Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت

تمرکز بر از دست دادن چربی، نه از دست دادن وزن  هنگامی که در مورد از دست دادن وزن صحبت می کنید، معمولا هدف کاهش وزن است. در واقع می خواهید در اطراف ناحیه کمر، ران، شکم و سینه کاهش وزن داشته باشید. 
ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد، اما می توان بدون کاهش وزن لاغرتر شد. این اتفاق زمانی می افتد که چربی بدن را از دست می دهید ولی عضله های بدن شما افزاش می یابد. در این صورت وزن شما ثابت باقی می ماند.

حقیقت درباره وزن شما

ترازو  نمونه وزن شما را نشان می دهد، اما به شما نمی گوید که چقدر وزن در عضله، چربی، آب، استخوان ها یا اندام ها وجود دارد.  یکی دیگر از دلایلی که وزن مقیاس بسیار قابل اعتماد نیست این است که همیشه در حال تغییر است. تغییرات وزن را در طول روز مشاهده خواهید کرد و این مسئله در اثر مقدار نوشیدنی و غذایی که می خوردی رخ می دهد.

ترازو دارای کاربردهای مهمی است. مطالعات نشان داده است افرادی که به طور مرتب خود را وزن می کنند، کاهش وزن را مشاهده می کنند.  در حالیکه ترازو کاملا بی فایده نیست، اما ممکن است بهترین ابزار برای افرادی باشد که برنامه کاهش چربی را شروع کرده اند. 

تمرکز بر از دست دادن چربی بسیار مهمتر از تمرکز بر وزن است (8 رژیم لاغری سریع و موثر). هنگامی که چربی بدن را از دست می دهید، تغییرات دائمی در بدن خود ایجاد می کنید، بنابراین بدن شما چربی را از دست داده و عضلات بیشتری خواهد داشت. وقتی وزن کم می کنید، می توانید آب یا حتی عضله از دست بدهید. 

تفاوت کاهش وزن با کاهش سایز

خیلی وقت ها خانم ها یک ماه ورزش میکنند و باشگاه میروند و مدام پیاده روی دارند، بعد از یک ماه روی ترازو میروند و ناامید پایین می آیند چون هیچ گونه کاهش وزن نداشتند. اما لباس ها گشاد و یا آزادتر شده است. علت چیست؟

بله یعنی کاهش سایز بدون کاهش وزن داشتید. اول از همه این را بدانید که رژیم غذایی و ورزش باهم جوابگو است و این دو مانند دو بال پرنده هست که اگر پرنده یک بال نداشته باشه نمیتواند پرواز کند. کاهش وزن با رژیم غذایی ایجاد میشود و کاهش سایز با ورزش و ایده ال ترین حالت بعد از یک ماه کاهش وزن بهمراه کاهش سایز است. زمانی که شما ورزش میکنید، سلول های چربی زیر پوست حاوی تری گلیسرید است و با ورزش این چربی شکسته میشود و در مسبر دفع قرار میگیرد و باعث کوچک شدن سلول چربی زیر پوست و یا همان کاهش سایز میشود. در کاهش وزن اولین اتفاق کاهش کمی از درصد عضلات است که سنگین است و وقتی روی ترازو میروید کاهش وزن را نشان میدهد. 

ترازو چگونه اشتباه عمل می کند؟

کاهش وزن درمقابل کاهش سایز

هنگامی که برای اولین بار یک برنامه را شروع کردید (رژیم لاغری سه روزه سریع)، ممکن است نیاز به تشویق و انگیزی بیشتری برای ادامه دادن آن داشته باشید تا مطمئن شوید برنامه اثر می کند. ممکن است مقیاس درست پیش نرود و شما را به اشتباه بیندازد:

1-  همه چیز را اندازه گیری می کند:

تعداد در مقیاس شامل همه چیز - ماهیچه ها، چربی، استخوان، اندام، چربی، غذا و آب است. به همین دلیل، مقیاس وزن شما می تواند یک عدد فریبنده باشد.

2-  این تغییرات را در بدن شما نشان نمی دهد:

اگر در حال انجام تمرینات قلبی هستید، می توانید بافت ماهیچه ای کم چرب را به صورت همان زمان ایجاد کنید. در این صورت، مقیاس ممکن است تغییر نکند، گرچه شما در حال لاغرتر شدن هستید.

3-  این نشان دهنده سلامت شما نیست:

مقیاس نمی تواند تفاوت بین چربی و عضله را بیان کند. این بدان معنی است که فرد می تواند وزن کمتری داشته باشد اما هنوز هم سطح ناسالم چربی در بدن داشته باشد.

4-  این همیشه یک انگیزه مثبت نیست:

تمرکز بر وزن ممکن است نتایج مثبتی که کسب کرده اید را پنهان کند، از جمله کاهش چربی، استقامت و سطوح انرژی بالاتر.

تغییر روش اندازه گیری موفقیت کاهش وزن

به دنبال روش دیگری برای اندازه گیری پیشرفت خود باشید.  این مسئله به شما کمک می کند به یاد داشته باشید بدن شما براساس جنسیت، سن، ژنتیک و سایر عوامل تحت کنترل در حال کاهش وزن است. فقط به این دلیل که در باسن کاهش وزن مشاهده نمی کنید، به این معنی نیست که در قسمت های دیگر بدن نیز کاهش وزن ندارید. ممکن است کاهش وزن در جایی باشد که مورد توجه شما نیست:

  •  به لباس های خود توجه کنید. اگر لباس ها راحت تر به نظر می رسند، می دانید که در مسیر درست هستید. 
  •  اندازه گیری ها را انجام دهید تا مطمئن شوید کاهش سایز داشته اید. اندازه گیری بدن در نقاط مختلف به شما کمک می کند متوجه شوید چربی از دست داده اید.
  •  از یک مقیاس برای اندازه گیری میزان چربی بدن استفاده کنید. این مقیاسه ها به اندازه گیری چربی بدن کمک می کند.
  • تنظیم اهداف عملکردی. به جای نگرانی در مورد کاهش وزن و یا کاهش چربی، بر تکمیل تعداد مشخصی از تمرینات هفته ای تمرکز کنید. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.verywellfit.com

;
امتیاز مطلب: 92%
92