Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
نوزاد شش ماهه

نوزاد شش  ماهه در هفته اول

هفته اول نوزاد شش ماهه

چگونگی رشد نوزاد شش ماهه

با رشد نوزاد و فعال تر شدن او، می توانید لباس های راحت تر تنش کنید. لباس های نرم انتخاب کنید که باعث ساییده شدن بدن نوزاد نشود. لباس های گشاد و راحت به نوزاد آزادی عمل بیشتری می دهد.
از لباس هایی که دکمه دارند یا گره می خورند استفاده نکنید زیرا در هنگام خواب، بازی و راه رفتن نوزاد او را اذیت می کنند.

زندگی شما با نوزاد شش ماهه: موادغذایی مناسب بخوری

مراقبت از نوزاد کاری خسته کننده است. غذاهای سنگین باعث خواب آلودگی می شود بنابراین سعی کنید غذاهای مغذی و سبک مصرف کنید. در اینجا غذاهای مناسب ذکر شده است:

 • صبحانه را فراموش نکنید. بعد از شبی بی خوابی صبحانه خوردن کاری سخت است. پروتئین مانند تخم مرغ و کربوهیدارت های سبک مانند جو با گردو و کشمش به شما انرژی می دهد.
 • میوه و سبزیجات بخورید. میوه و سبزیجات در یخچال داشته باشید. سعی کنید آن ها را به وعده های غذایی خود بیفزایید به عنوان مثال سبزیجات به سوپ اضافه کنید. یا میوه به ماست، شیر یا آبمیوه خود بیفزایید.
 • هله هوله نخورید. سعی کنید مواد مغذی با انرژِی بالا مانند بادام یا بادام زمینی، ماست پر پروتئین و شکلات های کم قند را جایگزین هله هوله کنید. میوه خشک، کشمش، تخمه کدو، شکلات و آجیل بخورید.
 • کربوهیدارت مصرف کنید. کربوهیدرات حاوی انرژی زیادی است. بنابراین سعی کنید به مقدار مناسب کربوهیدرات سالم مصرف کنید. پاستا، نان و جو بخورید.
 • نوشیدنی سالم مصرف کنید. سعی کنید بدنتان را از کم آبی دور نگه دارید. بنابراین روزانه مقدار زیادی آب بنوشید. آبمیوه، نوشابه و نوشیدنی های کافئین دار به مقدار کم بخورید. مراقب مقدار قند مصرفی خود باشید و اگر نوزاد را شیر می دهید سعی کنید کافئین مصرف نکنید.

آسم در نوزاد شش ماهه

آسم چیست؟

آسم نوعی بیماری رایج بین نوزادان است که به دلیل باریک بودن راه تنفسی یا تورم آن باعث دشوار شدن تنفس می شود. حمله آسم در اثر حساسیت های ناشی از حیوانات، گرد و خاک و گرده و قارچ، دود سیگار و عفونت های تنفسی و تنفس هوای سرد ایجاد می شود. اگر چه آسم مشکلی جدی است اما کودکانی که آسم دارند با مدیریت درست می توانند زندگی طبیعی و فعالی داشته باشند. آسم با رشد نوزاد و گشاده شدن راه تنفسی کاهش می یابد.

علائم آسم چیست؟

اگر نوزاد خیلی سرفه می کند، سابقه خانوادگی آسم دارد یا حساسیت دارد ممکن است دچار آسم شود. علائم حمله آسم شامل تنفس سریع، سرفه طولانی، خس خس کردن، سوت کشیدن گلو در هنگام بازدم، خستگی و کبودی پوست می باشد.
اگر فکر می کنید نوزاد حمله آسم دارد یا به سختی نفس می کشید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. همچنین اگر سر انگشتان و لب ها کبود شده یا نوزاد گیج می باشد نیز با اورژانس تماس بگیرید.
اگر نوزاد به خاسر سرفه، خس خس کردن یا تنفس سخت نمی تواند بخوابد با پزشکش تماس بگیرید.

اگر نوزادم آسم داشته باشد چه کاری باید انجام دهم؟

اگر نوزاد آسم دارد با پزشک مشورت کنید. به کمک پزشک می توانید عواملی که باعث  حملات آسم می شوند را کنترل کنید  مانند دود سیگار، حساسیت یا عوامل محیطی. بنابراین باید برای کنترل آسم و درمان آن آموزش ببینید.
استفاده از تهویه و کنترل دمای سر و گردن فرزند امری مهم است.
انجام آزمایشات حساسیت نیز کمک می کند بنابراین می توانید عوامل محیطی را از بین ببرید. بهتر است برای کاهش عوامل حساسیت زا، از پرده یا فرش های پرزدار و حیوانات دوری کنید. 
روش های درمان شامل مصرف قرص های ضد تورم برای کاهش تورم راه تنفسی، گشاد کننده راه تنفسی، آنتی بیوتیک (در صورت عفونت راه تنفسی) و تشخیص عوامل حساسیت زا و دوری از آنها می باشد. 

تکامل نوزاد شش ماهه در هفته اول

رشد نوزاد شش ماهه در هفته اول

غلتیدن

قوی شدن عضلات گردن و بازوی نوزاد به او اجازه می دهد به اطراف غلت بزند. کودک در این سن شروع به غلت زدن می کند و ممکن است پیش از چهار دست و پا این کار را شروع کند. فرزند شما شروع می کند مهارت های جدید یاد می گیرد و دوست دارد محیط اطراف را بهتر بشناسد.
غلت زدن کاری سرگرم کننده برای نوزاد است اما شما را اذیت می کند. بنابراین در هنگام عوض کردن پوشک او را تنها نگذارید و روی تخت یا سطوح بلند مراقبش باشید.

رفتارهای اجتماعی کوچولوی شما

در این سن نه تنها نوزاد از توجه دیگران خوشحال می شود بلکه خود شروع به ارتباط برقرار کردن می شود. ممکن است با دیدن لبخند غریبه خوشحال شود و به سمتش برود اما نگران نباشید هنوز هم به توجه به علاقه شما نیاز دارد.

در این سن نوزاد متوجه می شود شما از کدام رفتارهایش خوشتان می آید و کدام یک را نمی پسندید. بنابراین هر کاری می کند که توجه شما را جلب کند. او تلاش می کند هر کاری انجام دهد تا واکنش شما را ببیند. فراموش نکنید هنگامی که کار خوبی انجام می دهد عکس العمل مثبت نشان دهید. این کار باعث می شود یاد بگیرد چه رفتارهایی درست یا غلط است.

نکته واضح این است که فرزند شما در این سن راه های جدیدی برای جلب توجه شما پیدا کرده است و دیگر از گریه استفاده نمی کند. در سه ماه آینده راه هایی پیدا می کند که بفهمید به چه فکر می کند، چه می خواهد و نیاز دارد.

اگر رنگ و بوی مدفوع فرزندتان عوض شد تعجب نکنید زیرا در حال خوردن غذاهای جامد جدید است. اگر مدفوع او سفت است، میوه ها و سبزیجات جدید به او بدهید. 


نوزاد شش ماهه در هفته دوم

هفته دوم نوزاد شش ماهه

چگونگی رشد نوزاد شش ماهه در هفته دوم

نوزاد در این سن وسیله ها را از یک دست به دست دیگر می دهد اما تا دو تا سه سالگی نمی توانید متوجه شوید که دست راست است یا دست چپ. 
نوزاد را مجبور نکنید از یکی از دست هایش استفاده کند زیرا این کار باعث مشکلات بعدی در انتخاب دست نوشتن می شود.

زندگی شما با نوزاد شش ماهه: مقایسه فرزندتان با دیگر کودکان

 1. این مسئله طبیعی است که هنگامی که کودکی می بینید که در زمینه ای از فرزند شما پیشرفته تر است، نگران شوید.
 2. این طرز تفکر خیلی به شما کمک می کند. اما هر نوزادی به شکلی خاص رشد می کند و نوزاد 6 ماهه توانایی های فیزیکی و رفتاری متفاوتی با سایر هم سالان خود دارد.
 3. اگر نگران فرزند خود هستید، بهتر است از جداول و نمودارهای رشد استفاده کنید ولی او را با دیگران مقایسه نکنید. ممکن است فرزند شما روی مهارتی خاص تمرکز کرده باشد.
 4. اگر فکر می کنید نوزاد شما در یادگیری یا رشد در زمینه ای خاص تاخیر دارد به پزشکش اطلاع دهید.

ویتامین ها و مکمل ها برای نوزاد شش ماهه

آیا خیلی زود است که به فرزندم ویتامین و مکمل بدهم؟

 • ویتامین د از روز اول برای نوزادی که شیر مادر می خورد و نوزادی که کمتر از 32 اونس شیر خشک در روز می خورد، توصیه می شود. 
 • اگرچه این مسئله درست است که بدن ویتامین د را بعد از قرارگیری در آفتاب تولید می کند، اما سعی کنید فرزندتان را کمتر در معرض آفتاب قرار دهید. پوست نوزاد بسیار نازک و حساس است و قرار گیری در آفتاب باعث سرطان پوست و چروک شدن پوست در سال های بعدی می شود. کرم ضد آفتاب نوزاد را در آفتاب محافظت می کند اما از رسیدن اشعه ها به پوست برای تولید ویتامین د جلوگیری می کند.
 • با افزایش غذاهای جامد که حاوی ویتامین هستند، پزشک مکمل ها را توصیه نمی کند. کودکی که مواد غذایی مختلف مصرف می کند نیازی به مکمل ندارد.
 • مکمل های ویتامین در حالتی ضروری است که نوزاد شما نارس باشد، وزن کمی داشته باشد یا خیلی کوچک باشد، یا شیر مادر یا شیر خشک کم بخورد و غذاهای مختلف مصرف نکند یا مشکلی داشته باشد که نتواند به راحتی غذا بخورد. 

چطور متوجه شوم نوزادام چه چیزی نیاز دارد؟

بهتر است برای مصرف کافی ویتامین ها و مواد معدنی با پزشک مشورت کنید. بدون مشورت با پزشک به هیچ عنوان به نوزاد مکمل یا ویتامین ندهید.

در صورتی نگرانی مشکلی ندارد به نوزادم ویتامین اضافی بدهم؟

ویتامین باید مطابق با دستور پزشک و به مقداری که پزشک تجویز کرده است مصرف شود. مقدار زیاد ویتامین مانع جذب مواد مغذی لازم می شود و گاهی نیز خطرناک است.

تکامل نوزاد شش ماهه در هفته دوم

تکامل نوزاد شش ماهه

زبان اشاره

اگر می خواهید به فرزندتان زبان اشاره بیاموزید الان وقتش رسیده است. فهمیدن زبان و استفاده از مهارت حرکتی از توانایی صحبت کردن او بیشتر است. بیشتر بچه ها زودتر از این که کلمات خداحفظی یا آن جا را نگاه کن یاد بگیرند، دست تکان دادن یا اشاره کردن را یاد می گیرند. 
سعی کنید در هنگامی که می خواهید از کلمه ای خاص استفاده کنید علامت اشاره با دست را نیز انجام دهید. بعدها نوزاد یاد می گیرد با زبان اشاره جملات طولانی را به شما بهفماند.

بازی کردن

نوزاد بازی هایی که در آن از حرف زدن و صدا استفاده می شود دوست دارد. نوزاد بازی کردن و شالاپ شولوپ آب یا صدای کوبیدن اسباب بازی به زمین را دوست دارد. به نوزاد نشان دهید چگونه می تواند با این صداها خود را سرگرم کند.


نوزاد شش ماهه درهفته سوم

هفته سوم نوزاد شش ماهه

چگونگی رشد نوزاد شش ماهه در هفته سوم

به زودی نوزاد به شما نشان می دهد آماد خوردن غذای جامد است. در این زمان او به غذای شما دست درازی می کند. نوزاد اشتهای زیادی دارد اما چون دندان ندارد، سعی کنید با غذاهای نرم و آبکی تر شروع کنید.
مقداری موز، آواکادو یا پنیر نرم، هلو، گلابی، انگور، گیلاس بدون هسته، هویج پخته شده، سیب زمینی و نخود پخته شده به او بدهید. با رشد نوزاد می توانید از غذای خودتان نیز به او بدهید. برای جلوگیری از گیر کردن غذا در گلوی کودک، او را در هنگام غذا خوردن بنشانید.

زندگی شما در نوزاد شش ماهه: برای خودتان وقت بگذارید

 • برای والدینی که تازه بچه دار شده اند، توجه به خود در آخرین قسمت لیست کارها قرار دارد. کارهای منزل، سرکار رفتن و مراقبت از نوزاد به شما زمان کافی نمی دهد به خودتان فکر کنید. اما بدون توجه به خود نمی توانید از پس کارهای دیگر برآیید.
 • سعی کنید فعالیت های اضافی را حذف کنید تا بتوانید به خودتان توجه کنید. همچنین می توانید از کمک دیگران نیز استفاده کنید.
 • سعی کنید در کارهای منزل از همسرتان کمک بگیرید تا زمان بیشتری داشته باشید. 
 • برای خودتان فعالیتی خاص تعریف کنید مانند کلاس ورزش یا بیرون رفتن با دوستان.
 • در زمان های خالی برای خودتان وقت بگذارید و فعالیت های مربوط به خودتان را انجام دهید.
 • از دیگران والدین بپرسید چطور زمان را تنظیم می کنند.

ملاقات در اورژانس

چه زمان هایی نوزاد من نیاز دارد به اورژانس منتقل شود؟

حساسیت شدید، انسداد راه تنفسی یا حمله آسم باعث می شود نوزاد را به اورژانس منتقل کنید. همچنین اگر نوزاد شما خیلی فعال است، ممکن است زخمی شود یا چیزی قورت دهد که راه تنفسی اش را مسدود کند.
اگر نوزاد مشکل تنفسی دارد یا صدمه خورده است یا شوک به او وارد شده است با اورژانس تماس بگیرید. 

چگونه خود را برای اورژانس آماده کنم؟

پیش از اینکه اتفاقی برای نوزاد بیفتد، محل نزدیک ترین اورژانس را یاد بگیرید. در آنجا از شما می خواهند فرمی پر کنید بنابراین دفترچه بیمه نوزاد را همیشه به همراه داشته باشید و شماره تماس و نام پزشک نوزاد را نیز همراه داشته باشید.

چگونه می توانم فرزندم را آرام کنم؟

سعی کنید خود را آرام نشان دهید. توجه بیش از حد، کودک را نگران می کنید. پوشک برای او ببرید و لباس هایش را عوض کنید. کتاب یا اسباب بازی مورد علاقه اش را به او بدهید و برای یک یا دو وعده غذا ببریذ. پیش از غذا دادن به نوزاد، از پزشک بپرسید مشکلی ندارد به او غذا بدهید. 

تکامل نوزاد شش ماهه در هفته سوم 

تکامل نوزاد شش ماهه

تحریک حواس نوزاد

فرزند شما در این سن با تمام حواس خود به کاوش می پردازد. مطمئن شوید به چیزهایی که دست می زند امن هستند و مراقب باشید چیزی در دهان نکند. او توپ های لاستیکی نرم، وسیله های خزدار و صدای جرنگ جرنگ را دوست دارد. 
می توانید پارچه های مختلف را کنار هم بگذارید و واکنش نوزاد به بافت آن ها را ببینید.

زمان داستان

کتاب خواندن باعث بهبود مهارت گفتاری نوزاد می شود و باعث می شود در آینده به کتاب خواندن علاقه پیدا کند. مهم نیست چه کتابی انتخاب می کنید. کتاب های بزرگ که رنگارنگ هستند، کتاب های با تصاویر مختلف و بافت های مختلف نیز جذاب هستند.

نوزاد تا زمانی که 9 تا 12 ماهگی نمی تواند کتاب را باز کند و ممکن است صبر نداشته باشد تا کنارش بنشینید و کتاب بخوانید. اما ناامید نشوید. کتاب خواندن فرصتی مناسب است تا کنار او باشید و او را نوازش کنید.


نوزاد شش ماهه در هفته چهارم

نوزاد شش ماهه در هفته چهارم

چگونگی رشد نوزاد شش ماهه در هفته چهارم

- در این سن نوزاد به حیوانات پارچه ای علاقه مند می شود. حتی آن را نوعی حامی می داند و همه جا همراه خود خواهد داشت. این علاقه نشانه یادگیری استقلال است و کم کم نوزاد از شما فاصله می گیرد.

- سعی کنید اسباب بازی های نرم برای او بخرید. همچنین توپ، عروسک و بلوک ها نیز اسباب بازی های مناسبی هستند.

- هنگامی که اسباب بازی دلخواه نوزاد را از او میگرید واکنش اعتراضی او را می بینید.

- زندگی شما با نوزاد شش ماهه: با پدر بزرگ و مادر بزرگ با اشتیاق برخورد کنید

- پدر بزرگ و مادر بزرگ گاهی خیلی بیش از حد محبت می کنند.

- اگر در قوانین شما برای تربیت و رفتار با نوزاد دخالت می کنند، سعی کنید خیلی تدافعی با آن ها برخورد کنید. ممکن است آنها تجربه زیادی داشته باشند اما شما پدر و مادر فرزند خود هستید و بهتر است گاهی این نکته را به آن ها یادآوری کنید.

- سعی کنید از تجربه آنها استفاده کنید و از آن ها تشکر کنید.

- نوزاد از این که مورد توجه قرار بگیرد ناراحت نمی شود مگر این که این توجه با ساعت خواب او یا غذا خوردن او تداخل داشته باشد. بیش از حد هدیه دادن به نوزاد از طرف پدربزرگ و مادربزرگ مشکل ساز است. سعی کنید در ابتدا از آن ها تشکر کنید سپس توضیح دهید چه چیزی برای فرزند خود ترجیح می دهید.

رژیم غذایی گیاه خواری برای نوزاد شش ماهه

سوال اول: آیا می توانم رژیم گیاه خواری به نوزاد بدهم؟

بله، می توانید تمام مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز را از رژیم غذایی گیاهی مناسب دریافت کنید. در واقع این رژیم در 6 ماهگی طبیعی است. نوزاد 6 ماهه بیشتر مواد مغذی را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت می کند و اولین غذای جامد برای نوزاد میوه و سبزیجات له شده است.

سوال دوم: به چه چیزهایی باید توجه کنم؟

رژیم غذایی متعادل برای هر نوزادی واجب است. نوزاد به پروتئین نیاز دارد تا رشد کند بنابراین سعی کنید در رژیم گیاهی آن را تامین کنید.
به پزشک نوزاد بگویید از رژیم گیاهی استفاده می کنید. زیرا در هنگامی که برخی مواد مغذی شامل ویتامین د، ب 12، کلسیم و روی مصرف می کند نیاز به مراقبت ویژه دارد. رژیم گیاهی آهن کمی دارد بنابراین مطمئن شوید که نوزاد از سبزیجاتی مانند اسفناج و حبوبات آهن لازم را دریافت می کند.

سوال سوم: منابع غنی از پروتئین و سایر مواد مغذی در رژیم گیاهی چیست؟

منابع جایگزین گوشت برای نوزاد شامل پنیر، موز، غلات و ماست است. 
 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97