Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
قرص اسپیرونولاکتون و نحوه مصرف آن

قرص اسپیرونولاکتون ( قرص Spironolactone ) یک دیورتیک ضعیف پتاسیم (قرص آب) است که مانع از جذب بیش از حد سدیم و کاهش سطح پتاسیم می شود. قرص اسپیرونولاکتون برای تشخیص یا درمان بیماری که در آن آلدوسترون به مقدار بیش از حد در بدن وجود دارد استفاده می شود. آلدوسترون یک هورمون تولید شده توسط غدد آدرنال است که نمک و آب بدن شما را تنظیم می کند.  قرص اسپیررونولاکتون همچنین در افرادی که دارای نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبد یا اختلال کلیوی به نام سندرم نفروتیک هستند، استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان یا پیشگیری از هیپوکالمی (سطح پتاسیم کم خون)  و ادم استفاده می شود.

اطلاعات مهم در خصوص قرص اسپیرونولاکتون

هشدارهای مهم درباره مصرف قرص اسپیرونولاکتون

چرا قرص اسپیرونولاکتون تجویز می شود؟

نحوه مصرف قرص اسپیرونولاکتون

عوارض جانبی قرص اسپیرونولاکتون

اطلاعات دوز مصرفی قرص اسپیرونولاکتون


اطلاعات مهم در خصوص قرص اسپیرونولاکتون

- اگر بیماری کلیوی دارید، مقدار پتاسیم در خون شما بالا است، بیماری آدیسون (اختلال غدد آدرنال) دارید، قادر به ادرار کردن نیستید یا اگر اپروئون استفاده می کنید، نباید از اسپرینولاکتون استفاده کنید.

- در مطالعات حیوانی، اسپرینولاکتون نوع خاصی از سرطان یا تومور را ایجاد می کند. معلوم نیست این اثرات در انسان نیز دیده می شود یا خیر. در مورد خطرات قرص از پزشک خود سوال کنید.

قبل از مصرف قرص اسپیرونولاکتون

اگر به این قرص حساسیت دارید یا موارد زیر وجود دارد نباید از اسپرورونولاکتون استفاده کنید:

 • بیماری کلیوی، قادر به ادرار نیستید؛
 • بیماری آدیسون (اختلال غدد آدرنال)؛
 • سطح بالایی از پتاسیم در خون (هیپوکالمی)؛ یا
 • اگر از پروپرانول استفاده می کنید.

برای اطمینان از اینکه سپیرونولاکتون برای شما مناسب است، اگر موارد زیر را دارید، به پزشک خود بگویید:

 • بیماری کبد؛
 • بیماری قلبی؛
 • عدم تعادل الکترولیتی (مانند سطح پایین منیزیم در خون شما)؛ یا
 • اگر داروهای ضد التهابی غیر استروییدی، کلستیآمین، هپارین، لیتیوم، قلب یا فشار خون، مکمل پتاسیم، داروهای استروئیدی یا دیورتیک دیگر مصرف می کنید.

- در مطالعات حیوانی، قرص اسپیرونولاکتون نوع خاصی از تومورها را ایجاد کرد که بعضی از آنها سرطانی بودند. با این حال، دوزهای بسیار بالا در مطالعات حیوانی استفاده می شود. مشخص نیست آیا این اثرات در انسان نیز دیده می شود یا خیر. در خصوص خطرات قرص از پزشک خود سوال کنید.

- معلوم نیست آیا قرص اسپرینولاکتون به جنین آسیب می رساند یا خیر. در صورتی که باردار هستید یا می خواهید باردار شوید قبل از مصرف این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

- قرص اسپرینولاکتون می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو نباید به نوزاد شیر بدهید.

هشدارهای مهم درباره مصرف قرص اسپیرونولاکتون

1- مصرف پتاسیم:

این دارو می تواند باعث ایجاد هیپوکالمی (پتاسیم بالا) شود. هنگام مصرف این دارو، باید مصرف پتاسیم خود را تحت نظر داشته باشید. نباید مکمل های پتاسیم مصرف کنید، رژیم غذایی با غلظت پتاسیم بخورید یا از جایگزین های نمک حاوی پتاسیم استفاده کنید. مصرف پتاسیم بیش از حد می تواند منجر به مشکلات شدید شود. این مسئله حتی می تواند مرگبار باشد. اگر در مورد مصرف پتاسیم نگران هستید، با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید.

2-  سینه های بزرگ:

این دارو ممکن است سبب افزایش سایز سینه های شما شود. این مسئله می تواند در مردان و زنان رخ دهد. اگر این اتفاق افتاد، پزشک ممکن است درمان با این دارو را متوقف کند. این علائم معمولا هنگامی که مصرف این دارو را قطع می کنید، از بین می رود.

3-  فشار خون پایین و بدتر  شدن عملکرد کلیه:

این دارو ممکن است منجر به فشار خون پایین و بدتر شدن عملکرد کلیه شود. دکتر شما فشار خون و عملکرد کلیه را در هنگام مصرف این دارو تحت نظارت قرار می دهد. اگر دارو را طبق دستورالعمل تجویزی مصرف نکنید، مشکلات جدی ایجاد می شود.

4- اگر این دارو را مصرف نکنید:

اگر این دارو را مصرف نکنید، فشار خون شما بالا خواهد رفت. این مسئله می تواند به حمله قلبی یا سکته مغزی منجر شود. بدن شما نیز ممکن است پر از مایعات شود. این مسئله باعث می شود که بیماری کلیوی و کبدی بدتر شود.

5- اگر به طور ناگهانی مصرف آن را متوقف کنید:

اگر مصرف این دارو را متوقف کنید، ممکن است بدن شما شروع به حفظ آب کند. همچنین ممکن است فشار ناگهانی افزایش یابد. این مسئله می تواند به حمله قلبی یا سکته مغزی منجر شود.

6- اگر دارو را به صورت برنامه ریزی شده مصرف نکنید:

اگر این دارو را به صورت برنامه ریزی شده مصرف نکنید، ممکن است فشار خون شما کنترل نشود. این مسئله می تواند به حمله قلبی یا سکته مغزی منجر شود.

7- اگر یک وعده از دارو را فراموش کنید چه کاری باید انجام دهید:

اگر یک وعده از دارو را فراموش کردید به محضی که به یاد آوردید دارو را مصرف کنید. اگر فقط چند ساعت قبل از زمان دوز بعدی است، منتظر بمانید و فقط یک وعده از دارو را در زمان مورد نظر مصرف کنید. هرگز دو قرص را به صورت همزمان مصرف نکنید. این کار می تواند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کند.

اگر دارو را بیش از حد مصرف کردید: اگر دارو را بیش از حد مصرف کردید، ممکن است علائم زیر را مشاهده کنید:

 •  خواب آلودگی
 • گیجی
 •  بثورات پوستی
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 •  سرگیجه
 •  اسهال
 •  تغییرات در الکترولیت بدن شما، که می تواند باعث ضربان قلب نامنظم یا درد عضلانی و گرفتگی عضلات شود

اگر فکر می کنید مقدار زیادی از دارو مصرف کرده اید با پزشک یا مرکز سموم تماس بگیرید. اگر علائم شما شدید است با اورژانس تماس بگیرید.  این دارو چطور اثر می کند: دارو را هر روز به صورت تجویز شده مصرف کنید. پزشک شما وضعیت شما را تحت نظارت قرار می دهد و تاثیر دارو را بررسی می کند. ممکن است نیاز به خرید دستگاه فشار خون برای بررسی فشار خون در خانه داشته باشید.

چرا قرص اسپیرونولاکتون تجویز می شود؟

اسپیرونولاکتون برای درمان برخی از بیماران مبتلا به هیپرگالدستونیسم (بدن آلودسترون، هورمون طبیعی، به مقدار زیاد تولید می کند) استفاده می شود. سطح پتاسیم کم نارسایی قلبی؛ و در بیماران مبتلا به ادم (احتباس مایع) ناشی از شرایط مختلف، از جمله بیماری کبد یا بیماری کلیوی. همچنین برای درمان فشار خون بالا به تنهایی یا با داروهای دیگر استفاده می شود. اسپیرونولاکتون در یک کلاس از داروها به نام آنتاگونیست های گیرنده آلدوسترون قرار دارد. این دارو باعث می شود کلیه ها آب و سدیم ناخواسته را از بدن به وسیله ادرار خارج کند و باعث کاهش پتاسیم در بدن می شود.

فشار خون بالا یک بیماری شایع است و زمانی که درمان نمی شود، می تواند باعث آسیب مغزی، قلبی، رگ های خونی، کلیه ها و سایر قسمت های بدن شود. آسیب به این اندام ممکن است باعث بیماری قلبی، حمله قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، از دست دادن بینایی و مشکلات دیگر شود. علاوه بر مصرف دارو، تغییرات شیوه زندگی نیز به کنترل فشار خون کمک می کند. این تغییرات عبارتند از خوردن رژیم غذایی کم چربی و کم نمک، حفظ وزن سالم، تمرین حداقل 30 دقیقه در روز، عدم مصرف سیگار و استفاده از الکل به مقدار متوسط.

نحوه مصرف قرص اسپیرونولاکتون

قرص اسپیرینولاکتون

- اسپیرولولاکتون را دقیقا مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعملهای نوشته شده بر روی برچسب را دنبال کنید. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر یا مدت زمان طولانی تر از زمان توصیه شده مصرف نکنید.

- در حین استفاده از اسپرینولاکتون، ممکن است نیاز به آزمایشهای خون مکرر داشته باشید.

- این دارو می تواند نتایج غیر معمولی را با آزمایش های پزشکی خاص ایجاد کند. به هر دکتري که مراجعه می کنید بگویید از قرص اسپيرونولاکتون استفاده می کنيد.

- اگر به جراحی نیاز دارید، قبل از جراحی به جراح بگویید که قرص اسپرینولاکتون استفاده می کنید. ممکن است لازم باشد به مدت کوتاهی مصرف دارو را متوقف کنید.

- اگر فشار خون بالا دارید، از این دارو استفاده کنید حتی اگر احساس خوبی دارید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. ممکن است لازم باشد از داروهای فشار خون برای بقیه زندگی خود استفاده کنید.

- قرص را در دمای اتاق دور از گرما، نور و رطوبت نگه دارید.

چه اتفاقی می افتد اگر یک وعده ازقرص اسپیرونولاکتون را فراموش کردم؟

بلافاصله قرص فراموش شده را بخورید. اگر زمان وعده بعدی قرص است قرص قبلی را نخورید. داروی اضافی برای جبران قرص فراموش شده مصرف نکنید.

اگر بیش از حد قرص اسپیرونولاکتون مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به اورژانس مراجعه کنید.

در هنگام مصرف قرص اسپیرونولاکتون چه چیزهایی نباید مصرف کنم؟

نوشیدن الکل می تواند برخی از عوارض جانبی اسپیرونولاکتون را افزایش دهد. از جایگزین های نمکی یا محصولات لبنی کم سدیم حاوی پتاسیم استفاده نکنید. این محصولات می توانند باعث افزایش سطح پتاسیم شما در هنگام مصرف اسپرینولاکتون شوند.

اجتناب از رژیم غذایی با نمک زیاد. نمک زیاد بدن باعث حفظ آب در بدن می شود، که ممکن است اثر بخشی این دارو را کاهش دهد. اسپیرنولاکتون ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی می کنید مراقب باشید.
در هنگام تمرین و در هوای گرم، مراقب باشید گرمازده نشوید. دستورالعمل های پزشک را در مورد نوع و مقدار مایعات دنبال کنید. در بعضی موارد، نوشیدن بیش از حد مایعات می تواند به اندازه مصرف نکردن مایعات نامناسب باشد.

عوارض جانبی قرص اسپیرونولاکتون

عوارض قرص اسپیرینولاکتون

در صورت وجود هر گونه نشانه ای از واکنش های آلرژیک به اسپیرونولاکتون، با اورژانس تماس بگیرید: دشواری تنفس؛ تورم چهره، لبها، زبان یا گلو. اگر علائم زیر را دارید استفاده از اسپیرونولاکتون را متوقف کنید و در صورت لزوم با پزشک خود تماس بگیرید:

 • علائم خونریزی معده - مدفوع خونی یا تار، سرفه خونی و یا استفراغ شبیه به قهوه؛
 • پتاسیم بالا - ضربان قلب آهسته، ضعف عضلانی یا احساس ضعف
 • سدیم کم - سرگیجه، ناهماهنگی، توهم، ضعف شدید، از دست دادن هماهنگی، احساس ناپایداری، تشنج، غش، تنفس کم عمق (تنفس ممکن است متوقف شود)؛ یا
 • علائم اختلالات الکترولیتی - خشکی دهان، افزایش تشنگی، خواب آلودگی، کمبود انرژی، احساس بیحسی، سردرگمی، تهوع، استفراغ، افزایش ادرار، گرفتگی عضلانی یا ضعف، سرعت ضربان قلب، کم ادرار کردن یا ادرار نکردن عوارض جانبی معمول اسپیرونولاکتون ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • تهوع، استفراغ، اسهال؛
 • تورم پستان یا حساسیت به لمس؛
 • سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی ملایم.
 • گرفتگی عضلات پا؛ یا
 • ناتوانی جنسی، مشکل داشتن نعوظ.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و ممکن است عوارض دیگری نیز رخ دهند. برای مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید. 

اطلاعات دوز مصرفی قرص اسپیرونولاکتون

دوز بزرگسالان معمولی برای ورم:

25 تا 200 میلی گرم در روز به صورت خوراکی در 1 یا 2 قسمت.

مصرف روزانه بزرگسالان برای فشار خون بالا:

25 تا 200 میلی گرم در روز به صورت خوراکی در 1 یا 2 قسمت.

دوز بزرگسالان معمولی برای هیپوکالمی:

25 تا 200 میلی گرم در روز به صورت خوراکی در 1 یا 2 قسمت.

دوز بزرگسالان برای تشخیص اولیه هیپرآلبسترونیزم:

100 تا 400 میلی گرم در روز به صورت خوراکی در 1 یا 2 قسمت.

مصرف بالغ بزرگسالان برای هیرسوتیسم:

50 تا 200 میلی گرم در روز به صورت خوراکی در 1 یا 2 قسمت.

مصرف روزانه بزرگسالان برای نارسایی احتقانی قلب:

25 میلی گرم در روز به صورت خوراکی. افزایش یا کاهش بر اساس پاسخ و شواهد هیپوکالمی.

دوز بزرگسالان معمول برای هیپرآلبسترونیزم اولیه:

دوز اولیه: 100 میلی گرم خوراکی یکبار در روز. این دوز ممکن است به دو دوز روزانه تقسیم شود و هر دو تا سه روز به مقدار حداکثر توصیه شده در کل روز 400 میلیگرم افزایش یابد. توصیه می شود که دوز برای کاهش دفع سدیم، فشار خون بالا، ضعف، هیپوکالمی و هر گونه علائم یا نشانه های هیپرگالدسترونیزم اولیه در این بیمار تثبیت شود.

اگر بیمار مبتلا به آدنوم یا کارسینوم آدرنال باشد، باید در هنگام انتظار عمل جراحی، حداقل دوز مصرفی اسپرینولاکتون باید مصرف شود. با این حال، هیپرپلازی آدرنال به طور معمول به جراحی پاسخ نمی دهد و درمان اسپیرونولاکتون مزمن توصیه می شود. بیماران مبتلا به هیپرپلازی آدرنال اغلب نیاز به درمان ضد فشار خون دیگر برای کنترل پرفشاری خون مرتبط با آن دارند.

مصرف روزانه کودکان با فشار خون بالا:

نوزادان: 1 تا 3 میلی گرم بر کیلوگرم در روز به صورت خوراکی هر 12 تا 24 ساعت.

کودکان: از 1.5 تا 3.3 میلی گرم بر کیلوگرم در روز و یا 60 میلی گرم در متر مربع در روز به صورت خوراکی در دوزهای تقسیم شده هر 6 تا 12 ساعت بدون تجاوز به 100 میلی گرم در روز.

دوز معمول برای تشخیص عمومی هیپرآلبسترونیزم اولیه در کودکان:    

کودکان: 100 تا 400 میلی گرم در متر مربع در روز به صورت خوراکی در 2 وعده.

چه داروهای دیگری بر قرص اسپیرونولاکتون تاثیر می گذارد؟

مصرف این دارو با سایر داروهایی که سبب سرگیجه یا کاهش فشار خون می شود، می تواند این اثرات را بدتر کند. قبل از مصرف اسپورنولاکتون با داروی ضد درد، آرامش عضله یا دارو برای اضطراب یا تشنج، با پزشک خود مشورت کنید.

سایر داروها ممکن است با اسپیرونولاکتون تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. در خصوص قرص هایی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید.

تداخلات قرص اسپیرونولاکتون

همیشه در مورد هر گونه داروی غیر قانونی و قانونی، مکمل ها و داروهای گیاهی که مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. قرص اسپیرونولاکتون می تواند با قرص های زیر تداخل داشته باشد و تاثیر منفی ایجاد کند:

 • لیتیوم (اسکالیت، لیتوبی)
 • مهار کننده های ACE، مانند بنازپریل 
 • مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II، مانند آسیلسارتان (ادربری)
 • دیگوکسین (لانوکین)
 • کلستیآمینین (Questran، Cholybar)
 • استروئیدها مانند پردنیزون
 • ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی 
 • آنتاگونیست های گیرنده آلدوسترون
 • هپارین 
 • شل کننده عضله اسکلتی، از جمله سیکلوبنزاپرین 
 • دیورتیک های دیگر، مانند آمیلورید 
 • نوراپی نفرین
 • مکمل پتاسیم

قرص اسپیرونولاکتون و الکل

در هنگام مصرف اسپیرونولاکتون، مصرف الکل، مواد مخدر یا باربیتورات ها (آرام بخش) می تواند باعث سرگیجه، یا خفگی شود.  بنابراین، هنگام مصرف اسپیرونولاکتون، بهتر است از مصرف الکل جلوگیری شود.

سوالات رایج درباره قرص اسپیرونولاکتون

چگونه اسپیرونولاکتون برای آکنه اثر می کند؟

اسپیرونولاکتون در ابتدا برای درمان فشار خون بالا و چندین مشکل قلبی عروقی فرموله شده است که با دوز پایین تر می تواند به آکنه هورمونی کمک کند. این نیز یک مسدود کننده آندروژن است  و یک دیورتیک است.

آیا اسپیرونولاکتون باعث رشد مو می شود؟

به عنوان مثال، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) تمایل به تولید آندروژن بیشتری دارند که می تواند باعث رشد مو در صورت و ریزش مو در سر، و همچنین مشکلات ناباروری و متابولیسم شود. آلدکتون (اسپیرونولاکتون) کمک می کند تا تعادل هورمونی برقرار شود و ریزش موی زنانه را درمان می کند.

آیا اسپیرونولاکتون باعث افزایش وزن می شود؟

اسپیرونولاکتون به عنوان یک دیورتیک عمل می کند، بدین معنی که باعث می شود بدن از مایع اضافی خالی شود. کاهش مایع در بدن می تواند باعث کاهش وزن بدن شود. ... به عنوان یک نتیجه، بعضی از پزشکان اسپیرونولاکتون را برای خانم هایی که مشکل افزایش وزن و نفخ در اثر چرخش آب به خاطر PMS دارند تجویز می کنند.

چگونه اسپیرونولاکتون برای PCOS عمل می کند؟

آندروژنها مانند تستوسترون مسئول رشد مو در صورت، سینه و معده هستند که برخی از زنان جوان مبتلا به PCOS دارند. آندروژن ها همچنین می توانند آکنه ایجاد کنند. اسپیرونولاکتون با کاهش سطح آندروژن ها، باعث کاهش رشد مو و بهبود آکنه می شود.

آیا اسپیرونولاکتون باعث بزرگ شدن سینه می شود؟

اسپیرونولاکتون اغلب باعث درد در سینه و بزرگ شدن سینه در خانم ها می شود. این مسئله احتمالا به دلیل اثرات استروژن بر روی بافت است. 

بهترین زمان برای مصرف اسپیرونولاکتون چه زمانی است؟

طبق دستور پزشک، این دارو را به صورت خوراکی مصرف کنید. اگر ناراحتی معده رخ داد، آن را با غذا یا شیر بخورید. بهتر است قبل از ساعت 6 صبح قرص را مصرف کنید تا مانع از بیدار شدن در طول شب برای ادرار نشود. اگر سوالی دارید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.drugs.com و www.healthline.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90