Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
5 داروی سرماخوردگی بدون نسخه

داروهای بدون نسخه سرماخوردگی را درمان نمیکنند، اما ممکن است باعث شود احساس بهتری داشته باشید، بنابراین می توانید در حین مصرف قرص ها استراحت کنید. 

5 داروی سرماخوردگی بدون نسخه

1- قرص برای گرفتگی بینی

ضد احتقان می تواند تورم داخل بینی و سینوس ها را کاهش دهد و به شما کمک می کند راحت تر تنفس کنید. دو نوع ضد احتقان وجود دارد:

1-  قرص یا شربت:

اگر در انتهای نام دارو حرف D مشاهده کردید، به معنای آن است که شامل یک ضد احتقان است. به دنبال محصولاتی با فنیل افرین یا پزوودئیدرین باشید. 

2-  اسپری بینی:

محصولات با اکسی متیازولین و فنیل افرین ممکن است سریعتر از قرص ها یا شربت ها عمل کنند. اما اگر از آنها برای بیش از 2-3 روز پشت سر هم استفاده کنید، گرفتگی شما بدتر می شود. هر دو نوع ضد احتقان را به صورت همزمان مصرف نکنید. برای چند روز اول اسپری بینی را استفاده کنید و اگر نیاز شد، از قرص یا شربت استفاده کنید.

3- آبریزش بینی، آبریزش چشم و عطسه

هنگامی که سرما خورده هستید، بدن شما مواد شیمیایی به نام هیستامین تولید می کند. این مواد منجر به عطسه، آبریزش بینی و آبریزش چشم می شود. آنتی هیستامین های ضد انفوزیون مانند کلرفینیرامین و دیفن هیدرامین این روند را متوقف می کنند و می توانند این علائم را از بین ببرند. آنها همچنین می توانند شما را خواب آلود کنند و باعث خشکی چشمان، بینی و دهان می شوند.

مقاله پیشنهادی اوما: 18 درمان سریع سرماخوردگی و گلودرد

4- سرفه کردن

دو گزینه اصلی برای رفع سرماخوردگی و آنفولانزا وجود دارد:

سرکوب کننده های سرفه

 مانند دکسترومتورفان، می توانند برای مدت کوتاهی کمک کنند. آنها در بخشی از مغز شما کار می کنند که این روند را کنترل می کنند.

 خلط آورها

مانند گاییفنزین، می توانند گرفتگی داخل قفسه سینه شما را از بین ببرند. به این ترتیب، زمانی که سرفه می کنید، می توانید از خلط به راحتی خلاص شوید. اگر این دارو را مصرف کنید، آب زیادی مصرف کنید.

5- تب، درد، و گلودرد

علائم سرماخوردگی معمولا خفیف تر از آنفولانزا است. با این وجود، اگر احساس بدی دارید و نمی توانید استراحت کنید، می توانید از مسکن های کاهش درد و کاهش تب، مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. همیشه برچسبهای دارو را برای عوارض جانبی بررسی کنید و دستورالعملهای مصرف دارو را دنبال کنید. اطمینان حاصل کنید که این دارو با داروهای دیگر مصرفی یا بیماری های دیگر تداخل ندارد - اگر مطمئن نیستید از دکتر یا داروساز سؤال کنید.

درمان های طبیعی سرماخوردگی

شاید شنیده باشید که ویتامین C، اکیناسه و روی برای سرماخوردگی خوب است. آنها درمان نمی شوند، اما ویتامین C و روی ممکن است طول مدت بیماری را کاهش دهند. قبل از اینکه این محصولات را امتحان کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها با دیگر داروهایی که مصرف می کنید به خوبی سازگار هستند.

نوار بینی نیز می تواند به شما کمک کند تا راحت تر نفس بکشید، زیرا هنگام استفاده از آن ها کانال بینی گشاد می شود. سایر روش های سنتی دیگر ممکن است به کاهش ناراحتی سرماخوردگی کمک کند:

  •  مقدار زیادی مایعات، از جمله سوپ مرغ بنوشید. این مایعات می تواند حال شما را بهتر کند.
  •  برای از بین بردن گلودرد، از آب نمک گرم، اسپری گلو، و مکیدن یخ استفاده کنید.
  •  از شستشوی بینی با آب نمک کمک بگیرید. این محلول می تواند آبریزش بینی را برطرف کند.
  •  از روغن ژله بر روی بینی استفاده کنید. بافت صورت را با لوسیون آغشته کنید تا از قرمزی و درد جلوگیری شود.
  •  برای خنثی کردن خلط از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

انجام دهید تا بتوانید خودتان را به عنوان راحت تر انجام دهید و در حالی که بدن شما با ویروس سرد مبارزه می کند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.webmd.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100