Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
راههای طبیعی افزایش شیر مادران شیرده

آیا شما شیر کافی دارید؟ نوزاد شما سیر می شود؟ شیر شما چه اندازه باشد کافی است؟ چکار کنم شیرم زیاد شود؟ نوزادم مدام گریه میکند؟ و خیلی سوالات دیگر وجو دارد  که مادران بعد از زایمان درباره آن نگران هستند. در واقع یکی از بزرگترین نگرانی های مادران بعد از زایمان شیر خوردن نوزاد است؟گاهی اوقات نوزاد نمی تواند برستی سینه مادر بمکد و یا گاهی حجم شیر مادر کم است. هر مادری شیردهی متفاوتی نسبت به مادر دیگر د ارد همانطور که می بینید یک متدر در دوران بارداری ممکن است حالت تهوع شدید داشته باشد در صورتیکه مادر دریگر در کل بارداری احساس خستگی شدید دارد. این تفاوت ها در زمان شیر دادن به نوزاد هم دیده میشود. یک مادر شیر فراوان دارد در صورتی که مادر دیگر شیر کافی و یک مادر برای سیر کردن نوزاد خود دچار چالش است. در این مقاله گروه سلامت شیردهی اوما سعی دارد راه های طبیعی افزایش شیر مادر را به شما آموزش دهد.

پیش از آغاز مقاله، فیلم خوبی که وزارت بهداشت در رابطه با افزایش شیردهی مادر تهیه کرده را مشاهده فرمایید و سپس به مطالعه باقی مقاله بپردازید.

 

7 راه طبیعی برای افزایش شیر مادر

در اینجا به معرفی 5 راه آسان و اولیه که کمک میکند شیر شما زیاد شود، اشاره می کنیم:

1-شیردهی منظم:

یکی از آسانترین و راحترین کارها این است که شما بصور منظم به نوزاد خود شیر بدهید. تقریبا هر 2 تا 3 ساعت یکبار بهتر است. هر چه شما بیشتر سینه خود را پمپاژ کنید شیر بیشتری ترشح میشود. زمانی شیر شما بیشتر تولید می شود که نوزادتان کاملا گرسنه باشد. اگر شما خارج از منزل کار میکنید و مجبور هستید شیر خود را برای نوزاد بدوشید هر 15 دقیقه یکبار اینکار را انجام دهید تا شیر بیشتری داشته باشید. دوشیدن همزمان هر دوسینه باعث ترشح بیشتر شیر از دو سینه میشود. در یک مطالعه انجام شده، نشان دادند که مادرانی که حداقل 8 بار در روز و یا در 100 دقیقه در 24 ساعت شبانه روز شیر خود را خالی میکندد. دارای محدوده طبیعی داشتن شیر هستند.

2-خالی کردن سینه ها:

تا جایی که امکان دارد وقتی شروع به دوشیدن شیر می کنید سعی کنید سینه کاملا خالی شود. وقتی شروع به شیر دادن نوزاد میکنید مطمعن باشید سینه خالی شیر بیشتری را تولید میکند. حتی اگر شیر خوردن نوزاد تمام شد و احساس کردید که هنوز سینه های شما شیر دارد آن را کاملا خالی کنید.

3-رژیم غذایی و سبک زندگی:

راههای افزایش شیر مادران شیرده

تا آنجایی که می توانید آب بخورید و از بی آب ماندن بدن جدا بپرهیزید. آب، شیر، آبمیوه نوشیدنی های خوبی در دوران شیردهی هستند اما مواد کافیین دار مانند قهوه را استفاده نکنید. تنها زمانی که احساس تشنگی می کنید آب ننوشید زیرا در زمان های دیگر هم حتی اگر احساسش را ندارید باید بطور منظم آب بنوشید. خود نوشیدن آب باعث ترشح بیشتر شیر در سینه های شما می شود. رژیم غذایی متعادل داشته باشید ( یک نمونه رژیم غذایی پس از زایمان). در برنامه غذایی خود غذاهایی مانند میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات بصورت روزانه مصرف شود.  از مصرف مواد نفاخ بپرهیزید. ورزش را فراموش نکنید. خوراکی های افزایش دهنده شیر مادر را بخورید. سیگار و هرآنچه را که دود دارد پرهیز کنید . استراحت کنید زیرا شیر دادن باعث مصرف انرژی می شود. برخی از داروها با شیر دادن شما تداخل دارد آنها را بشناسید و قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

4-آرامش داشته باشید:

راه های افزایش شیر- شیر دادن به نوزاد - آرامش در شیردهی

استرس با تولید شیر در بدن ارتباط مستقیم دارد. قبل از شیر دادن سعی کنید خود را آرام کنید. دوش آب گرم، حرف زدن با دوساتان می تواند به شما کمک کند. ماساژ سینه ها نیز می تواند هم به شما آرامش دهد و هم اینکه ذخایر شیر را در سینه ها افزایش دهد.

5-مکمل ها :

از استفاده سر خود مکمل ها بپرهیزید. قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید. برخی از ترکیبات چاهای گیاهی و یا رازیانه ممکن است برای کودک مضر باشد. یکی از مکمل های مفید برای مادران که شیر را زیاد میکند شنبلیله هست که در هر سنی قابل استفاده است. معمولا مادران برای افزایش شیر 3 بار در روز وقت صبحانه، ناهار و یا شام این مکمل را مصرف میکنند. برای مادران باردار و کسانی که داروی رقیق کننده خون مصرف میکنند، ممنوع است. قبل از مصرف این مکمل با پزشک تغذیه خود مشورت کنید. با مکمل های خاص دوران شیردهی آشنا شوید.

6- تماس پوست به پوست

در آغوش گرفتن نوزاد و تماس پوست مادر با پوست نوزاد باعث افزایش تولید شیر مادر می شود. تماس پوست به پوست باعث تحریک هورمون های مورد نیاز برای تولید شیر می شود و به افزایش وزن نوزاد و احساس امنیت او در آغوش شما کمک می کند.

7- بهترین موقعیت شیردهی

موقعیت خوب شیردهی باعث می شود نوزاد به درستی شیر بخورد و سینه را تحریک کند شیر را آزاد کند. هر چقدر شیر بیشتر آزاد شود، شیر بیشتری جایگزین آن می شود. موقعیت خوب شیردهی حالتی است که بیشترین بافت سینه مادر در دهان نوزاد قرار بگیرد؛ نه فقط نوک سینه. موقعیت خوب بسیار مهم است زیرا نوزاد می تواند سینه را کامل در دهان قرار دهد، راحت است و احساس پایداری دارد. هنگامی که کودک به خوبی شیر می خورد، صدای قورت دادن شیر را می شنوید و مکث های او در هنگام شیر خوردن را می بینید. شیردهی نباید باعث آسیب به سینه و یا درد شود. درد و یا آسیب به نوک سینه نشان دهنده موقعیت اشتباه در حین شیردهی است.

چگونه متوجه شوم نوزاد به قدر کافی شیر می خورد؟

همیشه به روند کلی رشد نوزاد توجه کنید. نوزاد شیر کافی دریافت می کند اگر:

 • در طول 24 ساعت 6 تا 8 پوشک خیس کند و چند پوشک کثیف کند.
 •  برای غذا از خواب بیدار شود و با قوت شیر بخورد.
 •  در مدت 24 ساعت 8 تا 12 بار از شیر مادر تغذیه کند.
 •  مدفوع زرد نرم داشته باشد.
 •  بعد از غذا، به اندازه کافی بیدار بماند و به قدر کافی بخوابد
 •  بعد از 2 هفته به وزن تولد باز گردد.
 •  در 3 ماه اول هر هفته به طور متوسط ​​150 گرم یا بیشتر افزایش وزن داشته باشد.

رژیم غذایی مناسب برای افزایش شیر مادر

رژیم شیردهی

دستور پخت شیرینی افزایش دهنده شیر مادر

می توانید کوکی های شیردهی را در فروشگاه ها پیدا کنید یا می توانید خودتان در منزل تهیه کنید. این ماده غذایی باعث افزایش شیر می شود. برخی از این موارد عبارتند از:

 •  جو
 •  جوانه گندم
 •     مخمر ابجو
 •  دانه کتان

مواد لازم

 • 2 فنجان آرد سفید
 •   2 فنجان جو
 • 1 قاشق غذاخوری جوانه گندم
 • 1/4فنجان مخمر آبجو
 •   2قاشق غذاخوری دانه کتان
 • 1 فنجان کره نرم شده
 • 3 زرده تخم مرغ
 • 1/2 فنجان شکر سفید
 • 1/2  فنجان شکر قهوه ای
 • 1/4 فنجان آب
 •  یک و نیم قاشق چای خوری عصاره وانیل
 • 1قاشق چایخوری جوش شیرین
 • 1/2 قاشق چایخوری نمک

طرز تهیه

 1. گاز را به دمای  175 درجه سانتیگراد برسانید.
 2. دانه های کتان را با آب در کاسه مخلوط کنید و حداقل 5 دقیقه خیس بماند.
 3. کره و شکر سفید و قهوه ای را در یک کاسه بزرگ مخلوط کنید. زرده تخم مرغ و عصاره وانیل را اضافه کنید. به مدت 30 ثانیه هم بزنید یا تا ترکیب شوند. دانه های کتان و آب را مخلوط کنید.
 4. در یک کاسه جدا، آرد، جوش شیرین، مخمر آبجو، آرد گندم و نمک را مخلوط کنید. این مخلوط را به مخلوط کره اضافه کنید و هم بزنید. جو را اضافه کنید.
 5. خمیر را به شکل توپ در آورید و روی کاغذ روغنی قرار دهید.
 6. 10 تا 12 دقیقه مواد را بپزید تا لبه های آن ها طلایی شوند. بگذارید کوکی ها 1 دقیقه روی کاغذ روغنی قرار بگیرند. سپس آن ها را روی توری فلزی قرار دهید تا خنک شوند.

همچنین می توانید از انواع میوه های خشک، شکلات ها یا آجیل ها استفاده کنید.

سایر غذاها، گیاهان و مکمل های شیردهی

طبق گفته بنیاد شیردهی کانادا، غذاها و گیاهان دیگری نیز وجود دارند که باعث افزایش تولید شیر مادر می شوند. بعضی از آنها مانند شنبلیله بعد از هفت روز تأثیر می گذارند. این غذاها و گیاهان عبارتند از:

 • سیر
 • زنجبیل
 • شنبلیله
 • رازیانه
 •  یونجه

قبل از مصرف هر مکمل جدید، مخصوصا هنگام شیردهی، با پزشک خود صحبت کنید. حتی درمان های طبیعی می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. فقط به نوزاد شیر مادر بدهید. اگر نوزاد کمتر از شش ماه دارد، از مواد غذایی جامد، آب و شیر خشک اجتناب کنید و اگر نوزاد بزرگتر است، مصرف موادغذایی جامد را کاهش دهید. 

1-  galactagogue

چیزی است که تولید شیر مادر را افزایش می دهد. galactagogue  گیاهی مانند شنبلیله و غذایی مانند جو و داروی تجویز شده مانند دامپریدون.

 2- سیر

سیر به خاطر خواص لاتوژنیکش معروف است که به افزایش شیر مادر کمک می کند. سیر را به غذای خود اضافه کنید. همچنین می توانید سیر را بجوید.

3- دانه شنبلیله

یک قاشق غذاخوری دانه شنبلیله را در یک فنجان آب خیس کنید و بگذارید یک شب بماند. صبح روز بعد دانه خیس خورده را با آب به مدت پنج دقيقه بجوشانيد. محلول را صاف کنید و هر روز صبح این چای را بخورید. این چای به افزایش تولید شیر مادر کمک می کند.

4- دانه رازیانه

یک قاشق چایخوری دانه رازیانه را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. فنجان را بپوشانید و 5 تا 10 دقيقه بگذرد.  سپس محلول را فشار دهيد. چای را دو بار در روز برای یک ماه بخورید.

5- پودر زیره

یک قاشق غذاخوری پودر زیره را با یک قاشق چایخوری شکر در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. این مخلوط را هر شب قبل از رفتن به رختخواب مصرف کنید. این مخلوط به افزایش تولید شیر کمک می کند.

6- دارچین

یک قاشق پودر دارچین را با نصف قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید. این مخلوط را هر شب قبل از رفتن به رختخواب، همراه با یک فنجان شیر گرم مصرف کنید.

7- عدسی

خوردن یک کاسه عدسی می تواند تولید شیر مادر را افزایش دهد. عدسی را با کمی نمک و یک قاشق چای خوری کره بخورید.

8- هویج و چغندر

سالاد سالم یا آب هویج و چغندرقند تهیه کنید و به صورت روزانه بخورید تا میزان تولید شیر مادر افزایش یابد.

9- ریحان

5-6 عدد برگ ریحان را به مدت 2 دقیقه بجوشانید. شعله را کم کنید و بگذارید حدود پنج دقیقه بجوشد. آب آن را گرفته و با عسل مخلوط کنيد و بنوشید. این نوشیدنی را دو بار در روز به مدت چند ماه مصرف کنید.

10- بادام

5-6 عدد بادام را را در یک فنجان آب خیس کنید و بگذارید یک شب بماند. صبح روز بعد بادام های خیس خورده را به همراه آب ولرم مصرف کنید. این روش بسیار ساده و موثر برای افزایش تولید شیر مادر است.

مشکلات عمده شیردهی: بیشتر مادران مشکل اولیه شان در نحوه شیر دادن به نوزاد است. در این مقاله نحوه صحیح در آغوش گرفتن و شیر دادن به نوزاد بطور کامل توضیح داده شده است. نگران نباشید اگر نتوانستید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

هشدار اومایی: همواره برای مصرف هر نوع مکمل یا داشتن رژیم غذایی خاص با متخصص تغذیه خود مشورت کنید. برای مثال مکمل شنبلیله در دوز های مختلفی وجود دارد و این متخصص شما است که تشخیص میدهد چه دوزی را باید مصرف کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: breastfeeding.support

امتیاز مطلب: 93%
93


 • profilelale mastour1396/09/26

  با سلام من یه سوال دیگه هم داشتم. میشه گیاهانی را که که باعث افزایش شیر مادر میشه معرفی کنید؟ ممنون از زحمات شما

  • profileپزشک اوما1396/11/10

   سلام عزیزم. گیاهان شیرافزا در دوران شیردهی شامل: شنبلیله، شبدر، جو، گیه خار مریم، بادیان رومی، ریحان، رازیانه، گل ختمی و سیایوم ماریانوم و ... است. مایعات بیشتر مصرف کنید و آش جو و سوپ جو زیاد تر بخورید