین باید علائم دیگری مانند سرگیجه یا درد شکمی را در نظر بگیرید و برای مشاوره با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر خونریزی بعد از چند روز برطرف نشد یا سنگین تر شد باید به پزشک خود مراجعه کنید. این مسئله ممکن است به دلیل سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم رخ دهد. لازم به ذکر است که بعد از مصرف قرصهای ضد از بارداری، پریودی بعدی شما در ماه آینده رخ می دهد. همچنین یک هفته زودتر یا دیرتر رخ دادن پریودی طبیعی است. اگر پریودی یک هفته پس از تاریخ پریودی منظم شما رخ نداد بهتر است تست بارداری انجام دهید.

اگر پس از مصرف قرصهای ضد بارداری اورژانسی خونریزی کنم، چه اتفاقی رخ داده است؟

اکثر زمان ها، هیچ دلیلی برای نگرانی نیست. اگر چه عارضه جانبی معمول نیست، اما هورمونهای قرص می تواند باعث خونریزی در بعضی از زنان شود. اگر این مسئله دلیل خونریزی شما است، خطرناک نیست و پس از پریودی برطرف می شود.

باید بدانید خونریزی غیرمعمول ممکن است ناشی از چیز دیگری باشد. اگر علائم دیگر (مانند درد شکم یا سرگیجه) دارید یا اگر خونریزی بیش از چند روز طول کشید، یا اگر پریودی سنگین تر شد چیز جدی می باشد. بعد از قرصهای پیشگیری از بارداری اورژانسی، پریودی بعدی شما باید در ماه آینده رخ دهد. اگر در عرض یک هفته پس از زمان انتظار داشته پریود نشدید، بهتر است تست بارداری انجام دهید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.healthline.com و ec.princeton.edu

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 88% 88


 • profile🌹🌹🌹🌹 🌹1397/08/28

  خواااهش میکنم من خیلی استرس دااارم ایا عوارضه قرصه یا نه مشکلی برااام پیش اومد این اولین باره انقدر طول کشیده خواهش میکنم چیکار کنم

  • profile🌹🌹🌹🌹 🌹1397/08/28

   سلام خسته نباشین من بعد از رابطه بدون دخول دوتا قرص اورژانسی همزمان خوردم بعد ۵روز پریود شدام ولی خونریزی شدید ندارم بیشتر لکه اس همراه با خونریزی الان ۹روز گذشته همچنان ادامه داره ایا مشکلی برایه من پیش اومد من قرص روز ۹پریودیم خوردم تو رو خدا چیکار کنم مشکلی یعنی برام پیش اوومده 😢