Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نحوه شیر دادن به نوزاد

اگر شروع به شیر دادن نوزاد کرده اید بهترین کار را برای خودتان و نوزاد انجام می دهید.
اما اگر نمی توانید به درستی شیر دادن را انجام دهید نگران نباشید. بیشتر مادرها و نوزادان باید تمرین کنند.

آیا درست است که شیر مادر بهترین است؟

بله، شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است. شیر مادر سالم ترین غذا است.
شیر مادر غذایی کامل است که حاوی چهارصد نوع ماده مغذی، هورمون و ترکیبات ضد بیماری است که در شیر خشک وجود ندارد. شیر مادر با رشد نوزاد تکامل می یابد و مطابق با نیازهای نوزاد می شود.
شیر مادر به مدت شش ماه برای نوزاد غذایی کامل و خوب است. این ماده می تواند به تکامل ذهنی نوزاد کمک کند. بنابراین شیر مادر باعث باهوش تر شدن نوزاد می شود.
نوزادی که شیر مادر می خورد در سال اول زندگی کمتر مریض می شود. شیر مادر به نوزاد کمک می کند مبتلا به بیماری های زیر نشود:

به طور قطع نمی توان شیر مادر باعث کاهش احتمال ابتلای نوزاد به اگزما می شود اما نوزادی که شیر مادر می خورد اگزمای خفیف تری نسبت به نوزادی که شیر خشک می خورد دارد. همچنین شیر مادر سرعت پیشرفت اگزما را کاهش می دهد.
شیر دادن به نوزاد پیوندی قوی بین مادر و نوزاد ایجاد می کند و در بلند مدت باعث سلامتی نوزاد می شود. مطالعات نشان می دهد بزرگسالانی که شیر مادر می خورند در مقابل افرادی که شیر خشک می خورند:

 • فشار خون کمتری دارند.
 • کلسترول پایین تری دارند.
 • کمتر به دیابت نوع دو دچار می شوند.

شیر دادن برای مادر نیز خوب است زیرا باعث کاهش وزن مادر می شود. در بلند مدت شیر دادن باعث می شود:

 • احتمال ابتلا به سرطان سینه کاهش می یابد.
 • مادر را از ابتلا به سرطان تخمدان پیش از یائسگی محافظت می کند.
 • احتمال ابتلا به دیابت نوع دو کاهش می یابد.

چه مدت باید شیردهی انجام شود؟

توصیه می شود نوزاد شش ماه فقط شیر بخورد. از شش ماهگی تا یک سالگی شیر مادر همراه با غذاهای جامد به نوزاد داده شود.
شیر دادن به نوزاد تا زمانی که غذاهای جامد به او می دهید باعث افزایش ایمنی بدن او می شود. در این صورت احتمال بیماری هایی مانند دیابت نوع یک نیز در او کاهش می یابد.
بیشتر مادرها از سه ماه تا دوازده ماه به نوزاد شیر می دهند. 

چطور خود را برای شیردهی آماده کنم؟

برای آماده کردن خود برای شیردهی سعی کنید سالم باشید. همچنین سعی کنید در خصوص شیردهی پیش از زایمان مطالعه کنید. 

چطور شیردهی را شروع کنم؟

 • شیردهی بین پنج تا چهل دقیقه به طول می انجامد بنابراین سعی کنید در حالتی راحت دراز بکشید. در روزهای اول شیردهی، بهتر است فضایی مناسب ایجاد کنید.
 • اگر با سروصدا حواستان پرت می شود سعی کنید در جایی آرام باشید. اگر حوصلتان سر می رود تلویزیون ببینید. سعی کنید نقاط مختلف را امتحان کنید و ببینید کجا بهتر است.
 • نوزاد را در حالتی بگیرید که دست و پشت شما درد نگیرد. بالشتی برای نگه داشتن نوزاد داشته باشید. می توانید به پشت بخوابید و نوزاد را بر روی بدن خود قرار دهید. یا می توانید نوزاد را در آغوش بگیرید و پشت او بالشت قرار دهید.
 • پیش از شروع شیردهی شرایطی راحت برای خود و نوزاد فراهم کنید. به احساس خود در هنگام شیر خوردن نوزاد توجه کنید. او باید حجم زیادی شیر در هنگام شیردهی بخورد.
 • اگر سینه های شما بزرگ است در هنگام شیردهی به پهلو دراز بکشید یا سعی کنید نوزاد را در آغوش بگیرید.
 • اگر مک زدن نوزاد با درد همراه است انگشت خود را بین لثه او و نوک سینه قرار دهید. هنگامی که نوزاد به درستی مک بزند می توانید انگشت را بردارید.

شیردهی آسان است؟

برای برخی مادرها شیردهی کاری آسان و برای برخی دیگر سخت است. اگر به نظر کار سختی می رسد با پزشک خود حرف بزنید. او می تواند نحوه شیردهی شما را ببیند و راه های آسان تر شدن را به شما پیشنهاد دهد.
شیردهی نیاز به تمرین دارد و مهارتی است که شما و فرزند کم کم آن را می آموزید. برای یادگیری زمان بگذارید. ممکن است یک روز، یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا نحوه شیردهی درست را بیاموزید.
اگر امروز روز خوبی نبود و نتوانستید به درستی شیر بدهید فردا بهتر خواهد شد. پس از مدتی شیردهی کاری راحت برای شما خواهد شد.

آیا می توانم در ملاء عام به نوزاد شیر بدهم؟

ممکن است هنگام شیردهی جلوی دیگران خجالت بکشید. بنابراین بهتر است روسری، پارچه یا ملافه ای بر روی شانه تا سینه خود بیندازید. اما مراقب نوزاد باشید تا به درستی نفس بکشد.

چه چیزهایی لازم است برای شیردهی بخرم؟

حداقل دو یا سه سوتین راحت و مخصوص شیردهی بخرید. 
مطمئن شوید سوتین اندازه شما است و به راحتی باز می شود. اگر تنگ باشد به بافت های سینه فشار می آورد و باعث بسته شدن کانال شیردهی می شود.
پس از به دنیا آمدن نوزاد سوتین بخرید تا کاملا اندازه شما باشد. 
گاهی چکه کردن شیر اتفاق می افتد. بنابراین پدهای مخصوص بخرید. 

می توانم پس از برگشت از محل کار به نوزاد شیر بدهم؟

اگر کار می کنید به این معنی نیست که دیگر نباید به نوزاد شیر بدهید. اگر در محل کار شما اتاق مخصوص نگهداری نوزاد وجود دارد در فاصله بین کار به نوزاد شیر بدهید.
اگر نمی توانید نوزاد را در طول روز ملاقات کنید می توانید در زمانی که کنار او نیستید از شیر خشک استفاده کنید. 

منبع: http://www.babycentre.co.uk/a613/breastfeeding-for-beginners

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100