Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
ضخامت رحم ( آندومتر) برای بارداری و لانه گزینی

برای باردار شدن، عوامل زیادی باید در زمان مناسب اتفاق بیفتد تا بارداری با موفقیت انجام شود. باروری اولین نکته است و فرآیندهای مختلفی از جمله رحم و چرخه قاعدگی و اطمینان از امنیت تخمک نیز مهم می باشد. یکی از عوامل مهم ضخامت رحم و پوشش رحم است.

آندومتر (پوشش رحم) چیست؟

رحم به سمت داخل دیواره خود، پوششی دارد که از غشاهای مخاطی تشکیل شده است. این پوشش در مجموع اندومتر یا پوشش رحم را تشکیل می دهند. دو لایه پوشش رحم را تشکیل می دهند. یکی لایه کاربردی است، که در طول هر دوره پریودی فرو می ریزد. لایه دیگر پایه است و همچنان در رحم باقی می ماند. بسته به چرخه پریودی، ضخامت آندومتر تغییر می کند.

ضخامت طبیعی آندومتر برای بارداری چقدر است؟

به عنوان یک مقایسه کلی، لایه آندومتر بسیار نازک است. در انتهای چرخه قاعدگی، هنگامی که لایه بالایی به طور کامل می ریزد، ضخامت لایه ای که باقی می ماند به 1 میلی متر می رسد. با شروع چرخه تخمک گذاری بعدی، سلول ها شروع به ایجاد لایه کاربردی جدید بالای آن می کنند.

این لایه معمولا از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما ضخامت طبیعی اندومتر برای باردار شدن معمولا حدود 8 میلی متر است، که باید تا حدود 15 میلی متر تا روز لانه گزینی برسد تا بتواند تخمک بارور را به طور ایمن نگهداری کند.

چه چیزی باعث نازک شدن آندومتر می شود؟

اندومتر نازک به چند دلیل ایجاد می شود:

1.    جریان خون ضعیف

اگر رحم به قدر کافی خون دریافت نکند، در ایجاد اندومتر دچار مشکل می شود و نمی تواند اندومتر ضخیم برای بارداری ایجاد کند. عدم جریان خون مناسب ممکن است به دلیل رحم کج، فیبروئید رحم و یا حتی یک شیوه زندگی بی تحرک باشد.

2.    سرعت اشتباه رشد اندومتر

به طور کلی، مشاهده شده است که ضخامت کمتر از 6 میلی متر مانع از بارداری موفق می شود. با این حال اگر سرعت رشد اندومتر درست نباشد در ضخامت 8 میلیمتر نیز امکان شکست بارداری وجود دارد.

3.    مسائل مربوط به استروژن

سطوح پایین تر استروژن (هورمون استروژن: 10 نقش اساسی استروژن در بدن ) از رشد سلولی و ضخیم شدن لایه آندومتر جلوگیری می کند.

4.    عملکرد نامناسب پروژسترون

عملکرد نامناسب هورمونهای پروژسترون باعث نازک شدن اندومتر می شود.

5.    اثر جانبی داروهای باروری

ممکن است داروهای خاصی که برای افزایش باروری و تخمک گذاری استفاده می شوند، باعث عوارض جانبی و نازک شدن لایه آندومتر شوند (قرص لتروزول و بارداری).

6.    روش زندگی استرس زا

عدم استراحت و خواب کافی می تواند منجر به استرس شود که از رشد مطلوب لایه آندومتر جلوگیری می کند.

مقاله پیشنهادی اوما: علت ضخیم شدن دیواره رحم چیست؟

راه هایی برای افزایش ضخامت اندومتر برای باردار شدن

ضخامت رحم و یا اندومتر

1.    رژیم غذایی خوب

مصرف رژیم غذایی متعادل و مغذی بر سطح استروژن اثر می گذارد، تعادل هورمون ها را حفظ می کند و باعث افزایش جریان خون می شود. همه این عوامل در کمک به رشد ضخامت آندومتر برای بارداری مهم هستند.
به صورت روزانه وعده های غذایی مناسبی برای حفظ سطح انسولین و کورتیزول مصرف کنید. فیبر و مواد غذایی که دارای کوآنزیم Q10 هستند را در رژیم خود جای دهید. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است که باعث کاهش استرس های مرتبط با بافت می شود و به ضخیم شدن اندومتر کمک می کند.

موادی مانند سبزیجات برگ سبز، گوجه فرنگی، تخم مرغ، هویج، ماهی و ... حاوی تمام ویتامین های مهم مانند ویتامین C و ویتامین E همراه با گروه B پیچیده است که برای گردش خون سالم ضروری هستند. مواد غذایی ترش و کافئین را کاهش دهید تا به بهبود سلامتی کمک کنید.

2.    استراحت کافی

استراحت خوب و خواب عمیق به توازن هورمون ها کمک می کند و بر روند ضخیم شدن هورمون ها تاثیر می گذارد. خواب عمیق حداقل 7-8 ساعت در شبانه روز برای بدن ضروری است. خواب کافی منجر به رشد مطلوب بافت می شود. سعی کنید هر روز در زمان مناسب بخوابید و بیدار شوید و از بیدار ماندن های طولانی و تا آخر شب بپرهیزید.

3.    ورزش منظم

راه طبیعی برای افزایش گردش خون انجام ورزش منظم است. افزایش میزان خون به رحم به در رشد سلول های اندومتر کمک می کند که باعث افزایش ضخامت آن ها می شود. ورزش شدید نیاز نیست. روزانه حدود نیم ساعت ورزش کافی است. ورزش های مختلف انجام دهید تا خسته و کسل نشوید و تعادل در فعالیت ها حفظ شود. ورزش همچنین به خواب عمیق در شب کمک می کند.

4.    ماساژ سرخرگ رانی

یک روش اثبات شده برای افزایش میزان خون به رحم و ناحیه لگن تحریک سرخرگ ران است. با استفاده از انگشتان دست به آرامی سرخرگ را فشار دهید. چند ثانیه ماساژ به افزایش جریان خون کمک می کند. این امر باید پس از پایان دوره پریودی انجام شود تا تخمک گذاری رخ دهد. با تکرار این کار بر روی هر دو پا، رشد اندومتر افزایش می یابد. در موارد IVF یا نشانه های فشار خون بالا، بایستی از ماساژ سرخرگ اجتناب کنید.

5.    طب سوزنی

درمان جایگزین طب سوزنی برای کمک به زنان باردار بسیار موثر است. همچنین این درمان در بازسازی جریان خون درون بدن موثر است که باعث افزایش باروری می شود.

6.    روغن کرچک

اسید ریسیولینیک یک ماده شیمیایی است که برای افزایش جریان خون و افزایش بهبودی و تشکیل بافت شناخته شده است. این اسید به طور خاص بر تخمدانها و رحم تاثیر می گذارد. این اسید در روغن کرچک یافت می شود و استفاده از آن می تواند بسیار مفید باشد.

سوالات متداول شما درباره ضخامت رحم یا اندومتر

1.    ضخامت زیاد اندومتر چقدر است؟

همانطور که اندومتر نازک مشکل آفرین است، لایه اندومتر خیلی ضخیم نیز مشکل ساز است. هیپرپلازی آندومتر، اصطلاح پزشکی برای تعریف این بیماری است که معمولا به علت سطوح استروژن بسیار بالا رخ می دهد. در این حالت ضخامت اندومتر بالاتر از 10-15 میلی متر است

2.    آیا با اندومتر 5 میلی متری نیز بارداری رخ می دهد؟

5 میلی متر برای بارداری بسیار نازک است. در این حالت القاء تخمک همراه با مکمل پروژسترون مورد نیاز است. ضخامت آندومتر مناسب برای بارداری جزئی ضروری در کل فرایند باردار شدن و باردار ماندن است. انتخاب شیوه زندگی سالم و اتخاذ شیوه های مناسب درمان برای مراقبت از بیماری، می تواند بدن شما را به یک مسکن عالی برای جنین تبدیل کند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: parenting.firstcry.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92