Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
درمان خانگی تب کودکان

تب یک نشانه شایع بیماری است، اما لزوما بد نیست. در واقع تب نقش مهمی در مبارزه با عفونت ها ایفا می کند.

تب در نوزادان و کودکان نوپا

سن

دما

چه باید کرد؟

0-3 ماه

38 درجه سانتی گراد یا بالاتر (دمای مقعد)

حتی اگر فرزند شما علائم دیگری ندارد با پزشک تماس بگیرید.

3-6 ماه

تا 9/38 درجه سانتی گراد (دمای مقعد)

کودک خود را به استراحت و نوشیدن مقدار زیادی مایعات تشویق کنید. دارو نیاز نیست. اگر فرزندتان به طور غیرعادی تحریک پذیر یا ناآرام است با دکتر تماس بگیرید.

3-6 ماه

بالای 9/38 درجه سانتی گراد (دمای مقعد)

با پزشک تماس بگیرید. احتمالا پزشک توصیه می کند فرزندتان را برای معاینه نزد او ببرید.

6-24 ماه

بالای 9/38 درجه سانتی گراد (دمای مقعد)

به فرزندتان استامینوفن بدهید. اگر فرزند شما بزرگتر از 6 ماه است، ایبوپروفن نیز مناسب است. برای دوز مناسب، برچسب را به دقت بخوانید. به نوزاد یا کودک نو پا آسپرین ندهید. اگر تب به این دارو پاسخ ندهد یا بیش از یک روز طول کشید، با دکتر تماس بگیرید.

 

تب در کودکان

سن

دما

چه باید کرد؟

2-17 سال

تا 9/38 درجه سانتی گراد:

برای کودکان کوچکتر از سه سال اندازه گیری دما از مقعد

برای کودکان بزرگتر از سه سال به صورت دهانی

کودک را به استراحت و نوشیدن مقدار زیادی مایعات تشویق کنید. دارو مورد نیاز نیست. اگر فرزندتان به طور غیرعادی تحریک پذیر یا ناآرام است، با پزشک تماس بگیرید.

2-17 سال

بالاتر از 9/38 درجه سانتی گراد:

برای کودکان کوچکتر از سه سال اندازه گیری دما از مقعد

برای کودکان بزرگتر از سه سال به صورت دهانی

اگر کودک شما ناراحت به نظر می رسد، به او استامینوفن (تیلنول) و یا ایبوپروفن (ادویل، موترین، ...) بدهید. برچسب را با دقت برای دوز مناسب بخوانید و مراقب باشید بیش از یک داروی حاوی استامینوفن مانند داروهای سرماخوردگی یا سرفه به فرزندتان ندهید. از دادن آسپرین به کودکان یا نوجوانان اجتناب کنید. اگر تب به دارو پاسخ ندهد یا بیش از سه روز طول کشید، با دکتر تماس بگیرید.

 

درمان خانگی تب کودکان

درمان خانگی تب کودکان

در صورتی که تمایل به مصرف داروهای کاهش تب، مانند استامینوفن یا ایبوپروفن – دارید می توانید از روش های غیر پزشکی برای کاهش تب کودک خود استفاده کنید. کاهش تب کودک به درمان بیماری یا مشکل اصلی کمک نمی کند. ( تب می تواند به بدن کودک شما کمک کند به مبارزه با عفونت بپردازد.) اما اگر دما به قدری بالا برود که باعث ناراحتی یا کم آبی کودک شود، کاهش تب موثر است. در ادامه چند روش برای کاهش تب ذکر شده است:

-  در هنگام استراحت کودک، یک دستمال مرطوب و خنک روی پیشانی او قرار دهید (14 درمان تب در بارداری).

 کودک خود را به حمام گرم ببرید. همانطور که آب از پوست او تبخیر می شود، بدن کودک سرد می شود و دمایش پایین می آید. از آب سرد استفاده نکنید. آب سرد باعث لرزش و افزایش دمای بدن می شود. به همین ترتیب، از مالیدن الکل استفاده نکنید. این روش نیز موجب افزایش دما و مسمومیت با الکل می شود

-  مقدار زیادی مایعات و غذاهای سرد، مانند یخ و ماست به کودک بدهید تا هم بدن کم آب نشود و هم سرد شود (درمان تب و لرز در بزرگسالان).

- از فن استفاده کنید. باز هم نمی خواهید فرزندتان سرد شود. فن را در پایین ترین حالت نگهدارید و طوری تنظیم کنید که هوا در اطراف کودک بچرخد و مستقیم به او برخورد نکند.

لایه های اضافی لباس را در بیاورید. با این کار کودک از طریق پوست گرمای اضافی را از دست می دهد. لباس های نازک تن کودک کنید. اگر کودک می لرزد، پتوی نازک دورش بپیچید تا گرم شود.

در محل خنک در منزل بمانید. یا اگر بیرون هستید، در سایه بمانید (درمان تب و لرز در کودکان).

- اگر فرزند شما کمتر از 3 ماه سن دارد و تب دارد، با پزشک تماس بگیرید. برای کودک 3 تا 5 ماهه، اگر دمای او به 5/38 درجه سانتی گراد یا بالاتر رسید، با پزشک تماس بگیرید. هنگامی که کودک 6 ماهه است، اگر تب او به 9/38 درجه یا بیشتر رسید، با پزشک تماس بگیرید.

- بدون توجه به سن فرزندتان، اگر تب با علائم دیگری همچون تنگی تنفس یا لکه های بنفش روی پوست همراه است، با دکتر تماس بگیرید. این علائم می تواند نشانه عفونت جدی باکتریایی باشد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.babycenter.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 85% 85