Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
آیا چاق شدن صورت با سیب زمینی واقعیت دارد؟

از زمانی که یادمان می آید سیب زمینی غذای افراد چاق بود. بعلاوه شایعات زیادی وجود دارد که سیب زمینی نه تنها یک سبزی است بلکه غذایی ساده و چاق کننده صورت نیز می باشد که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است. 
سیب زمینی به تنهایی چاق کننده نیست. در ادامه نکاتی در خصوص چاق کنندگی سیب زمینی ذکر شده است.
خرافات: سیب زمینی باعث افزایش قند خون می شود.
واقعیت: سیب زمینی برخلاف سایر موادغذایی با شاخص قند خون بالا، شاخص قند خون متوسطی دارد و باعث افزایش قند خون نمی شود. شاخص قند خون سیب زمینی 56 می باشد. اما اگر سیب زمینی را به شکل سرخ شده مصرف کنید باعث چاقی صورت می شود.
خرافات: باید ماهی یک بار سیب زمینی بخورید. 
واقعیت: مقدار پیشنهادی یک سیب زمینی متوسط در روز است. البته این مقدار به رژیم غذایی شما و فعالیت شما بستگی دارد.
خرافات: سیب زمینی سرشار از کالری است.
واقعیت: یک سیب زمینی بزرگ (260 میلیگرم)، 278 کالری و 63 گرم کربوهیدرات دارد. مصرف روزانه و منظم سیب زمینی باعث افزایش وزن می شود. همچنین شکل مصرف سیب زمینی نیز مهم است. بهترین روش حالت پخته با کره و بخارپز است.
خرافات: سیب زمینی جزو سبزیجات نیست.
واقعیت: اگر چه سیب زمین ریشه برآمده است اما جزو سبزیجات به حساب می آید.
خرافات: خوردن سیب زمینی برای کاهش وزن مناسب است.
واقعیت: خوردن سیب زمینی با آماده سازی سالم مانند پخته، سرخ شده، بخارپز شده و با آب پخته شده باعث افزایش وزن نمی شود. اما اگر همراه با کره اضافی و پنیر سرو شود باعث افزایش وزن می شود.
خرافات: سیب زمینی حاوی کربوهیدرات ساده است.
واقعیت: سیب زمینی حاوی کربوهیدرات پیچیده است که برای افزایش انرژی بدن مورد نیاز است. سیب زمینی با تامین کالری لازم باعث افزایش گلوکز خون می شود به همین دلیل ورزشکاران و کوهنوردان پیش از ورزش، سیب زمینی مصرف می کنند.
خرافات: سیب زمینی فقط هنگامی که آغشته از کرم است خوشمزه است.
واقعیت: سعی کنید سیب زمینی را همراه با پنیر کم چرب، سالسا یا سیر و سس گوجه فرنگی مصرف کنید. در این صورت متوجه مزه خوب آن می شوید.
 اگر روش آماده سازی سیب زمینی سالم و متناسب با چربی و کربوهیدرات بدن شما باشد هیچ آسیبی به شما نمی رساند. سعی کنید سیب زمینی را همراه با پوست بپزید. در این صورت غذای شما غنی از فیبر، پتاسیم، ویتامین ث و آهن می باشد. بعلاوه پختن سیب زمینی با پوست باعث می شود از خروج مواد مغذی جلوگیری شود.  در مقاله " چاق شدن صورت" روش های مختلفی پیشنهاد شده است که بهتره مطالعه کنید.

منبع: www.indiatimes.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91