Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
پرسش (1401/03/10):

آزمایش تیروئید و پرولاکتین

سلام خانم دکتر عزیز،وقتتون بخیر
من پارسال آزمایش دادم پرولاکتینم بالا بود،دکتر برام مجدد آزمایش نوشت تا از بالا بودن پرولاکتین مطمئن بشن،مجدد بالا بود و برام شش عدد قرص داستینکس نوشتن،خارجیشو پیدا کردم و دو روز در هفته یه قرص میخوردم(روزی یه نصفه) . بعد از قطع قرص قرار بود آزمایش بدم اما مشکلاتی برام پیش اومد که کاملا فراموش کردم.
امسال برام چک آپ و آزمایش و پاپ اسمیر رفتم مجدد برام آزمایش نوشتن،باز هم پرولاکتین بالاست، دلیل پایین نیومدنش چیه؟ باید قرص مداوم مصرف بشه؟
و اینکه سابقه کم کاری تیروئید دارم و یه مدت قرص لووتیروکسین میخوردم،چند ساله قطع کردم اما قرار بر این شد هر چند وقت یک بار آزمایش بدم و چک‌کنم ،تیروئیدم نرمال هست؟

چند ماهی هست پریودام خیلیییی تاخیر داره و ماه پیش بعد چهل روز پریود شدم.

۲۶ سالمه
سلام به روی ماهتون گل من
وقتتون بخیر 🌸
عزيزم عملکرد تیرویید خوب است اما باتوجه به سابقه کم کاری تیروئید همیشه t4 و t3 نیز چک شوند. اما سطح پرولاکتین همانطور که خودتان متوجه شده اید بالا است و همین مساله علت نامنظم شدن دوره های قاعدگی است. بنابراین جهت درمان به متخصص غدد مراجعه کنید، در اختلالات هورمونی این چنینی اگر پای تومورهای خوش خیم هیپوفیز در میان نباشد (باتوجه به پرولاکتین این احتمال بسیار بعید است) دارو خوردن بدون وقفه و مادام العمر لازم نیست و ما توقع داریم سطح هورمون با دارودرمانی به حد طبیعی برسد اما احتمال عود و نیاز مجدد به دارو نیز همیشه مطرح است. این بار بعد اتمام درمان در زمان تعیین شده توسط پزشکتان آزمایش را تکرار کنید تا اطلاعات دقیق تری نسبت به شرایط شما داشته باشیم. اگر احیانا رازیانه هم مصرف میکنید اصلا نخورید 🌷
ممنونم💖
خواهش می کنم جانم💖
stk: |~|11|~|107_col

سوالات مشابه