Ooma
3 نوع درد واژن در بارداری و درمان آن

همانطور که یک زن باردار می شود، تغییرات زیادی در بدن او اتفاق می افتد. اندام های داخلی تکان می خورند و حرکت می کنند تا فضای رشد جنین را ایجاد کنند و این مسئله با تغییرات هورمونی همراه است که منجر به ناراحتی و تغییرات در ریتم های روزانه می شود. مادر پس از بارداری، در بسیاری از نقاط بدن درد را احساس می کند.

یک زن باردار معمولا در قسمت های مختلف بدنش، از جمله کمر، شکم، سینه و معده، درد را تجربه می کند. برخی از زنان باردار نیز ممکن است درد در مهبل (واژن) را تجربه کنند، در حالی که درد تا سه ماهه دوم یا حتی در کل دوران بارداری طول می کشد. 

انواع درد واژن در حاملگی    

انواع درد واژن به سه نوع تقسیم می شود:

1-  درد سوزن سوزن شدن:

این یک رخداد رایج در زنان باردار است. این درد به علت کشش عضلات رحم از هفته پنجم تا هشتم بارداری ایجاد می شود. یکی دیگر از علل نفخ شکم است که در روده مادر دیده می شود. اگر درد در هفته سی و هفتم شروع شود، معمولا به دلیل زایمان است.

2-  درد آزاردهنده:

این درد یک مشکل گسترده در میان زنان است. این درد معمولا به علت فرآیندهای التهابی در لوله های فالوپ یا دهانه رحم ایجاد می شود. اگر درد پس از درمان به سرعت کاهش یابد، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد - با این حال، اگر افزایش بیابد، قطعا باید به دکتر مراجعه کنید.

3-  درد برشی:

این درد جزئی در دوران بارداری یک اتفاق معمولی است و احتمالا نتیجه رشد رحم است. با این حال، این درد می تواند در مراحل اولیه بارداری نشانه بیماری های مثانه باشد. اگر درد در مراحل انتهایی بارداری رخ دهد، باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید - این درد می تواند به دلیل انسداد جفتی باشد. اگر احساس می کنید که درد در حال افزایش است یا دردناک است با دکتر خود مشورت کنید.

علت درد واژن چیست؟

علل درد واژن در دوران بارداری بسیار زیاد است و بسته به زمان و شدت آنها می تواند بی مورد یا جدی باشد. برخی از علل در ادامه آمده است:

درد واژن در بارداری

1-  بزرگ شدن رحم:

این یک علت رایج درد واژن در دوران بارداری است. رحم به اندازه ای بزرگ شده است که بتواند به جنین برسد و این باعث فشار بر واژن و عضلات اطراف آن می شود.

2- تغییرات هورمونی:

بارداری باعث تغییرات هورمونی می شود و می تواند خشکی نامطلوب در واژن را ایجاد کند. این خشکی می تواند درد واژن، به ویژه در هنگام مقاربت جنسی را ایجاد کند.

3-  رشد جنین:

همانطور که جنین در رحم رشد می کند، رباط ها در ناحیه لگن نیز رشد می کنند. این مسئله باعث کشیدگی بیش از حد رباط ها و عضلات اطراف مهبل (واژن) می شود و منجر به درد شدید می شود.

4-  عفونت:

اگر درد در ناحیه تناسلی خارجی و واژن باشد، ممکن است علت آن عفونت باشد. اگر فکر میکنید واژن شما عفونی شده است، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. شایع ترین نوع عفونت کاندیدایی است که به راحتی زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا ایمنی آنها بسیار پایین است (4 نوع عفونت واژن+درمان و پیشگیری). بهبود پس از عفونتهای کاندیدا نیز یک پروسه طولانی است، زیرا داروهای کورتیزون در دوران بارداری به ندرت تجویز می شوند.

5-  گشاد شدن دهانه رحم:

گشاد شدن دهانه رحم می تواند باعث درد شدید در مهبل شود. گشاد شدن در مراحل انتهایی بارداری، چند هفته قبل از زایمان رخ می دهد. این موضوع باعث نگرانی نمی شود، اما اگر درد در قسمت پایین شکم باشد و یا افزایش یابد، باید با پزشک خود مشورت کنید.

درمان درد واژن در بارداری

درد واژن در هر زمانی در بارداری رخ می دهد. بنابراین مهم است که بدانیم چگونه درد واژن را در طول بارداری کاهش دهیم. داروهای تسکین درد می تواند موقتا عمل کنند، بنابراین بهتر است همیشه با دکتر مشورت کنید:

  •  دراز کشیدن به روی پهلوی چپ می تواند گردش خون را بهبود بخشد و فشار واژن را از بین ببرد.
  •  به طور مشابه، طوری بنشینید که پاهای شما بالا قرار بگیرید و فشار خون واژن در طول بارداری کاهش یابد، و در نتیجه، درد واژن کاهش یابد.
  •  در برخی از خانم ها، درد دهانه رحم در دوران بارداری به راحتی با دراز کشیدن و قرار دادن باسن در ارتفاع بالاتر برطرف می شود.
  •  حمام های گرم به کاهش درد واژن کمک می کنند.
  •  ورزش های ساده مانند شنا و یوگا می تواند گردش خون را در بدن بهبود بخشد و همچنین ماهیچه ها را تقویت کند. آنها در کاهش درد واژن به میزان زیادی موثر هستند.
  •  ماساژ لگنی، بعد از مشاوره پزشکی و با کمک یک متخصص آموزش دیده، می تواند به کاهش درد واژن کمک کند.

درد واژن در دوران بارداری می تواند باعث ناراحتی شود، اگر چه یک مشکل رایج در میان زنان است. برخی از تغییرات شیوه زندگی می توانند به کاهش درد واژن کمک کنند اما اگر احساس می کنید که درد در حال افزایش است، با پزشک مشورت کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: parenting.firstcry.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94