Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نوزاد دوازده ماهه (کودک یکساله)

نوزاد دوازده ماهه در هفته اول

نوزاد دوازده ماهه در هفته اول

نوزاد یک ساله شما: چکاپ یک سالگی

قدم های اول؛ حالا یا بعدها

بیشتر کودکان اولین قدم ها را در نه تا دوازده ماهگی بر می دارند و در چهارده یا پانزده ماهگی به خوبی راه می روند. اما اگر فرزند شما هنوز به کمک میز راه می رود نگران نشوید. گاهی نوزاد تا پانزده یا شانزده ماهگی راه نمی رود و این مسئله نیز کاملا طبیعی است.

نوزاد را تشویق کنید بدون کمک دیگران راه برود. او را بغل نکنید و حملش نکنید. می توانید در مسیر راه رفتن نوزاد میز یا مبل قرار دهید تا از آن ها کمک بگیرد. وسیله ها و لوازم خطرناک مانند سیم های برق را از سر راه نوزاد بردارید.

اگر نوزاد می خواهد شروع به راه رفتن کند، در هنگام گرفتن انگشت شما بیشتر احساس امنیت می کند. همچنین می توانید پشت سر نوزاد راه بروید و دست های او را بگیرید. هل دادن اسباب بازی نیز به نوزاد کمک می کند راه برود. فقط از ثبات اسباب بازی و امن بودن آن مطمئن شوید.

پای برهنه، جوراب و کفش هایی که کف آن ها نرم است برای تمرین راه رفتن و حفظ تعادل بهترین گزینه ها هستند. از کفش های واقعی برای راه رفتن نوزاد در بیرون از منزل استفاده کنید.

لیست چکاپ

برخی از سوالاتی که پزشک از شما می پرسد عبارتند از:

خواب: نوزاد چند ساعت در طول شب می خوابد و چند ساعت در طول روز می خوابد؟

غذا خوردن: نوزاد چه غذاهای جامدی می خورد؟ اشتهای او چطور است؟ آیا از خوردن غذا با دست لذت می برد؟

دندان: نوزاد چند دندان در آورده است؟

مهارت ها: آیا نوزاد چهار دست و پا می کند؟ هل می دهد؟ راه می رود؟ اشاره می کند؟ به اسمش عکس العمل نشان می دهد و ارتباط چشمی برقرار می کند؟

بینایی: آیا مشکلی در بینایی نوزاد دیده اید یا کتاب و اسباب بازی را خیلی به صورت نزدیک می کند؟

شنوایی: آیا نوزاد به سمت صداها بر می گردد؟

گفتار: آیا نوزاد صداها را تقلید می کند یا کلمه ای می گوید؟

رشد و تکامل حرکاتی نوزدا دوازده ماهه

قدم های اول

اگر نوزاد شما هنوز راه نیفتاده است در این ماه قدم های اولش را بر می دارد. اگر نوزاد شما در این ماه نیز راه نیفتاده است نگران نباشید؛ برخی کودکان چند هفته یا چند ماه بعد شروع به راه رفتن می کنند. اگر فرزند شما مانند کودکان دیگر باشد قدم های اول را بر روی پنجه پا بر می دارد و پاها به سمت خارج می باشد. دوربین را بردارید و این لحظات را ثبت کنید.

بازی های جدید

بازی های کودک شما با استفاده از مهارت های حرکتی شروع می شود. او این بازی ها را برای ورزش دادن ماهیچه ها و عضلات بزرگ تر انجام می دهد. در بیشتر کودکان در این سن مدت زمان بازی از دو تا پنج دقیقه می باشد.

کودک فکر می کنند انداختن، پرت کردن و ضربه زدن بسیار جذاب است. او اسباب بازی هایش را به شما می دهد و آن ها را از شما می گیرد. همچنین او دوست دارد وسایل را داخل جعبه ها قرار دهد و دوباره بیرون بریزد. او این کار را با گلدان ها و جعبه های مختلف انجام می دهد. از طرف دیگر صدای ضربه خوردن وسیله ها او را به هیجان می آورد.


نوزاد دوازده ماهه در هفته دوم

نوزاد دوازده ماهه در هفته دوم

معرفی به دندان پزشک

اکنون زمان آن رسیده است که ملاقاتی با دندانپزشک داشته باشید. مطالعات نشان میدهد حدود چهل درصد کودکان تا سن پنج سالگی پوسیدگی دندان دارند و سرعت پوسیدگی در سی سال اخیر کاهش نیافته است.

در ملاقات اول پزشک دهان کودک را بررسیث می کند و هر گونه مشکلی وجود داشته باشد را اعلام می کند. در این زمان پوسیدگی ها و حفره های دندان تشخیص داده می شوند. می توانید نوزاد را نزد دندانپزشک خود ببرید یا نزد پزشکی ببرید که با کودکان ارتباطی مناسب و راحت دارد.

در منزل به طور مرتب دندان های نوزاد را مسواک بزنید. از مسواکی نرم و خمیر دندان دارای فلوراید استفاده کنید.

شیر در منو

 • شیر گاو احتمالا قسمتی مهم از رژیم غذایی کودک می شود.
 • شیر نوشیدنی مناسبی برای تامین چربی است که باعث رشد کودک و تامین انرژی می شود.
 • بعد از بیست و چهار ماهگی، کودک می تواند شیر کم چرب یا بدون چربی بخورد.
 • شیر گاو خواص زیادی دارد و باید به مقدار متوسط و مناسب مصرف شود. متخصصان تغذیه توصیه می کنند نوزاد یک ساله حداقل روزی شانزده اونس شیر بخورد. حداکثر نیز بیست و چهار اونس شیر بخورد.
 • کودکی که بیش از بیست و چهار اونس شیر در روز می خورد نمی تواند سایر مواد مغذی را مصرف کند.
 • شیر گاو بافت، مزه و دمایی متفاوت از شیر مادر و شیر خشک دارد. والدین باید شیر مادر را با شیر گاو مخلوط کنند. سپس کم کم مقدار شیر گاو را افزایش دهند تا به صد در صد برسد.
 • می توانید به کودک شیر سویا بدهید.

رشد و تکامل حرکاتی نوزدا دوازده ماهه

راحت کردن زمان خواب

- چرت زدن نوزاد زمانی مناسب برای والدین فراهم می کند تا استراحت کنند. اما با رسیدن نوزاد به یک سالگی، در مقابل چرت زدن های روزانه مقاومت می کند. همچنین رشد نوزاد و استقلال طلبی او باعث می شود در هنگام خواب سروصدا و بهانه جویی کند.

- پیروی از یک عادت مناسب مانند حمام کردن پیش از خواب یا داستان خواند برای نوزاد باعث می شود شرطی شود و راحت تر بخوابد.

- سعی کنید در انتهای شب زمانی با نوزاد بگذرانید. می توانید وظایف را با همسر خود تقسیم کنید به عنوان مثال شما نوزاد را حمام کنید و او برایش داستان بخواند. در طول هفته نیز سعی کنید شب ها را تقسیم کنید به عنوان مثال یک شب شما مراقب نوزاد باشید و شب دیگر همسرتان؛ در این حالت هر دو می توانید در طول هفته به خوبی استراحت کنید.

- روش دیگر برای تنظیم ساعت خواب نوزاد، کمک گرفتن از پرستار بچه یا یکی از نزدیکان است (آن ها نیز باید مانند شما پیش از خواب نوزاد را حمام کنند و برایش داستان بخوانند). در این حالت نوزاد متوجه می شود خوابیدنش به شما وابسته نیست.

استفاده از قاشق

نوزاد در این ماه خودش با قاشق غذا می خورد. او به خوبی نمی تواند این کار را انجام دهد بنابراین آماده شلوغ کاری های او باشید. استفاده از قاشق بهترین روش برای یادگیری مهارت استفاده همزمان از چشم و دست می باشد. همچنین تمرین مستقل شدن است و به نوعی باعث لذت بردن نوزاد از غذا خوردن می شود.


نوزاد دوازده ماهه درهفته سوم

نوزاد دوازده ماهه در هفته سوم

حرف زدن

اکنون زمانی شگفت انگیز است؛ نوزاد پس از چند ماه من من کردن می تواند کلمات را به صورت واضح بگوید. این فرایند یک شبه اتفاق نمی افتد و از کودکی به کودک دیگر فرق می کند. اما نکته مهم این است که کودک پیش از حرف زدن، صحبت های شما را متوجه می شود. نکات مهم در این زمان:

حرکات از کلمات مهم تر هستند. کودک شما ممکن است چند کلمه بداند اما صحبت کردن او بیشتر با حرکات دست و انگشت و سر است. کودکانی که از بدن برای حرف زدن استفاده می کنند خیلی در صحبت کردن روان تر هستند.

کلمات با معانی زیاد. به کلمات کودک توجه کنید. او برای هر خواسته یا جمله یک کلمه اختصاری و خاص انتخاب می کند. او کلمات را به شکل دیگری ادا می کند و از حالات و حرکات مختلف استفاده می کند.

کلمات روزمره. اولین کلماتی که کودک ادا می کند مربوط به زندگی روزمره است. مثلا افرادی که دوست دارد یا غذایی که دوست دارد یا خوابیدن.

خطرات بزرگ برای کودکان

 1. کودک در این زمان می تواند اشیاء کوچک را بردارد. او از تمرین این مهارت لذت می برد.
 2. بنابراین مراقب چیزهای کوچک باشید به عنوان مثال ویتامین ها و قرص ها. کودک بدون توجه آن ها را برمیدارد و در دهان می گذارد.
 3. خداحافظی سخت است
 4. نوزاد در چند ماه گذشته با نگرانی جدا شدن از شما دست و پنجه نرم می کرد. این مسئله طبیعی است. او شما را دوست دارد و به شما وابسته است بنابراین دور شدن از شما باعث نگرانی او می شود.
 5. برای راحت تر جدا شدن از نوزاد بهتر است به پرستار بگویید پیش از این که شما منزل را ترک کنید بیاید تا نوزاد به حضور او عادت کند. سعی کنید خداحافظی را با بوسی کوچک کوتاه کنید. اشک های نوزاد پس از رفتن شما به زودی قطع می شود.
 6. بهتر است برای مستقل شدن نوزاد، تمام مدت کنار او نباشید. البته او هنوز به حضور شما نیاز دارد اما اگر به اتاقی دیگر رفت دو دقیقه صبر کنید سپس نزدش بروید.

غذای شام چیست؟

در این زمان غذاهای متنوعی می توانید به نوزاد بدهید. او اکنون یک ساله است و سیستم ایمنی بدنش و سیستم گوارشی اش قوی شده است.

اگر در خانواده شما حساسیت سابقه دارد بهتر است پیش از درست کردن برخی غذاهای خاص با پزشک مشورت کنید. برخی از این غذاها را نباید پیش از دو یا سه سالگی به نوزاد بدهید. غذاهای حساسیت زا عبارتند از:

 • شیر گاو
 • گندم
 • مرکبات
 • عسل
 • تخم مرغ
 • آجیل
 • ذرت
 • توت
 • صدف

نوزاد دوازده ماهه در هفته چهارم

نوزاد دوازدهه در هفته چهارم

تکرار رفتار گربه

کودک به هر آنچه شما انجام می دهید نگاه می کند. او رفتارهای شما را تقلید می کند. بنابراین رفتارهای اولیه و اساسی را می آموزد.

ممکن است نوزاد را در حین برس کردن موهایش ببینید یا در حال فشار دادن دکمه تلفن یا استفاده از عینک آفتابی. کلماتی که کودک استفاده می کند نیز از کلمات شما الگوبرداری شده است.

گاهی کودک به قرص خوردن شما نگاه می کند و هنگامی که حواستان نیست کار شما را تقلید می کند. بنابراین همیشه مراقب باشید. از بسته های مطمئن برای قرص و ویتامین ها استفاده کنید و در دسترس کودک قرار ندهید. جلوی کودک در پاکت قرص را باز نکند زیرا یاد می گیرد.

رشد

 1. آیا کودک شما هنوز راه نمی رود و این مسئله باعث نگرانی شما شده است؟ نگران نباشید. برخی کودکان شانزده یا هفده ماهگی شروع به راه رفتن می کنند.
 2. به یاد داشته باشید هر کودک ویژگی های خاصی دارد و هر کودکی در سنی خاص مهارت ها را یاد می گیرد.
 3. اما در صورت نگرانی حتما با پزشک کودک صحبت کنید.

آموختن بیشتر زبان

اگرچه در این سن نوزاد می تواند کلمه مامان و بابا را بگوید اما برخی جملات کوتاه را نیز می تواند ادا کند.

در این زمان نوزاد به سوالات ساده شما پاسخ می دهد به خصوص اگر با حرکات دست او را راهنمایی کنید. به عنوان مثال از او بپرسید دهانش کجاست و به دهان او اشاره کنید. یا به او بگوید فنجان را به من بده و به فنجان اشاره کنید. نوزاد با استفاده از زبان خود به خواسته های شما پاسخ می دهد به عنوان مثال سرش را به نشانه نه تکان می دهد.

در این زمان نوزاد شروع به یادگیری معنی کلمات می کند بنابراین زمانی مناسب برای آموزش رفتارهای خوب است. به عنوان مثال لطفا و متشکرم را به او بیاموزید. اگرچه او به این زودی معنی این کلمات را نمی فهمد اما لطفا گفتن او دل شما را آب می کند.

نام گذاری اشیاء

- بهتر است به نوزاد کمک کنید ارتباطی بین اشیاء و اسم آن ها پیدا کند. هر چقدر بیشتر این کار را انجام دهید نوزاد سریع تر کلمات را یاد می گیرد.

- با نوزاد زیاد صحبت کنید و به اشیاء اشاره کنید و اشیاء را به او معرفی کنید. در هنگام بالا رفتن از پله ها، تعداد آن ها را بشمارید. رنگ و اسم میوه ها و سبزیجات را در میوه فروشی به او بگویید. کتاب های عکس دار برای نوزاد بخوانید و بخواهید به اشیاء اشاره کنید و اسم مشابه آن ها را بگوید.

- هر چند وقت نظر او را بپرسید. از او بپرسید چه رنگ جورابی دوست دارد یا چه بازی دوست دارد. حتی اگر جواب نمی دهد و کلمات را یاد نمی گیرد اما روابط اجتماعی را می آموزد.

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93


 • profileعلی فریدونی1396/11/23

  من یه نوزادیک ساله دارم بردمش پیش متخصص قرص ویتامین دی براش تجویض کرده وگفته هفته ای یدونه تویکم اب حل کن بهش بده میخاستم ببینم ضرری نداره براش ممنون ازلطف شماعزیزان

  • profileپزشک اوما1396/11/24

   با سلام اگر کمبود ویتامین دی نداشته که هفته ای زیاد هست و اگر در آزمایش خون کمبود دیده شده میتونید قرص را با یک سوزن تمیز سوراخ و محتوای آن را با روغن زیتون و یا کنجد مخلوط کنید و به کودکتان بدهید. اگر کمبودی نداره ، بهتره برای بچه ها تا دوسالگی از مولتی ویتامین ایرانی روزانه استفاده کنید که حاوی 400 واحد ویتامین دی 3 هست و نیازش رو برطرف میکنه.