Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
زمان از شیر گرفتن کودک  و 10 غذای کمکی مناسب

تبریک برای داشتن این فرشته کوچولو! اگر برای اولین بار است که مادر شده اید شما از شیر دادن به نوزاد خود لذت می برید. اما ممکن نگرانی هایی هم داشته باشید. در این مقاله به غذاهای جایگزین از شیر گرفتن نوزاد اشاره میکنیم:

زمان درست شیر گرفتن کودک چه وقت است؟

بی شک مهمترین سوال یک مادر این است که چه زمان باید کودکم را از شیر بگیرم؟ دستورالعمل ها مدام در حال تغییر است و سلیقه هر پزشکی در زمان شیر گرفتن کودک متفاوت است اما یک مبنای کلی در مورد شیر گرفتن کودک وجود دارد که شما را کمک میکند.

بطور کلی، حداقل زمان شیر دادن به نوزاد بین 4 تا 6 ماهگی است که نوزاد از 6 ماهگی می تواند غذای کمکی را بهمراه شیر خشک جایگزین شیر مادر کند. در نوزادان نارس تا قبل از 6 ماهگی از شیر گرفتن ممنوع است. اما بطور معمول شیر دادن به نوزاد باید تا 2 سالگی ادامه داشته باشد. البته تا یکسالگی شما باید به شیر دادن خود مانند قبل ادامه دهید و اولویت شیر شماست بعد غذای کمکی، اما بعد از یکسالگی اولویت برای کودک شما غذای سفره است و بعد شیر شما. اما اگر شما شیر ندارید یا مجبورید که به هردلیل شیر دادن به نوزاد را قطع کنید سعی کنید حداقل تا 4 ماهگی نوزاد خود را شیر بدید. گاهی اوقات هم بدلیل کم وزنی نوزاد و یا شرایط دیگر ممکن است پزشک به شما بگویید بعد از یکسالگی شیر دادن را متوقف کنید.

 نوزاد شما باید حداقل علائم زیر را داشته باشد تا شما در 4 ماهگی شیر دادن را قطع کنید:

  1. نوزاد باید بتواند سر خود را صاف نگه دارد.
  2. نوزاد باید سر، دست، چشم و دهان خود را کنترل کند و به غذا نگاه کند بتواند آن را بگیرد و بخورد. درواقع عمل بلع داشته باشد.
  3. بتواند غذا را قورت  دهد و عمل بلع داشته باشد و سیستم هضم و جذب آن تکامل یافته باشد.

ملاحضات اولیه در زود شیر گرفتن نوزاد

اگر شما قصد دارید که نوزاد خود را خیلی زود از شیر خوردن بگیرید باید با عواقب آن برای سلامتی نوزادتان باخبر باشید. در اینجا به چند نکته قابل توجه اشاره میکنیم:

  • هرگز سعی نکنید غذاهای جامد مانند برنج را به بطری شیر نوزاد اضافه کنید.
  • اگر نوزاد شما نارس است و شما می خواهید زود آن را از شیر بگیرید اورا مستعد آلرژی، عفونت، آسم و اگزما میکنید.
  • هرگز قبل از 4 ماهگی (17 هفتگی) نوزاد را از شیر نگیرید.

جدای از سرلاک که می تواند جایگزین نسبتاً مناسبی برای شیر مادر باشد در اینجا 10 غذای مناسب را به شما معرفی میکنیم که می تواند بعد از شیر گرفتن نوزاد مفید باشد:

توجه توجه: کلیه غذاهای پیشنهادی برای کودکان بالای یکسال است که می توانند از غذای سفره استفاده کنند و برای نوزادان زیر یکسال باید با مشورت متخصص تغذیه غذاها را به رژیم غذایی کودک اضافه کرد.

1-میوه ها

میوه ها غذای جامد شروع کننده خوبی برای نوزاد بشمار می روند که حاوی ریز مغذی های مورد نیاز بدن نوزاد هستند. همچنین میوه ها شکر طبیعی دارند که نوزاد شما به آن علاقه دارد.

**سیب یکی از بهترین شروع کننده است. سیب را پوست کنده و پوره کنید و با قاشق مرباخوری به نوزاد خود بدهید. اگر نوزاد شما آن را دوست داشت، هلو، انبه و سایر میوه ها را اضافه کنید. توجه کنید این موارد برای بعد از یکسالگی که کودک می تواند همه چی بخورد مناسب است نه تا قبل از یکسالگی.

2-آب میوه ها

آب میوه ها نیز گزینه مناسب دیگر هستند. اما آب میوه طبیعی نه آماده و مصنوعی. مواد افزودنی و نگهدارنده این نوشیدنی ها باعث آسیب به نوزاد شما میشود.

**روز نوزاد خود را با یک لیوان آب میوه طبیعی آغاز کنید.

3-سبزیجات نشاسته ای

سبزیجات نشاسته ای غذای کمکی کودک

سیب زمینی بشکل پوره با هویج یکی از بهترین غذاهای کمکی نوزاد است. فقط دقت کنید تمیز شسته باشد و خوب بپزید و آفت کش و مواد شیمیایی نداشته باشد.

4-سوپ ها

غذای مطلوب نوزاد سوپ است که اساس آن را آب تشکیل میدهد که نوزاد دهیدراته نشود و هم حاوی قطعات مواد جامد مانند سبزیجات است و غذای مغذی برای نوزاد بحساب می رود.

5- حبوبات

حبوبات غنی از پروتئین هستند که بهتر است بصورت پوره، پخته و بعنوان طعم دهنده از روغن زیتون استفاده شود.

6-آب

تعجب نکنید! هم اکنون نوزاد شما غذای جامد میخورد پس باید حسابی آب بخورد تا بدنش دهیدراته نماند. آب به سم زدایی بدن نوزاد کمک کرده و سیستم گوارشی آن را بهبود می بخشد.

7-سبزیجات برگ سبز

این نوع سبزیجات غنی از آهن و املاح معدنی هستند که به عملکرد بدن نوزاد کمک میکنند. شما می توانید این سبزیجات را مانند اسفناج بخارپز کنید و با پاستا بصورت پوده دربیاورید و روزانه به نوزاد خود بدهید.

8-غذاهای پخته شده:

ذاهای بخته شده مانند عدسی و برنج گزینه خوبی برای نوزاد است. باید با یم متخصص تغذیه مشورت کنید تا به شما بگوید چه غذاهایی را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید.

9-تخم مرغ:

مناسب ترین غذا برای واکنش های آلرژیک است.حاوی پروتئین و ویتامین ها است. فقط مطمعن باشید که نوزاد به آن آلرژی نداشته باشد.

10-پروتئین های حیوانی:

در هر زمان نوزاد به این پروتئین ها نیاز دارد. اما سعی کنید که گوشت کاملا پخته باشد و با حبوبات یا غلات مصرف شود.

 

امتیاز مطلب: 89%
89