Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
پرسش (1400/09/11):

برفک دهان نوزاد

سلام دکتر عزیز وقت بخیر من دو روزه متوجه سفیدی زبان نوزادم شدم هم شیر خودم هم کمکی میخوره خواستم ببینم این برفکه یا باقی مانده شیرش؟ درمانش چیه؟

روی زبان فقد مال شیرشه عزیزم
برفک پشت لب و روی لثه ،و اگ شدید بشه داخل کام
دختر منم زبونش سفیده، واسه شیره، منم کمکی میدم اینطوریه
با یه پارچه تمیز
اروم بکش روی سفیدیا
اگر راحت کنده شد و زیرش قرمز نبود
بخاطر شیر
خیلی حواست باشه
چون اگر برفک باشه و دیر به دادش برسی
کل دهنش و میگیره بچه اذیت میشه
سلام قشنگ جانم
وقتتون بخیر عزیزم 💖
برای تشخیص با استفاده از پارچه نرم و مرطوب یا گاز استریل به آرامی روی لکه بکشید. اگر لکه به راحتی پاک شد و رنگ زبان زیر آن صورتی و ظاهر آن سالم بود، ناشی از شیر بوده و درمان لازم نیست. اما چنانچه لکه سفید به راحتی پاک نشد و یا بعد پاک کردن لکه های قرمز زخم مانند از زیر آن مشاهده کردید ، احتمالاً برفک است. همچنین اگر فرزندتان مدتی بعد از شروع شیرخوردن ناگهان سینه یا شیشه شیر را پس می زند و درد دارد دچار برفک شده است. در این صورت برای درمان‌ روزی دو تا سه بار دوش بگیرید. اگر با بطری شیر می‌دهید، سر شیشه را دور انداخته و یا با مرتب با آب جوش، بجوشانید و برای پستانک هم همین کار را بکنید.
به فرزندتان طبق دستورالعمل مندرج بر روی بسته (هر 8 ساعت 5 قطره) ، قطره نیستاتین بدهید تا بخورد و بعد هم روزی سه بار گاز استریل را دور انگشت تان بپیچید و آن را به قطره نیستاتین آغشته کنید و آن‌را روی زبان نوزاد بکشید. سعی کنید گاز آغشته به نیستاتین را به همه سطح زبان و همچنبن اطراف دهان نوزاد بکشید حتی قسمت های مخاط دهان و داخل گونه هم بمالید به طوری که تمام نقاطی که در هنگام شیر خوردن درگیر هستند به این قطره آغشته شوند. تا ده دقیقه بعد از این کاز شیردهی نداشته باشید و روال درمان را تا دو هفته ادامه دهید.
هر 6 ساعت یکبار یعنی در فاصله بین دو شیردهی ، گاز استریل آغشته به نیستاتین را به نوک هر دو سینه بمالید و قبل از شیردهی بشویید.
اگر با این راهکارها بهبودی حاصل نشد، حتماً جهت بررسی مجدد به متخصص اطفال مراجعه کنید 🌷🌷

سوالات مشابه