Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
20 درمان سردرد در خانه بهمراه 8 درمان دارویی

علت معمول سردرد چیست؟

در بسیاری از مردم علل سردرد به عوامل زیر مرتبط می باشد:

 •  کمبود آب
 • فشار خون بالا
 • سفت شدن عضلات گردن و شانه به علت استرس فیزیکی و روحی، یا
 •  واکنش به غذاها، مکمل ها، داروها یا مواد شیمیایی که موجب واکنش های التهابی در عروق خونی می شوند.

برای رفع سردرد، علت صحیح باید مورد توجه قرار گیرد. برای ارزیابی و تشخیص علت سردرد به پزشک مراجعه کنید.

چگونه متوجه شوم کدام درمان سر درد برای من مناسب است؟

سه طبقه اصلی سردرد وجود دارد و هر کدام از این نوع سردردها از انواع مختلف سردرد تشکیل شده است. سه طبقه اصلی عبارتند از:

 1.  سردرد اولیه
 2.  سردرد ثانویه
 3.  درد اعصاب جمجمه، درد صورت و سردرد های دیگر

اساس این طبقه بندی منبع درد است. در سال 2013 انجمن بین المللی سردرد با این سیستم طبقه بندی فعلی برای سردرد به وجود آمد. با توجه به این واقعیت که شمار زیادی از مردم از سردرد رنج می برند و به دلیل این که گاهی اوقات درمان سردرد دشوار است، برنامه این بود که این سیستم طبقه بندی به پزشکان کمک کند تا تشخیص دقیق تری از نوع سردرد داشته باشند و درمان آن ساده تر شود.

همچنین مشخص شد که یک فرد ممکن است از بیش از یک نوع سردرد به صورت همزمان یا به طور متوالی رنج ببرد. سردرد و میگرن درجه های درد و محل های شروع متفاوتی دارند (پیشانی، مرکز سر، ناحیه سینوس). به عنوان مثال، سردرد می تواند از درد شدید (میگرن مزمن یا ناتوان کننده) تا درد خفیف طبقه بندی شود:

1- سردرد خفیف:

سردردهای خفیف بیشتر آزاردهنده است تا دردناک. سردرد خفیف با عملکرد روزانه شما تداخل ایجاد نمی کند و در هر دو طرف پیشانی و ناحیه وسط پیشانی ایجاد می شود. شايعترين علت سردرد خفيف، تنش، استرس، درد چشم يا احتقان سينوسی است. این نوع سردرد اغلب شبیه احساس درد در اطراف سر، به ویژه در پیشانی است.

2- سر درد  متوسط:

سردرد متوسط تا حدودی بر فعالیت های روزانه شما تأثیر می گذارد و میگرن یا سردرد متوسط می باشد. سردرد متوسط می تواند به طور معمول ناشی از استرس، نور یا صدای شدید، آلرژی، تنش در خانه یا کار یا خوردن غذاهای واقعا سرد مانند بستنی باشد. این سردردها اغلب با بوهای قوی (عطر، محصولات ضدعفونی کننده، دود، بنزین، اگزوز خودرو) و صداهای بلند تشدید می شوند.

این نوع مبتلایان به سردرد غالبا از صدا و نور دوری کرده و به مکان های خنک و تاریک پناه می برند تا بهبود یابند.

3- سردرد  شدید:

سردرد شدید، سردرد اولیه، قطعا با توانایی شما در فعالیت های روزانه در خانه، محل کار یا اجتماع تداخل ایجاد می کند. سردرد شدید دردناک است و اغلب به عنوان میگرن شدید یا "سردرد خوشه ای" طبقه بندی می شود که به معنی درد در نواحی مختلف سر(پیشانی، بین چشم ها و غیره) به صورت همان زمان می باشد.

سردرد شدید یا میگرن می تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد و بسیار دردناک است. اغلب این نوع سردرد باید توسط پزشک درمان شود. پزشک داروهایی برای کمک به کاهش درد تجویز می کند.

درمان سر درد در خانه با 20 روش خانگی

درمان خانگی سردرد

1- استفاده از درمان با کافئین 

 یک فنجان قهوه قوی بخورید. کافئین تورم خون را کاهش می دهد و بنابراین می تواند سردرد را برطرف کند. به همین دلیل است که کافئین در برخی از داروهای ضد اضطراب مانند اکدسیرین وجود دارد. با این حال، اگر قبلا قهوه زیاد می خوردید، این روش را امتحان نکنید. ترک کافئین باعث ایجاد سردرد می شود.

2- سر را محکم ببندید

 با استفاده از پارچه یا روسری پیشانی را محکم ببندید تا احساس فشار در اطراف سر داشته باشید. با کاهش جریان خون به پوست سر، درد ناشی از تورم رگ های خونی کاهش می یابد. می توانید باند را در سرکه بخوابانید سپس دور سر ببندید.

3-  زنجبیل

زنجبیل می تواند به کاهش التهاب رگ های خونی در سر کمک کند (39 خواص زنجبیل | نحوه مصرف زنجبیل)، در نتیجه، باعث کاهش سردرد می شود.  مقدار مساوی آب زنجبیل و آب لیمو را مخلوط کنید و یک یا دو بار در روز مصرف کنید.

 •  می توانید یک قاشق چای خوری پودر زنجبیل خشک و دو قاشق غذاخوری آب را مخلوط کرده و خمیر حاصل را چند دقیقه روی پیشانی قرار دهید.
 •  همچنین می توانید پودر زنجبیل یا زنجبیل خام را در آب جوشانده و بخار را استنشاق کنید.
 •  می توانید یک یا دو عدد آب نبات زنجبیل بجوید.

4- آب نعناع 

منتول و اندونون جزء اصلی نعناع هستند که در کاهش سردردها بسیار موثر هستند. عصاره آب نعناع از چند مشت برگ نعناع تهیه می شود. عصاره را روی پیشانی و شقیقه ها قرار دهید تا سردرد کاهش یابد. همچنین می توانید کمپرس چای نعناع را روی پیشانی خود قرار دهید تا سردرد برطرف شود. همراه با آب نعناع، آب گشنیز نیز در درمان سردرد موثر است.

5-  روغن نعناع

نعناع حاوی مونولول است که به رفع انسداد عروق خونی که باعث ایجاد سردرد می شوند، کمک می کند. همچنین دارای اثرات آرام بخش است.  سه قطره روغن اسانس نعناع را در یک قاشق غذاخوری روغن بادام، روغن زیتون و یا آب مخلوط کنید. پیشانی و شقیقه های خود را با آن ماساژ دهید. همچنین می توانید برگ های نعناع خرد شده تازه را روی پیشانی خود قرار دهید.

 به طور متناوب، می توانید با افزودن چند قطره اسانس نعناع به یک کاسه کوچک آب جوش مخلوط بخور تهیه کنید. این مخلوط را چند دقیقه استنشاق کنید.

6-  ریحان

ریحان به عنوان یک آرامش بخش عضلانی عمل می کند، و یک درمان مفید برای کاهش سردردهای خفیف ناشی از گرفتگی عضلات است. به علاوه، ریحان دارای اثرات آرام بخش و ضد درد است.

 • سه یا چهار برگ تازه ریحان را در یک فنجان آب جوش بریزید و چند دقیقه بجوشانید. می توانید کمی عسل به مخلوط اضافه کنید و سپس چای را به آرامی بنوشید.
 •  همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری برگ ریحان یا چند قطره روغن ریحان را به یک ظرف آب جوش بیفزایید و بجوشانید. سپس آن را استنشاق کنید.
 • می توانید چند برگ ریحان تازه را بجوید یا پیشانی را با روغن ریحان مخلوط شده با روغن پایه ماساژ دهید.

7-  روغن اسطوخودوس

استنشاق بوی رایحه آرام بخش اسانس اسطوخودوس می تواند به از بین بردن سردرد تنشی کمک کند. تحقیقات نشان می دهد این ماده می تواند به بهبود علائم میگرنی کمک کند.

 •  چند قطره اسانس اسطوخدوس را روی دستمال بریزید و بو کنید. همچنین می توانید دو قطره روغن اسطوخودوس را به دو فنجان آب جوش اضافه کنید و استنشاق کنید.
 •  می توانید دو یا سه قطره اسانس اسطوخودوس را با یک قاشق روغن پایه مانند روغن بادام یا روغن زیتون مخلوط کنید و پیشانی خود را با آن ماساژ دهید.

توجه: روغن اسطوخودوس را به صورت خوراکی مصرف نکنید (20خواص دم کرده اسطوخودوس).

8- پک یخ 

سردی ناشی از یخ باعث کاهش التهابی می شود که باعث ایجاد سردرد شده است. علاوه بر این، سردی باعث بی حس شدن سر می شود:

 •  یک پک یخ روی پشت گردن بگذارید تا سردرد میگرنی شما کاهش یابد.
 •  همچنین می توانید یک حوله را در آب سرد قرار دهید و پنج دقیقه روی سر بگذارید. چندین بار این کار را تکرار کنید.
 •  می توانید یک کیسه سبزیجات یخ زده را روی سر قرار دهید. در عرض نیم ساعت احساس بهتری پیدا خواهید کرد.

9- رزماری

اسید رزمارینیک در روغن رزماری دارای خواص آرام بخش و ضد التهابی است که به درمان سردرد کمک می کند.

 •  به سادگی پیشانی و شقیقه های خود را با چند قطره روغن رزماری همراه با یک قاشق روغن پایه ماساژ دهید.
 •  یک چای گیاهی را با جوشاندن یک قاشق چای خوری برگ رزماری خرد شده و یک قاشق چایخوری برگ ریحان خرد شده در یک فنجان آب تهیه کنید. چای را دم کنید و پس از سرد شدن بنوشید. می توانید این چای گیاهی را دو تا سه بار در روز مصرف کنید. 

نکته: روغن رزماری برای افرادی که مبتلا به صرع یا فشار خون بالا هستند مناسب نیست.

10- تحرک

این یک گزینه عالی برای تسکین سردرد تنشی است، زیرا فعالیت بدنی به کاهش تنش عضلانی کمک می کند. بلند شوید، پیاده روی کنید، بازوهای خود را بچرخانید. این کارها باعث افزایش جریان خون می شود و سردرد را آرام می کند. 

11-  ماساژ

ماساژ یک درمان سردرد عالی است.  شقیقه ها را با حرکات دایره ای ماساژ دهید یا گردن و شانه ها را برای از بین بردن تنش ماساژ دهید.

12-  فلفل هندی

سردرد را می توان با استفاده از فلفل هندی بهبود داد. برای استفاده از فلفل هندی، مقدار بسیار کمی از آن را از طریق بینی استنشاق کنید، کمی از آن را روی نوک زبان قرار دهید، یا آن را با آب و نوشیدنی مخلوط کنید.

13- چای 

وقتی احساس سردرد میکنید، کتری را شروع کنید. برخی از انواع چای به عنوان موثرترین داروهای مسکن مورد استفاده قرار می گیرد. چای سبز احتمالا بهترین چای برای سردرد است و به کاهش میگرن کمک میکند. چای بابونه به دلیل خواص تسکین دهنده و آرام بخش به کاهش علائم میگرن کمک می کند. همچنین در صورتی که حالت تهوع دارید می توانید چای نعناع را امتحان کنید.

14-  یوگا برای یک سردرد میگرنی

هر نوع فعالیت آرامش بخش می تواند به کاهش سردرد کمک کند. یوگا یکی از بهترین فعالیتهای تسکین دهنده استرس است. نه تنها نوع تنفس عمیق در طول یوگا به تسکین تنش کمک می کند، بلکه تنفس عمیق باعث افزایش جریان خون با گردن، شانه ها و ستون فقرات می شود. دفعه بعد که سردرد دارید کلاس یوگا را از دست ندهید. 

15-  آروماتراپی برای سردرد

روغنهای ضروری ترکیبی از ترکیبات طبیعی مانند گیاهان و میوه ها هستند. آنها برای قرن ها به عنوان درمان طبیعی برای انواع بیماری ها، از جمله سردرد استفاده می شدند. برخی از بهترین روغنهای ضروری برای سردرد شامل نعناع، رزماری، اکالیپتوس و اسطوخودوس میباشند. چند قطره روغن اسانس انتخاب شده خود را با مواد حامل مانند روغن نارگیل مخلوط کنید و مخلوط را به شقیقه ها یا پیشانی خود بمالید. 

16- رفلکسولوژی و نقاط فشاری برای جلوگیری از سردرد

بیشتر درد ها و تحریکات بالای گردن به دلیل تنش بیش از حد عضلات و عدم تعادل عروقی ایجاد می شود و بنابراین می تواند از طریق فشرده سازی و رفلکسولوژی به طور موثر بهبود یابد. رفلکسولوژی یک راه حل پایدار برای سردرد فراهم می کند. رفلکسولوژی یک نوع ماساژ مبتنی بر فشار روی نقاط خاص رفلکس در بدن است. می توانید به یک متخصص رفلکسولوژی مراجعه کنید یا می توانید در مورد رفلکسولوژی مطالعه کنید و سعی کنید خودتان این کار را به تنهایی انجام دهید. یکی از تمرینات رفلکسولوژی که برای از بین بردن سردرد استفاده می شود، این است: با انگشت شست دست راست، نوک انگشت شست دست چپ را فشار دهید. این فشار را پنج ثانیه نگه دارید و 10 بار این کار را تکرار کنید. با استفاده از دست چپ، این کار را برای انگشت شست راست خود تکرار کنید. این کار باعث کاهش سردرد به مدت چندین ساعت می شود.

17-  ماساژ درمانی 

ماساژ می تواند درد ناشی از تنش و سردرد میگرنی را کاهش دهد. ماساژ تنش را از روی تمام ماهیچه های بدن آزاد می کند و برای کاهش تنش در ماهیچه های سر، گردن و شانه بسیار مفید است. با تنش کمتر در بدن، فشار عصبی و عروق خونی کمتر می شود. ماساژ درمانی سریع می تواند به درمان سریع سردرد خفیف کمک کند. اما برای سردرد شدید و مزمن، یک جلسه با ماساژ حرفه ای توصیه می شود.

18- Butterbur

Butterbur برای پیشگیری و کاهش میگرن در بزرگسالان و کودکان مورد بررسی قرار گرفته است. Butterbur یک گیاه است که می تواند به عنوان یک کپسول مصرف شود. این ماده به طور پیشگیرانه به منظور کاهش سردرد استفاده می شود.

19- کمپرس گرم یا سرد

اعمال کمپرس گرم بر روی پشت گردن یا پیشانی می تواند تنش را تسکین دهد. برای برخی از افراد، کمپرس سرد می تواند باعث بهبود سردرد شود. ترکیبی از کرم های گرم کننده (Bengay یا مشابه) و کرم ماساژ روی عضلات گردن و یا کمر قرار دهید و ماساژ دهید. این کار به کاهش درد کمک می کند. درمان طبیعی سردرد شامل استفاده از یک کمپرس گرم بر روی سر و قرار دادن پا داخل وان آب سرد می باشد. نسخه خفیف این هیدروتراپی این است که یک کمپرس گرم را به مدت 5 دقیقه روی سر بگذارید سپس یک کمپرس سرد را به مدت دو دقیق روی سر بگذارید. همیشه با کمپرس سرد کار را تمام کنید.

20- نوشیدنی

اولین کاری که می توان برای کاهش سردرد بدون مصرف دارو انجام داد نوشیدن مایعات الکترولیت است. این مایعات مانع از کم آبی بدن که علت شایع سردرد است، می شوند. این مایعات به خصوص برای خلاص شدن از سردرد ناشی از نوشیدن مشروبات الکلی مفید است. یک نوشیدنی الکترولیتی بدون رنگ مصنوعی و شیرین کننده انتخاب کنید. نوشیدنی های حاوی ویتامین C نیز گزینه های خوبی هستند. اگر دیابت دارید به مقدار قند نوشیدنی دقت کنید.

8 درمان دارویی سردرد 

درمان سردرد دارویی

1-  ایبوپروفن

ایبوپروفن (مانند Advil) داروی ضد التهابی غیر NSAID یا غیر استروئیدی است. این دارو با مسدود کردن آنزیمی که پروستاگلاندین ها (تولید کننده ترکیبات لیپیدی که مانند هورمون ها در بدن عمل می کنند و باعث التهاب می شوند) را تولید می کند، عمل می کنند. اگر به دنبال یک درمان مقرون به صرفه و سریع برای سردرد خفیف هستید، ایبوپروفن یک گزینه عالی است.

2-  استامینوفن

استامینوفن همچنین یک NSAID است که برای درمان سردرد استفاده می شود. استامینوفن کمتر از ایبوپروفن بر معده تاثیر می گذارد و کمتر باعث خونریزی معده، حمله قلبی یا زخم ناشی از NSAID ها می شود.

3-  آسپرین

آسپیرین مانند ایبوپروفن با جلوگیری از تولید پروستاگلاندین ها عمل می کند. این دارو یک مسکن ضد التهابی است که برای سردردهای خفیف تا متوسط مناسب است. آسپرین همچنین می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای میگرن مورد استفاده قرار گیرد اما به اندازه کافی قوی نیست تا درد میگرن را کاهش دهد. اگر از سردرد روزانه یا شدید رنج می برید، به یاد داشته باشید که آسپرین نباید بیش از دو بار در هفته مصرف شود. با این حال، اگر داروهای تجویزی مصرف می کنید که نمیتوانید با NSAIDS مصرف کنید، آسپرین منظم ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد.

4. سدیم ناپروکسن 

برای سردرد شدید، ناپروکسن سدیم مصرف کنید. این قرص یک قرص NSAID است که به کاهش التهاب کمک می کند. اگر سردرد شما ماندگار است، متوجه خواهید شد که سدیم ناپروکسن درد را به مدت طولانی تر کاهش می دهد و خطر ابتلا به عوارض جانبی را به حداقل رسانده و مقرون به صرفه تر میباشد.

5- مکمل منیزیم

منیزیم رگ های خونی را شل کرده و می تواند سردرد را کاهش دهد. این ماده می تواند به صورت داخل وریدی تزریق شود تا سردرد میگرنی یا سردرد تنفسی در عرض چند دقیقه قطع شود. مصرف مکمل سیتراتوری منیزیم می تواند از سردرد جلوگیری کند. بهتر است آن را قبل از خواب مصرف کنید.

6- مکمل جینکو بلوبیا و feverfew

گینگو بلوبیا و feverfew نیز برای کاهش میگرن مورد مطالعه قرار گرفته اند. این گیاهان باعث کاهش درد ناشی از میگرن می شوند.

7- مکمل ویتامین B

ریبوفلاوین (ویتامین B2) در پیشگیری از سردرد موثر است. تحقیقات همچنین نشان داده است که برخی از افراد، به خصوص افرادی با تغییرات ژنتیکی MTHFR، با مصرف ویتامین B12، B6 و اسید فولات از سردرد خلاص می شوند.

8- مکمل CoQ10

CoQ10 مواد مغذی مفیدی برای سردرد است. این ماده به کاهش انواع مختلف سردرد کمک می کند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.medicalnewstoday.com و emedicine.medscape.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90