Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
سرلاک چیست و برای نوزادان از چند ماهگی مجاز است؟

همه پدر ها و مادرها از بعد تولد نوزاد بی صبرانه منتظرند تا ببیند کی می توانند به غیر از شیر به نوزاد خود غذای کمکی نیز بدهند. یکی از این غذاهای کمکی سرلاک است. اگر شما نیز در چند ماه اخیر صاحب فرزند شده اید، شاید برایتان این سوال پیش آمده است که دقیقا از چه زمانی می توانید به نوزادتان سرلاک بدهید.

در این مطلب به طور کامل شما را با زمان مناسب برای دادن سرلاک به نوزاد و پاسخ سوالات موجود در این زمینه آشنا می کنیم. پس با ما همراه باشید.


طبق توصیه های آکادمی نوزادان، کودک تا 6 ماهگی باید فقط شیر مادر را بخورد. زیرا شیر مادر تمام ریزمغذی های مورد نیاز نوزاد از جمله کربوهیدرات، چربی، آب، قند، پروتئین و آنتی بادی ها را تامین می کند. همچنین هنوز دستگاه گوارشی فرزند شما تا قبل از شش ماهگی کامل نشده است تا بتواند مواد غذایی دیگر را هضم کند. راههایی برای افزایش شیرمادر وجود دارد که در صورت کم بودن شیر می توانید از آنها بهره بگیرید و با خوراکی های مناسب برای افزایش شیردهی آشنا شوید.

معمولا نوزادان 4 تا 6 ماه باید روزانه 270 گرم از شیر مادر را در 4 الی 6 وعده از شبانه روز مصرف کنند. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند نیز به همین مقدار شیر نیاز دارند. بنابراین بیش از حد به آن ها شیر ندهید زیرا با این کار زمینه چاقی و اضافه وزن را در آینده برایشان فراهم می کنید.

سرلاک چیست؟

سرلاک یک غذای کمکی سالم و قابل هضم برای نوزاد است. این محصول بصورت وسیع و برای هر سن نوزاد تولید می شود. همچنین سرلاک از نظر طعم و قوام دارای تنوع بسیار زیادی است. در تعریف علمی می توانیم سرلاک را یک غلات مخصوص نوزاد بنامیم که دارای پروبیوتیک مفید بیفیدوس است که این پروبیوتیک باعث تقویت سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد شما می شود. انواع مختلف سرلاک شامل:

 1. سرلاک گندم : از 6 ماهگی نوزاد به بعد می تواند برای نوزاد مصرف شود.
 2. سرلاک برنج : نوزاد از یکسالگی به بعد می تواند سرلاک گندم را مصرف کند.
 3. سرلاک جو: از 7 ماهگی به بعد می توانید نوزاد را با طعم این سرلاک آشنا کنید.
 4. سرلاک مخلوط غلات و میوه : از ده ماهگی به بعد به نوزاد سرلاک میوه ای بدهید.

 

 

سرلاک کمک غذای کودک

از چند ماهگی باید به نوزادم سرلاک بدهم؟

همان طور که گفتیم هر نوزادی تا 6 ماهگی باید فقط با شیر مادر تغذیه شود. نوزادانی که شیر مادر دریافت نمی کنند، نیز باید شیرخشک غنی شده با آهن بخورند. در صورتی که پزشک شما به دلایل مختلف از جمله کم وزنی نوزاد، نوزاد زودرس و......توصیه کرد می توانید از 4 ماهگی نیز به نوزاد خود سرلاک بدهید اما قبل از 4 ماهگی خوردن سرلاک توصیه نمی شود. بعد از شش ماهگی با خیال راحت می توانید به نوزادتان غذای کمکی بدهید که یکی از انواع مناسب این غذاها سرلاک می باشد. در صورتی که نوزاد شما طعم سرلاک را دوست نداشت و آن را نخورد از فرنی و حریره بادام بعنوان غذای کمکی برای او استفاده کنید.

چگونه به نوزادم سرلاک بدهم؟

شما می توانید سرلاک را با قاشق مرباخوری به نوزاد بدهید. سعی کنید برای اولین بار از یک قاشق مرباخوری در روز شروع کنید و کم کم آن را به 2 تا 3 قاشق افزایش دهید. دادن غذای زیاد برای اولین بار در معده کودکتان حالت سنگینی ایجاد کرده و ممکن است آن را برگرداند.

 انواع سرلاک برای کودکان را با ترکیب کردن شیر مادر یا شیر خشک به کودک بدهید. بهتر است از سرلاک صبح زود استفاده کنید که کودک گرسنه است. زمان مناسب دیگر شب و قبل از خواب کودک است.

از کجا بفهمم به نوزاد باید سرلاک بدهم؟

گاهی اوقات بدون آن که پزشک به شما بگوید علائمی را مشاهده می کنید که به شما اجازه می دهد به نوزادتان سرلاک یا غذای کمکی بدهید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که قبل از 4 ماهگی به هیچ وجه نباید غذای کمکی به او بخورانید. این علائم که بعد از 4 ماهگی به شما اجازه دادن سرلاک را می دهند، عبارتند از:

 • نوزاد شما تمایل به خوردن غذا در بشقاب شما را دارد.
 • نوزاد شما انگشتش را روی دهانش می گذارد.
 • اشتهای نوزاد شما افزایش یافته و بعد از شیر خوردن هم هنوز گرسنه است.
 • نوزاد شما با نزدیک کردن قاشق، دهانش  را باز می کند و آماده خوردن است.
 • نوزاد شما گردن گرفته و کنترل سرش بهتر شده است.
 • کودک شما در موقعیت نشستن با کمک راست می ایستد.

اگر شما هیچ کدام از این نشانه ها را مشاهده نکردید، باید کمی صبور باشید تا وقت آن برسد.

چرا زودتر از 4ماهگی نمی توانم به نوزاد سرلاک بدهم؟

در قسمت های قبلی به شما تاکید کردیم که قبل از 4 ماهگی به هیچ وجه نباید به نوزادتان غذای کمکی بدهید. این توصیه به دلایل زیر باید رعایت شود:

دلیل اول: خطر بلع نادرست نوزاد وجود دارد، زیرا تا این مرحله ممکن است سیستم هضم و جذب نوزاد هنوز به تکامل کامل نرسیده باشد.

دلیل دوم: غذاهای جامد مانند سرلاک ممکن است جایگزین شیر مادر و یا شیرخشک شود و نوزاد از طعم آن خوشش بیاد و دیگرتمایلی به خوردن شیرمادر و یا شیرخشک نخواهد داشت.

دلیل سوم: ممکن است نوزاد شما مستعد آلرژی غذایی، عفونت و یا عدم تحمل لاکتوز باشد و سیستم ایمنی او بطور کامل تکامل نیافته است که بتواند این عوامل را مهار کند.

دلیل چهارم: ممکن است در مدفوع نوزاد تغییری ایجاد شود. زیرا نوزاد تا قبل از 4 ماهگی به مرحله هضم غذاهای جامد نرسیده است و هضم این مواد کامل انجام نمی شود.

بهتر است از 6 ماهگی به بعد دادن غذاهای کمکی به نوزادتان را شروع کنید و آن را به تاخیر نیندازید. زیرا:

 • شیر مادر در این مرحله به تنهایی برای رشد نوزاد جوابگو نیست و باید غذاهای کمکی آغاز شود که یکی از این غذاهای کمکی می تواند سرلاک باشد.
 • ممکن است شروع نکردن غذای کمکی اثر بدی بر روی رشد و تکامل نوزاد داشته باشد.
 • نوزاد ممکن است با کمبود روی و آهن روبرو شود.
 • نوزاد ممکن است مهارت های لازم جویدن، قورت دادن و یا بلع را یاد نگیرد.

شما می توانید با یاد گرفتن روش تهیه غذای کمکی برای کودک به راحتی از غذاهای کمکی برای نوزادتان استفاده کنید.

بهترین سرلاک چاق کننده

در واقع سرلاکی با عنوان چاق کننده وجود نداردو همه سرلاک ها ترکیبات کم و بیش یکسانی دارند و نمیشه گفت کدام برای وزن گیری جنین بهتر است. اما اگر میخواهید با سرلاک نوزاد چاق تر شود، به سرکلاک موز یا مغزیجات را خودتان اضافه کنید یا سرلاک خانگی درست کنید. 

بهترین و مقوی ترین سرلاک

اگر میخواهید سرلاکی که به نوزاد میدهد باعث وزن گیری او شود، سرلاک برنج یا گندم مقوی تر است. برای افزودن میوه به برنامه غذایی نوزاد، بهتر است عجله نکنید. دادن پوره یا سرلاک میوه سبب پرشدن معده کودک می شود در نتیجه وعده های اصلی غذایی را که برای رشد نوزاد لازم است نمی خورد و این سبب کندی رشد کودک می شود. معمولا برای افزودن میوه به برنامه غذایی نوزاد از ماه دهم بجای آب میوه می توان از خود میوه های مجاز مانند سیب، هلو، موز بصورت رنده شده یا له شده که نیاز به جویدن نداشته باشد، استفاده کرد.

سخن آخر

با اینکه می دانیم برای دادن غذای کمکی به نوزادتان شور و شوق دارید، اما لطفا کمی صبور باشید. دادن غذای کمکی به نوزاد زودتر از 4 ماهگی می تواند بر سلامت او تاثیر منفی داشته باشد و دیگر شیر مادر یا شیر خشک نیز نخورد.

1-DHIVYA . Can You Feed Cerelac To Your 4 Month Old Baby? WWW.MOMJUNCTION.COM.APRIL 22, 2019

2-Pallavi Singh. Is Cerelac good for a 6-month baby? www.quora.com.  Jul 28, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94