Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
قرص امگا3 | عوارض امگا3 | مقدار مصرف مکمل امگا3

اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی بسیار مهم هستند. بهترین راه برای کسب مقدار کافی از این اسیدهای چرب مصرف غذاهای غنی از امگا 3 می باشد مانند ماهی های چرب. اگر ماهی های چرب به مقدار زیاد مصرف نمی کنید، بهتر است مکمل مصرف کنید. با این حال، صدها مکمل مختلف امگا 3 وجود دارد که همه آنها از مزایای بهداشتی مشابه برخوردار نیستند. امگا 3 در فرم های مختلف وجود دارد. روغن ماهی در هر دو فرم طبیعی و فرآوری شده وجود دارد. در این مقاله می خوانیم: 

فرم های مختلف مکمل امگا3 

ویژگی قرص یا کپسول امگا 3 

هنگام خرید قرص امگا3 به چه مواردی دقت کنیم؟

چه مقدار امگا 3 ضروری است؟

معرفی چند مکمل امگا3 موجود در ایران


فرم های مختلف مکمل امگا3 

فرآوری می تواند شکل اسیدهای چرب را تحت تاثیر قرار دهد. این مسئله مهم است، زیرا برخی از فرمها بهتر از دیگران جذب می شوند:

1-  ماهی:

در کل ماهی ها اسید چرب امگا 3 به عنوان اسیدهای چرب آزاد، فسفولیپیدها و تری گلیسیرید موجود است.

2-  روغن ماهی:

در روغن ماهی، اسید چرب امگا 3 به طور عمده به صورت تری گلیسیرید موجود است.

3-  روغن ماهی فراوری شده:

هنگامی که روغن ماهی فراوری می شود، چه به صورت خالص یا غلیظ، تبدیل به اتیل استر می شود که در طبیعت یافت نمی شود.

4-  تری گلیسیریدهای اصلاح شده:

استرهای اتیل در روغن های ماهی فراوری شده می توانند دوباره به تری گلیسیرید تبدیل شوند و سپس تری گلسیرید اصلاح شده می شوند.

تمام این فرم ها مزایای بهداشتی دارند، اما مطالعات نشان داده اند که جذب امگا 3 از اتیل استرها به اندازه انواع دیگر خوب نیست. به عنوان یک قاعده کلی، جذب امگا 3 به شکل اسیدهای چرب آزاد (بیشتر در مواد غذایی یافت می شود) 50٪ بیشتر از تری گلیسیرید است و جذب تری گلیسیرید 50٪ بیشتر از اتیل استر می باشد.

ویژگی قرص یا کپسول امگا 3 

مکمل امگا3

روغن های امگا 3 معمولا به صورت کپسول یا ژل های نرم یافت می شوند. این نوع کپسول مورد توجه مصرف کنندگان هستند، زیرا طعم خاصی ندارند و راحت قورت داده می شوند. کپسول ها معمولا از یک لایه نرم ژلاتین ساخته می شوند و بسیاری از تولید کنندگان نیز از پوشش روده ای استفاده می کنند.

پوشش روده ای کمک می کند تا کپسول تا زمانی که به روده کوچک نرسیده است، حل نشود. این پوشش در کپسول روغن ماهی رایج است و مانع از آروغ با بوی ماهی می شود. همچنین می تواند بوی نامطبوع روغن ماهی پخته را پنهان کند.

اگر کپسول امگا 3 مصرف می کنید بهتر است هر چند وقت کپسول را باز کنید و بو کنید تا از  بو نگرفتن آن مطمئن شوید.

هنگام خرید قرص امگا3 به چه مواردی دقت کنیم؟

هنگام خرید مکمل امگا 3، همیشه باید برچسب را به دقت بخوانید. همچنین موارد زیر را بررسی کنید:

1-  نوع امگا 3:

بسیاری از مکمل های امگا 3 حاوی EPA و DHA، مهمترین انواع امگا 3، هستند. اطمینان حاصل کنید که مکمل شما حاوی این مواد است.

2-  مقدار امگا -3:

ممکن است برچسب روی مکمل نشان دهد حاوی 1000 میلی گرم روغن ماهی در هر کپسول است. اما برچسب پشت نشان دهنده تنها 320 میلی گرم EPA و DHA باشد.

3- فرم امگا 3:

برای جذب بهتر، به دنبال EE (اتیل استر)، FFA (اسیدهای چرب آزاد)، TG، rTG (تری گلیسیرید و تری گلیسیرید های اصلاح شده) و PLs (فسفولیپید ها) باشید.

4-  خلوص و اصالت:

سعی کنید محصولاتی با استاندارد GOED برای خلوص یا تمبر "شخص ثالث مورد آزمایش" تهیه کنید. این استانداردها نشان می دهد که این مکمل ایمن است.

5-  تازگی:

امگا -3 مستعد ابتلا به بو گرفتن است. هنگامی که کپسول خراب می شود، بوی ناپایداری ایجاد می کنند و مضر میشود. همیشه تاریخ دارو  و بوی آن را چک کنید و ببینید آیا حاوی آنتی اکسیدان مانند ویتامین E می باشد یا خیر.

مقاله پیشنهادی اوما: مصرف امگا3 در دوران بارداری

کدام مکمل های امگا 3 بهترین گزینه ها هستند؟

 •  یک مکمل روغن ماهی معمولی احتمالا بهترین انتخاب برای اکثر افراد است.
 •  با این حال، فقط به یاد داشته باشید که روغن ماهی طبیعی معمولا شامل 30٪ EPA و DHA است و 70٪ دیگر چربی است.
 •  اگر می خواهید مقادیر بالاتری از EPA و DHA را مصرف کنید، باید مقادیر زیادی کالری و ویتامین A را مصرف کنید تا میزان امگا 3 مورد نظر را دریافت کنید.

 در این مورد، مکمل با امگا 3 متمرکز، ایده بهتری است، زیرا EPA و DHA می توانند تا 90 درصد در آن موجود باشد. به دنبال مارک های حاوی امگا 3 به عنوان اسیدهای چرب آزاد، تری گلیسیرید یا فسفولیپیدها باشید.

کاربردهای قرص های اسید امگا 3

اگر چه تحقیقات بیشترین کاربرد اسید چرب امگا 3 را در بیماری های قلبی نشان داده است، اسید های چرب امگا 3 در سایر شرایط نیز مفید هستند:

 • کلسترول بالا
 • فشار خون
 • دیابت
 •  آرتروز روماتوئید
 •  برخی از سرطانها
 •  اگزما
 • آسم
 •  لوپوس

چه مقدار امگا 3 ضروری است؟

مقدار مصرف امگا3 و نحوه مصرف

انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می کند که همه افراد حداقل دو بار در هفته اسیدهای چرب امگا 3 را از منابع ماهی و منابع گیاهی دریافت کنند، زیرا این اسیدها در محافظت از قلب و عروق نقش مهمی دارند. با توجه به AHA، بیماران مبتلا به بیماری های قلبی ممکن است تنها از طریق رژیم غذایی مواد مغذی مصرف نکنند. این افراد باید با استفاده از مکمل های امگا 3 تجویز شده به وسیله پزشک امگا 3 مورد نیاز را جذب کنند. علاوه بر این، AHA نشان می دهد افرادی که سطح بالای تری گلیسیرید دارند نیاز به مصرف اسیدهای چرب امگا 3 به مقدار زیاد دارند (آیا در دوران بارداری از قرص های امگا3 استفاده می شود؟).

تحقیقات نشان داده است مصرف بیش از 3 گرم اسیدهای چرب امگا 3 از کپسول ها فقط باید تحت مراقبت پزشک انجام شود، زیرا مصرف زیاد امگا 3 ممکن است باعث خونریزی بیش از حد در بعضی افراد شود و یا در افراد مبتلا به آریتمی باعث بدتر شدن ریتم قلب می شود. پزشک شما دوز مناسب را برای شما توصیه می کند.

اگر دربرنامه غذایی هفته ای به طور متوسط 3 تا 4 بار در هفته هر بار 80 تا 120 گرم ماهی و یا گردو مصرف شود، افراد به هیچ وجه نیازی  به مصرف امگا 3 نخواهند داشت ولی اگر ماهی مصرف نمی شود، می توان از مکمل امگا 3 هفته ای دو تا سه عدد  استفاده کرد.

مقدار مکمل مصرفی در دوز غیردرمانی، یک گرم در روز و در دوز درمانی 3 گرم در روز است. مکمل امگا 3 باید زیر نظر پزشک و پس از انجام آزمایش های لازم و تشخیص وضعیت اکسیداسیون بدن، تجویز شود زیرا مصرف خودسرانه این مکمل، عارضه در پی خواهد داشت. 

زمان مصرف قرص امگا3

بهتر است مکمل امگا 3 را همراه با وعده غذای اصلی مصرف کرد زیرا مکمل آن نوعی روغن است و همراه غذا بهتر جذب می شود البته افرادی که پس از مصرف آن دچار ضعف در پا می شوند، می توانند مکمل را قبل از خواب مصرف کنند.

اثرات جانبی ناشی از مکمل های امگا 3 چیست؟

عوارض جانبی رایج مرتبط با استفاده از مکمل های امگا 3 عبارتند از: ریفلاکس اسید / سوزش معده / سوء هاضمه، حالت تهوع، اسهال، و افزایش بروز خارش. اگر مکملهای روغن ماهی با غذا مصرف شود یا دوزها با مقدار کم شروع و به تدریج افزایش یابد باعث می شود عوارض جانبی دستگاه گوارش کاهش یابد.

تداخلات بالقوه دارو امگا3

استفاده از مکمل های امگا 3 با داروهای مختلف تداخل دارد، از جمله آسپیرین، آنتی اکسیدان ها، داروهای ضد تانکت و برخی مکمل های گیاهی. علاوه بر این، استفاده از مکمل های روغن ماهی ممکن است موجب افزایش ناگهانی گلوکز خون در برخی از بیماران دیابتی شود، بنابراین شما باید با پزشک خود درباره این موضوع صحبت کنید. مکمل های امگا 3 ممکن است باعث کاهش فشار خون در برخی افراد شود. برای جلوگیری از تداخلات دارویی، قبل از مصرف امگا 3 یا مکمل های غذایی با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. افرادی که داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا وارفارین استفاده می کنند، افرادی که به غذاهای دریایی حساسیت دارند و کسانی که فشارخون خیلی بالا و کنترل نشده دارند، نباید امگا 3 مصرف کنند (مصرف قرص روغن ماهی در شیردهی).

ملاحظات قبل از استفاده از مکمل امگا 3

 •  در مورد مصرف مکمل با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید، به ویژه اگر در حال حاضر داروهای تجویزی یا غیر تجویزی را مصرف می کنید، بیماری دارید یا باردار هستید یا شیردهی می کنید.
 •  در صورت هر گونه آلرژی یا حساسیت نسبت به هر یک از مواد تشکیل دهنده از مصرف مکمل ها اجتناب کنید.

 استفاده طولانی مدت از مکمل های روغن ماهی ممکن است باعث کمبود ویتامین E شود. بنابراین، ویتامین E به بسیاری از محصولات روغن ماهی تجاری اضافه شده است. استفاده منظم از محصولات غنی شده با ویتامین E ممکن است منجر به سطح بالایی از این ویتامین محلول در چربی شود، به طوری که پزشک شما باید به طور منظم شما را کنترل کند.

معرفی چند مکمل امگا3 موجود در ایران

1- مکمل نوتری امگا 3،  قیمت: 72 هزار تومن

2- مکمل امگا 3 : ساخت امریکا، قیمت: 87 هزار تومان

3- مکمل (Fish Oil (Omega-3 : ساخت کانادا ، قیمت: 84 هزار تومان

4- مکمل فلکسید اویل (روغن بذر کتان) ، ساخت ایران، قیمت:  30 هزار تومان

5- مکمل امگازون (امگا 3) ، (Omegazon (Omega 3،  ساخت انگلستان، قیمت : 24 هزار تومان

6- مکمل امگا 3 ( 100 عدد ) : ساخت فرانسه،  قیمت : 48 هزار تومان

7- مکمل  آکوامارین، ساخت انگلستان، قیمت: 105 هزار تومان

8- مکمل هارپ سیل اویل 500 میلی گرم، ساخت کانادا، قیمت: 64 هزار تومان

9- مکمل امگا 3 6 9 ( 60 عدد )، ساخت ایران، قیمت: 72 هزار تومان

10- مکمل امگا 3 فیش اویل 120 عددی، ساخت امریکا، قیمت: 70 هزار تومان

در مقاله های بعدی مکمل های ذکر شده باهم مقایسه و بهترین آنها معرفی میشود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.healthline.com  و www.otcguide.net

امتیاز مطلب: 97%
97