Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
رعایت موارد زیر قبل از تست پاپ اسمیر

یکی از اجزای مهم در بدن هر خانم سیستم تولید مثل و بخصوص رحم می باشد که باید بعد از 30 سالگی حد اقل سالی یک بار و قبل از هر بارداری مورد چکاپ و بررسی قرار بگیرد تا از خطرات احتمالی و برخی بیماری ها جلوگیری شود. یکی از آزمایشات معروف که به بررسی دهانه رحم می پردازد آزمایش پاپ اسمیر است که قبل از تست پاپ اسمیر باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. در این مطلب این نکات را برای شما بانوان اومایی عزیز توضیح می دهیم. با ما همراه باشید. 

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر به منظور برداشت نمونه‌ های سلولی از قسمت گردن رحم در خانم ها برای بررسی دقیق تر این ناحیه انجام می شود. در واقع این آزمایش برای کشف سرطان یا عوارضی است که به سرطان تبدیل می شوند. پاپ اسمیر بهترین آزمایش برای شناسایی عوارض پیش‌ سرطانی و مخفی تومورهای کوچکی است که به سرطان گردن رحم منتهی می شوند. 

خوشبختانه اگر سرطان گردن رحم زود شناسایی شود، میتوان آن را درمان کرد. برای دریافت اطلاعات کامل تر می توانید مقاله "پاپ اسمیر چیست و تست پاپ اسمیر چگونه انجام میشود" را نیز مطالعه بفرمایید.

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

پاپ اسمیر از طریق معاینه لگنی انجام میشود. دکتر با وسیله‌ ای به نام اسپکولوم، دهانه رحم را باز می کند تا بتواند گردن رحم را ببیند. بعد با یک نمونه‌گیر (اسپچولا) و یک برس کوچک، سلولهای گردن رحم را جمع آوری می کند. معمولا این آزمایش دردی ندارد اما ممکن است برخی خانم ها به دلیل استرس حین انجام آزمایش کمی گرفتگی و درد را بعد از آن احساس کنند. 

 

7943-تست-پاپ-اسمیر

نکات مهم آمادگی برای تست پاپ اسمیر

اولین نکته مهم این است که پزشکتان را در جریان موارد زیر بگذارید:

  • هر داروئی من جمله قرص جلوگیری از بارداری خوراکی  که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید.
  • اگر قبلا سابقه تست پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته اید به پزشک بگویید.
  • اگر ممکن است باردار باشید به پزشک اطلاع دهید.

در گام بعدی از موارد زیر از 2 روز قبل از تست پرهیز کنید :

  • دوش واژینال (شستشوی واژن)
  • داشتن ارتباط جنسی
  • حمام گرفتن
  • استفاده از کرم واژینال از یک هفته قبل
  • در حین پریود ، از گرفتن پاپ اسمیر خودداری کنید؛ چون وجود خون روی صحت نتیجه تست اثر می گذارد .

✔️ولی اگر شما دارای خونریزی غیرطبیعی رحمی هستید ، پزشک شما ممکن است که در حین این خونریزی تست را انجام دهد .

سخن آخر

آزمایش پاپ اسمیر از مهم ترین آزمایشات چکاپ رحم خانم ها برای جلوگیری از سرطان و درمان به موقع برخی بیماری ها محسوب می شود. بنابراین توصیه می کنم حتما سالی یک مرتبه حتی اگر تصمیم به بارداری ندارید برای سلامتی خودتان آن را انجام دهید. 

 Healthline Medical Review Team. Pap Smear (Pap Test): What to Expect — Updated on February 26, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95