Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
آیا عفونت قارچی باعث ناباروری میشود؟

نه، داشتن عفونت قارچی به طور مستقیم بر بارداری تاثیر نمی گذارد. اما خارش و تحریک عفونت قارچی باعث اختلال در مقاربت می شود. عفونت های قارچی توسط یک قارچ رایج به نام کاندیدا ایجاد می شود. به طور معمول، تعادل ترشحات اسیدی مهبل (واژن) مانع از تکثیر این قارچ می شود. اما تغییر در اسیدیته واژن - که اغلب به علت بیماری، قاعدگی، بارداری، برخی از آنتی بیوتیکها و یا قرصهای جلوگیری از بارداری ایجاد می شود، رشد مخمر را تشویق می کند. رطوبت، لباس های تنگ و مرطوب می تواند زمینه اصلی برای تولید قارچ را فراهم کند.

علائم اصلی عفونت قارچی

علائم عفونت قارچی

خارش و ترشحات سفید و پنیری است. همچنین ممکن است سوزش، تحریک و بثورات روی لب بیرونی مهبل (واژن) دیده شود. عفونت های قارچی با داروهای ضد قارچی واژینال یا داروهای تجویزی (فلوکونازول) به راحتی درمان می شود. اکثر درمان ها طی یک تا هفت روز اثر می کنند. در هنگام استفاده از داروهای ضد قارچی هیچ خطر یا ممانعتی برای رابطه جنسی وجود دارد، اما مقاربت ممکن است باعث تحریک بیشتر این ناحیه و تاخیر در بهبودی شود.

اگر علائم شما پس از مصرف دارو از بین نرفت، به پزشک خود مراجعه کنید (درمان خانگی عفونت قارچی واژن: 3 روش درمان) . پزشک سایر عفونت هایی که علائم مشابه دارند را آزمایش می کند. بر خلاف عفونت قارچی، کلامیدیا و گونوره (که دهانه رحم را آلوده می کند و می تواند باعث آسیب و انسداد لوله های فالوپ شود) احتمال بارداری را کاهش می دهد.

چگونه عفونت های قارچی بر باروری من تاثیر می گذارند؟

اگر فقط یک یا دو بار در سال دچار عفونت قارچی می شوید و عفونت به راحتی با روش های خانگی درمان می شود، مشکلی نیست و تنها باروری به خاطر خارش های ناخوشایند و سوزش در حین رابطه جنسی تحت تاثیر قرار می گیرد. به یاد داشته باشید عفونت قارچی از طریق رابطه جنسی به همسر شما منتقل می شود. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از انتقال عفونت، در حین درمان عفونت از رابطه جنسی اجتناب کنید.

عفونت قارچی مجدد موجب ایجاد اختلال فلور در واژن می شود که باعث می شود رسیدن اسپرم به رحم مشکل تر شود. اسپرم به دلیل رشد بیش از حد کاندیدا کشته نمی شود، اما به دلیل اینکه عفونت باعث ایجاد تغییر در مخاط دهانه رحم می شود، اسپرم سخت تر به دهانه رحم می رسد.

اگر عفونت قارچی دارید، به احتمال زیاد دچار عدم تعادل روده ای کاندیدا نیز هستید. این مسئله اغلب ناشی از رژیم غذایی نامناسب است. از آنجا که سیستم گوارش به مناطق بدن خانم که در نزدیکی دهانه مهبل (واژن) است متصل است، ممکن است رشد بیش از حد کاندیدا باعث گسترش آن به این مناطق شود. این بدان معناست که آنچه می خوریم به رشد بیش از حد مخمر کمک می کند. اگر در روده ما رشد بیش از حد قارچ وجود داشته باشد، ممکن است بر جذب مناسب مواد مغذی که می خوریم تأثیر بگذارد. همه ما می دانیم عادات غذایی مناسب و مصرف منظم غذاهای کامل بر باروری ما تاثیر می گذارد، بنابراین کاندیدا ممکن است بر سیستم گوارش ما تأثیر بگذارد و موجب عدم تعادل جذب و هضم مناسب غذا شود. کاندیدا روده ای به رژیم غذایی نامناسب ربط دارد.

عدم تعادل در فلور واژن ما، توانایی مخاط را برای مقابله با عفونت های دیگر یا بیماری هایی که بر دیگر مشکلات باروری تاثیر می گذارد، کاهش می دهد. اگر عفونت قارچی قبل از زایمان درمان نشود، عفونت به کودک منتقل می شود. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: natural-fertility-info.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95