Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
12 علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی

پزشکان خونریزی قاعدگی طبیعی را دوره ای می دانند که از سه تا هفت روز طول می کشد؛ خونریزی طولانی مدت قاعدگی یا منوراژی، خونریزی است که بیشتر از یک هفته طول می کشد. بسته به شرایط، قاعدگی طولانی مدت وضعیتی است که می تواند به راحتی توسط هورمون های کنترل بارداری کنترل شود.

طول یک چرخه قاعدگی به طور متوسط برای یک خانم بالغ بین 21 تا 35 روز می باشد. دختران جوانتر که تازه وارد بلوغ شده اند و خانم های مسن تر که نزدیک یائسگی هستند الگوهای نامنظم یا کوتاهتر یا طولانی تر از حد نرمال دارند و یا شاید پریودی سنگین تر یا سبک تر را تجربه کنند.

معمولا این بی نظمی ها به دلیل تغییرات در سطوح هورمون، به ویژه استروژن رخ می دهد. استروژن به ساختن پوشش رحم کمک می کند که اندومتر نامیده می شود و تخمک بارور در آن کاشته می شود یا در طول دوره قاعدگی فرو می ریزد. در حالی که دوره های نامنظم قاعدگی می تواند پرخاشگرانه باشد، این تغییرات هورمونی شایع است و به ندرت به معنی مشکلی جدی است.

علت خونریزی قاعدگی طولانی مدت

ممکن است در هنگام ارجاع به خونریزی نامنظم یا طولانی مدت قاعدگی از پزشک اصطلاحات خاصی بشنوید. منوراژی دوره ای است که بسیار سنگین و یا طولانی مدت است. پلی منوره به خونریزی نامنظم برای 21 روز یا کمتر اشاره دارد. 

1- خونریزی رحم ناکارآمد (DUB)

یکی دیگر از دلایل قاعدگی طولانی مدت است. DUB می تواند در هر زمان در طول سال های باروری خانم اتفاق می افتد، اما اغلب بر خانم های بالای 40 سال تحت تاثیر می گذارد. DUB نشان دهنده اختلال در عملکرد هورمون است که می تواند پایداری پوشش رحم را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به خونریزی قاعدگی نامنظم، سنگین و یا طولانی شود.

پزشکان DUB را با هورمون هایی مانند استروژن، پروژسترون و یا ترکیبی از هورمون های زنانه در قالب قرص های کنترل زایمان درمان می کنند. قرصهای ضد بارداری علاوه بر استفاده به عنوان داروهای ضد بارداری می توانند تولید هورمون را تنظیم کنند و بر رشد پوشش رحم تاثیر بگذارند. قرص های ضد بارداری به درمان DUB برای خانم هایی که وارد دوره قبل از یائسگی می شوند نیز کمک می کنند.

2- قرص ضدبارداری

برخی از قرص های کنترل بارداری مبتنی بر هورمون می توانند بر فرکانس، مدت زمان و جریان های دوره قاعدگی تأثیر بگذارند. همچنین نوع یا مارک قرص های کنترل بارداری می تواند خونریزی قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، هرگز نباید قرص ضد بارداری (12 قرص ضد بارداری موجود در ایران ) را خودتان تغییر دهید. چرخه قاعدگی هر خانمی متفاوت است و بسیاری از مسائل پزشکی می تواند پریودی را تحت تاثیر قرار دهد.

بیماری هایی که باعث خونریزی قاعدگی طولانی مدت می شود. مراجعه به متخصص زنان اولین گام در تعیین علت خونریزی قاعدگی طولانی مدت است. پزشک پس از انجام یک سری آزمایشات دلیل مشکل را تشخیص می دهد.

بسته به سن شما، پزشک آزمایش خون برای بارداری، سطح هورمون و عملکرد تیروئید انجام می دهد. سایر تستهای تشخیصی و روشهای ممکن شامل پاپ اسمیر، بیوپسی اندومتری و سونوگرافی است. شرایط پزشکی که می تواند باعث خونریزی غیرطبیعی قاعدگی شود عبارتند از:

علت قطع نشدن خونریزی پریودی چیست؟

 1.  فیبروم های رحم، رشد غیر سرطانی دیوار رحم
 2. هیپرپلازی آندومتر، اندومتری ضخیم شده
 3. اختلال خونریزی، مانند بیماری وون ویلبراند
 4.  مشکلات لخته شدن
 5.  عملکرد تیروئید
 6.  مسائل غدد لنفاوی
 7.  عفونت
 8. کیست های تخمدان
 9.  پولیپ رحم (تشخیص پولیپ رحم | درمان پولیپ رحم)
 10. سرطان

مشکلات تخمک گذاری نیز می تواند بر طول پریودی تأثیر بگذارد.

درمان برای خونریزی قاعدگی طولانی مدت

علاوه بر کنترل تولد، درمانهای خونریزی غیرطبیعی قاعدگی عبارتند از:

 •  داروها
 •  هیسترکتومی، جراحی برداشتن رحم
 •  تخریب آندومتر، جراحی برداشت یا سوزاندن پوشش رحم

روند درست درمان به علت خونریزی طولانی مدت قاعدگی و شرایط شخصی شما، مانند بارداری در آینده بستگی دارد. بعضی از روش ها، مانند هیسترکتومی، باعث ناباروری می شوند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.everydayhealth.com

امتیاز مطلب: 65%
65


 • profileشکوفه حسینی1397/12/10

  سلام من خونریزیم کمترشده بعدازدواج علتش چی میتونه باشه؟تواقدامم