کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma
به دهان بردن اشیا در نوزادان

آیا فرزند شما این روزها به مزه کردن چیزهای جدید علاقه نشان میدهد؟ آیا نگران بیماری های عفونی و خطرات بهداشتی هستید که به دلیل این عادت، کودک شما را تهدید می کند؟ اگر کودک شما عادت دارد هر چیزی را در دهانش قرار دهد، رفتارش کاملا عادی است. 

چرا نوزاد هر چیزی را در دهان خود قرار می دهد؟

وقتی نوزاد شما خیلی کوچک است، ممکن است دائما سعی کند انگشتان و مشت خود را در دهانش قرار دهد. به زودی، هر چیزی که می تواند با دستان کوچکش از زمین بردارد، را در دهانش قرار می دهد. این عادت کودک شما این نیاز را ایجاد می کند که همیشه مراقب او باشید. همچنین این عادت به این معنی است که فرزند شما در حال کشف و یادگیری چیزهای جدید است.

تا 7 ماهگی، نوزاد شما تنها می تواند اشیا را بگیرد. بنابراین، قبلا قادر به استفاده از دستانش برای نگهداری و حتی کشف اشیا نبود. اکنون لبها و زبان او بیشتر تحت کنترل او هستند. او می تواند اشیاء را در دهانش قرار دهد، آنها را آنجا نگه دارد و با استفاده از زبان در اطراف دهان تکان دهد. لب و زبان کودک شما بخش مهمی از بدن او است. هر وقت کودک شما می خواهد چیزی را کشف کند، فورا سعی می کند آن را در دهانش قرار دهد. انجام این کار به او ایده ای در مورد طعم، شکل و بافت آن جسم می دهد. در حقیقت، مزه کردن اشیا به کودک شما یکی از اولین درس های زندگی را در خصوص جهان اطراف می دهد.

پیشنهاد پزشک اوما: مكيدن انگشت شست نوزاد

نوزاد تا چه سنی اشیا را در دهانش قرار می دهد؟    

احتمالا نوزاد تا دو سالگی این کار را ادامه می دهد. برای بعضی از نوزادان، این مرحله ممکن است طولانی تر باشد. اگر کودک بعد از نوپاوگی این کار را ادامه داد نگران نشوید. او کم کم از این فاز خارج می شود.

خوردن اشیا توسط نوزادان

احتياط های ایمنی در این فاز:

عادت مزه کردن اشیا به کودک کمک می کند تا یاد بگیرد، اما این کار بسیار خطرناک است. باید مراقب این ماجراجویی روزانه کودک باشید. در اینجا چند مورد برای مراقبت از کودک در این مرحله ذکر شده است:

1. او را سرزنش نکنید:

نوزاد در اثر کنجکاوی هر چیزی را در دهان خود قرار می دهد. سرزش باعث می شود مانع از این کار او شوید، اما روحیه یادگیری را در او از بین می برید. در عوض، اطمینان حاصل کنید اشیاء امن در اطراف او قرار دارد.

2. هر چیز خطرناکی را از دسترس نوزاد دور نگه دارید:

نوزاد شما  معمولا به چیزهایی که درخشان هستند یا جذاب تر هستند بیشتر علاقه نشان میدهد. با دقت همه جا را بررسی کنید و تمام چیزهایی که برای نوزادتان خطرناک است را از دسترس او دور نگه دارید. تمام اشیاء کوچک و تیز را از دسترس خارج کنید و آنها را در فاصله ای امن قرار دهید.

3. معنی نه را به نوزاد بفهمانید:

ممکن است گاهی نوزاد بازیگوشی کند و شی را که نباید بردارد را انتخاب کند. معنی نه را به او بفهمانید تا متوجه شود آن شی را در دهان قرار ندهد. البته، ممکن است هر دفعه به حرف شما توجه کند، بنابراین باید حرفتان را تکرار کنید.

4. به نوزاد دندان گیر بدهید:

گاهی اوقات دلیل اینکه کودک هر چیزی را در دهان قرار می دهد دندان در آوردن او است. به کودک دندان گیر بدهید تا درد لثه ها کاهش یابد (علائم دندان در آوردن نوزاد- طبیعی یا غیر طبیعی؟). مزه کردن اشیا یک دوره بسیار مهم در سالهای رشد کودک است. این امر به او در درک و ارتباط با جهان اطرافش کمک خواهد کرد. در صورت اطمینان از امنیت کودک، او را تشویق کنید. اشیا را بشورید و اشیا تمیز را در اختیار نوزادتان قرار دهید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.momjunction.com

امتیاز مطلب: 100%
100


  • profileفاطمه بهاری1397/03/08

    سلام نوزاد یه ماه و نیمه من دستهاش مدام یا درحال کندن موهاشه یا داخل دهانش. هربار دستاشو نگاه میکنم موهای ریزی که از سرش کنده لابلای انگشتانشه. همش استرس دارم نکنه موهاش بره داخل دهانش
    چیکار باید بکنم؟

    • profileپزشک اوما1397/03/08

      سلام عزیزم سعی کنید اسباب بازی های تمیز همیشه در دستش باشه تا دستاش سمت سر و کندن مو نره نگران نباشید این عادات دوره ای هستند و تموم میشه

اپلیکیشن سلامت بانوان اوما همراه هوشمند بانوی ایرانی پرسش و پاسخ پزشکی، دوران پیش از باردرای، بارداری و شیردهی، روزشمار پریودی بانو ... دانلود اپلیکیشن اوما