Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
14 نکته مهم درباره قرص راکوتان

یکی از دغدغه بسیاری از نوجوانان و جوانان جوش ها و آکنه های روی صورت است که تاثیر زیادی در زیبایی فرد دارد و بعضی افراد به قدری حساس هستند که به دلیل این جوش ها اعتماد به نفسشان را از دست می دهند. داروها و محصولات مراقبتی بسیار زیادی برای ازبین رفتن جوش استفاده می شود اما یکی از داروهای تجویزی رایج راکوتان می باشد. راکوتان متعلق به یک گروه از داروها به نام رتینوئید است که شبیه به ویتامین A عمل می کنند. رتینوئیدها با کاهش مقدار ماده چرب (یعنی سبوم) ساخته شده توسط غدد در پوست شما، کاهش باکتری ها و التهاب و منافذ مسدود شده جوش ها را درمان کرده و از ایجاد جوش های جدید جلوگیری می کنند. در این مقاله می خواهیم نکات مهم درباره قرص راکوتان را برای شما عزیزان اومایی توضیح دهیم. با ما همراه باشید. 

در این مقاله می خوانیم:


قرص راکوتان چگونه عمل می کند؟

قرص راکوتان متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به عنوان رتینوئید است که از مشتقات ویتامین A می باشند. نام علمی راکوتان ایزوترتینوئین است و به صورت خوراکی مصرف می شود که منجر به کاهش چربی طبیعی پوست و درمان آکنه خواهد شد.

غدد سباسه به طور طبیعی وظیفه دارند روزانه مقداری چربی به نام سبوم تولید کنند تا از خشکی پوست جلوگیری شود. اما گاهی به دلایل مختلف مانند بی نظمی در هورمون ها، استرس، آلودگی هوا و ... این سبوم تحریک شده و بیش از حد طبیعی چربی تولید می کنند از طرفی باکتریهای فعال روی پوست منافذ را می بندند و باعث احتباس چربی میشوند در نتیجه شما دچار جوش های التهابی و بزرگ و یا ریز می شوید.

در این شرایط قرص راکوتان میزان فعالیت غدد سباسه در پوست را کاهش می دهد و چربی اضافه پوست را از بین می برد. با استفاده از راکوتان فعالیت باکتری ها نیز کاهش پیدا می کند. بنابراین میزان جوش ها در صورت کم می شود و به مرور جوش های قبلی نیز ازبین می روند. 

چگونه می توان قرص راکوتان را مصرف کرد؟

میزان دوز مصرفی قرص راکوتان باید توسط پزشک تجویز شود و چگونگی مصرف آن در افراد مختلف متفاوت است. قرص راکوتان  معمولا یک یا دو بار در روز مصرف می شود. کپسول ها باید با یک نوشیدنی، یا با غذا یا فقط بعد از غذا (با معده پر) مصرف شوند.

 اگر فراموش کردید یک وعده دارو را مصرف کنید بلافاصله پس از یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید، مگر اینکه زمان دوز بعدی باشد. در این حالت دوز فراموش شده را مصرف نکنید و دوز بعدی را طبق معمول مصرف کنید. برای جبران قرص فراموش شده، دو قرص را به صورت همزمان مصرف نکنید.

نکات مهم و مفید قبل از مصرف راکوتان

قرص راکوتان در صورت مصرف در طول حاملگی باعث بروز نقص مادرزادی جدی (ناهنجاریهای جدی جنین در حال رشد) می شود. پزشک شما این دارو را برای خانم هایی که می خواهند باردار شوند، تجویز نمی کند، مگر اینکه شرایط برنامه پیشگیری از بارداری را داشته باشید. به طور کلی موارد زیر در مصرف راکوتان باید رعایت شود:

 •  زنان باید حداقل از یک و ترجیحا دو، روش موثر پیشگیری از بارداری (به عنوان مثال قرص و کاندوم) برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند.
 •  باید حداقل 4 هفته قبل از شروع درمان با راکوتان، روش پیشگیری از بارداری را استفاده کنید. این روش ها باید حداقل تا چهار هفته پس از اتمام  قرص راکوتان ادامه یابد.
 •  تا زمانی که حداقل یک ماه از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نکرده باشید و جواب تست بارداری منفی نباشد، پزشک شما نمیتواند قرص راکوتان را تجویز کند.
 •  پزشک تنها مجاز است تا 30 روز قرص راکوتان تجویز کند و نسخه تنها برای هفت روز معتبر است.
 •  باید ماهی یک بار به پزشک مراجعه کنید، آزمایش حاملگی انجام دهید و سپس نسخه جدید تجویز شود.
 •  پنج هفته پس از متوقف کردن درمان باید آزمایش حاملگی نهایی را انجام دهید تا مطمئن شوید که حامله نشده اید. اگر فکر می کنید احتمال دارد که حامله باشید باید بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید.
 •  شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کودکانی که پدر آن ها از این دارو مصرف می کنند تحت تاثیر این دارو قرار می گیرند، اما مردان باید به یاد داشته باشند که این دارو را با هیچکس، مخصوصا خانم ها، به اشتراک نگذارند.
 • هرگز نباید قرص راکوتان را بدون تجویز به فرد دیگری بدهید.
 •  افرادی که قرص راکوتان مصرف می کنند نباید در طول درمان و برای حداقل چهار هفته پس از قطع درمان خون اهدا کنند. این کار به علت خطر بالقوه دارو برای جنین نابالغ در صورت انتقال خون به یک زن باردار است.
 •  در هنگام مصرف قرص راکوتان، پوست خود را در معرض نور شدید خورشید یا اشعه ماوراء بنفش قرار ندهید. از یک کرم ضد آفتاب حداقل SPF 15 استفاده کنید.
 •  قرص راکوتان به احتمال زیاد پوست و لب ها را بسیار خشک می کند، بنابراین توصیه می شود از آغاز مصرف دارو از مرطوب کننده لب و صورت استفاده کنید.
 •  در هنگام مصرف قرص راکوتان و حداقل شش ماه پس از متوقف کردن درمان، از هر گونه وکس بدن اجتناب کنید، زیرا می تواند لایه ی بالایی پوست را از بین ببرد. در طی درمان و برای 5 تا 6 ماه پس از قطع ایزوترتینوئین، باید از داروهای شیمیایی و درمان لیزر پوستی اجتناب شود، زیرا ممکن است باعث بروز زخم شود.
 •  قرص راکوتان می تواند چشم شما را خشک کند. این مشکل می تواند با قطره اشک مصنوعی رفع شود. اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، ممکن است متوجه شوید که در طول درمان ناراحت هستید و باید عینک بزنید.
 •  کاهش دید در شب نیز ممکن است در طول درمان و پس از قطع قرص راکوتان رخ دهد. به همین دلیل توصیه می شود هنگام رانندگی در شب احتیاط کنید. اگر دچار مشكلات بصری شده اید، به پزشك خود اطلاع دهید. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد که درمان را متوقف کنید.
 • قرص راکوتان به ندرت باعث افسردگی، اضطراب، عصبانیت و تغییرات خلقی و نشانه های روان پریشی (به عنوان مثال دلسردی یا توهمات) و افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی می شود. اگر تا به حال مشکل افسردگی داشته اید این موضوع را قبل از مصرف راکوتان با پزشک خود در میان بگذارید. اگر احساس افسردگی می کنید یا تغییرات دیگری در حالت یا رفتار خود در طول درمان مشاهده کردید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

پیشنهاد پزشک اوما : از بین بردن جوش صورت ، 24 روش خانگی

 

قرص راکوتان

آزمایشات لازم هنگام مصرف قرص راکوتان

 - قبل از شروع درمان با قرص راکوتان، یک ماه بعد از شروع و سپس در فواصل سه ماهه، باید آزمایش خون را برای نظارت بر عملکرد کبد و میزان چربی ها (چربی هایی مانند کلسترول و تریگلیسرید) در خون انجام دهید. 

-  قرص راکوتان ممکن است سطح قند خون شما را افزایش دهد. اگر اضافه وزن یا دیابت داشته باشید و یا مشروبات الکلی مصرف می کنید، پزشک میزان قند خون شما را در طول درمان کنترل می کند.

چه کسی نباید قرص راکوتان مصرف کند؟

همه افراد نمی توانند از این دارو استفاده کنند زیرا می تواند عوارض جانبی خطرناکی برای آن ها داشته باشد. از جمله این گروه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  زنان باردار یا شیرده
 •  زنانی که ممکن است باردار شوند.
 •  کودکان زیر 12 سال و کودکان مبتلا به آکنه قبل از بلوغ.
 •  افراد مبتلا به مشکلات کبدی.
 •  افراد با سطوح بالای چربی مانند کلسترول و تری گلیسیرید در خون (هیپرلیپیدمی).
 •  افراد مبتلا به یک بیماری ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین A (هیپرتونیتامین A).
 •  افرادی که از آنتی بیوتیک های تتراسایکلین استفاده می کنند.
 •  افرادی که به مواد تشکیل دهنده دارو آلرژی دارند.

عوارض جانبی احتمالی قرص راکوتان چیست؟

داروها و عوارض جانبی احتمالی آنها ممکن است به روش های مختلف بر افراد تاثیر بگذارد. موارد زیر برخی از عوارض جانبی است که در مورد این دارو شناخته شده است. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که همه افرادی که قرص راکوتان مصرف می کنند، این عوارض جانبی را تجربه نخواهند کرد.

عوارض بسیار شایع (بیش از یک نفر در 10 نفر)

 •  پوست خشک (باعث التهاب، لایه برداری، خارش، افزایش شکنندگی پوست).
 •  لب های خشک، ملتهب و ترک خورده.
 •  چشم های خشک (التهاب چشم، ملتحمه یا التهاب پلک ها).
 •  درد در ماهیچه ها و مفاصل، به ویژه در نوجوانان. شما باید میزان فعالیت شدید جسمی را هنگام مصرف ایزوترتینوئین به حداقل برسانید.
 •  کم خونی
 •  تغییرات در تعداد سلول های خون به نام  پلاکت ها 
 •  افزایش سطح چربی به نام تری گلیسیرید در خون.
 •  افزایش آنزیم های کبدی.

عوارض عادی (بین 1نفر  در 10نفر الی  1 نفر در 100 نفر)

 • خشکی پوشش بینی که باعث التهاب بینی و خونریزی بینی می شود.
 •  سردرد
 •  کاهش تعداد گلبول های سفید خون 
 •  افزایش میزان قند و کلسترول در خون.
 •  حضور خون یا پروتئین در ادرار.

پیشنهاد پزشک اوما : 5 ماسک خانگی آسان برای جوش صورت

 

عوارض احتمالی قرص راکوتان

آیا می توانم داروهای دیگر را با قرص راکوتان مصرف کنم؟

مهم است که قبل از شروع درمان با ایزوترتینوئین، داروهائی را که قبلا مصرف کرده اید، از قبیل داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی را به پزشک نشان دهید. به طور مشابه، قبل از مصرف هر داروی جدید با ایزوترتینوئین، با پزشک یا داروساز خود آن ها را چک کنید تا مطمئن شوید که این ترکیب ایمن است. همچنین نکات زیر را در نظر داشته باشید:

- آنتی بیوتیک های تتراسیکلین مانند مینوسیکلین، داکسی سایکلین، تتراسایکلین نباید با قرص راکوتان مصرف شوند.

- در صورت مصرف قرص راکوتان، مکمل های ویتامین A (از جمله مولتی ویتامین های حاوی ویتامین A) را مصرف نکنید، زیرا ممکن است منجر به یک وضعیت مشابه با مصرف بیش از حد ویتامین A شود که می تواند سمی باشد و یا باعث تغییر در ساختار استخوان شود.

- دیگر درمان های معمول برای آکنه، از جمله آنتی بیوتیک ها، exfoliants، داروها یا پرتودرمانی با نور ماوراء بنفش (PUVA) که پوست مرده را از روی سطح پوست از بین می برند و لایه بردار هستند، نباید همراه با راکوتان استفاده شوند. 

آیا راکوتان واقعا برای شما بد است؟

 راکوتان برای آکنه متوسط تا شدید که با درمان های دیگر برطرف نشده است، استفاده می شود. این ماده باید برای آکنه شدید استفاده شود. زیرا ویتامین A و مشتقات آن در دوزهای بالا اثرات اثرات مخربی در بدن ایجاد می کنند. 

 آیا راکوتان می تواند باعث کاهش وزن شود؟

 کاهش وزن به عنوان عارضه جانبی راکوتان ذکر نشده است. همچنین افزایش وزن نیز در اثر مصرف راکوتان ایجاد نمی شود. طبق گزارش کتابخانه ملی ایالات متحده آمریکا، گاهی اوقات راکوتان برای درمان سایر بیماری های پوستی یا حتی برخی از انواع سرطان نیز مورد استفاده قرار می گیرد اما به عنوان یک داروی کاهش وزن (8 رژیم لاغری سریع و موثر ) استفاده نمی شود.

  آیا راکوتان می تواند باعث افسردگی شود؟

اگر در حالت عادی شما فردی عصبی هستید، این قرص می تواند حال شما را بدتر کند زیرا گفته می شود داروهای ایزوترتینوئین باعث افسردگی و ایجاد افکار خودکشی می شود.

طول مدت درمان راکوتان چقدر است؟

 یک دوره استاندارد درمان 16 تا 20 هفته است. در پایان هفته 16، حدود 85٪ از بیماران درمان می شوند. هنگامی که دارو قطع شود، اثرات مفید ایزوترتینوئین متوقف نمی شود. پس از توقف درمان، کاهش بیشتر ضایعات آکنه و زخم ها دیده می شود.

 آیا راکوتان می تواند باعث ناباروری شما شود؟

 قرص راکوتان سیستمیک تنها دارویی است که بر روی تمام مکانیسم های اتوپاتوژنیک آکنه عمل می کند. ایزوترتینوئین دارای عوارض جانبی شناخته شده است و در بارداری نباید استفاده شود. 

 چه غذاهایی را نباید در طول مصرف راکوتان مصرف کنید؟

در هنگام مصرفراکوتان، از مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی ویتامین A از جمله ماهی، روغن ماهی و غذاهای غنی شده اجتناب کنید و مصرف غذاهایی مانند طالبی، هویج، سبزیجات برگ سبز تیره، سیب زمینی شیرین، کدو تنبل، که منابع غنی بتا کاروتن هستند را نیز کاهش دهید.

 چرا راکوتان باعث نقص مادرزادی می شود؟

اگر زنان در حین بارداری این قرص را مصرف کنند، باعث نقص های زایمان، از جمله مغز، قلب و شکل ظاهری صورت می شود. به همین دلیل توصیه می شود که زنان در سنین باروری قبل از شروع مصرف دارو آزمایش بارداری انجام دهند.

 

14 نکته مهم مصرف قرص راکوتان

 آیا می توانید در طول مصرف راکوتان مولتی ویتامین مصرف کنید؟

قرص راکوتان مانند ویتامین A است. بنابراین در هنگام مصرف ایزوترتینوئین، نباید قرص های ویتامین A یا مولتی ویتامین هایی که حاوی ویتامین A هستند مصرف کنید. زیرا عوارض جانبی آن ها شدید تر می شود. 

چگونه می توان راکوتان را مصرف کرد؟

همیشه قرص راکوتان را با یک لیوان آب کامل بنوشید تا از ذوب شدن کپسول در مری و سوزش جلوگیری شود. کپسول را مک نزید و نجوید.

 آیا راکوتان باعث درد مفاصل می شود؟

بله. ایزوترتینوئین ممکن است باعث مشکلات استخوانی یا عضلانی از جمله درد مفاصل یا سختی عضلات شود. همچنین ممکن است در طول ورزش های خشن راحت تر آسیب ببینید.

 آیا می توان در حین بارداری از راکوتان استفاده کرد؟

خیر زیرا می تواند اثرات بدی بر جنین بگذارد. 

آیا می توانید قرص های پیشگیری از بارداری و راکوتان را به صورت همان زمان مصرف کنید؟

زنانی که قرص آکنه ایزوترتینوئین (آکوتان) مصرف می کنند باید از بارداری جلوگیری کنند. اما اغلب آنها اطلاعات دقیقی در مورد روش های پیشگیری از زایمان ندارند. طبق مطالعات انجام شده چهار تا پنج ماه مصرف ایزوترتینوئین معمولا آکنه های شدیدی که به وسیله روش های دیگر درمان نمی شوند را از بین می برد. با نظارت پزشک می توانید این دو ترکیب را با هم مصرف کنید. 

 قرص راکوتان برای چه چیزی استفاده می شود؟

این قرص تنها برای آکنه های خیلی شدید که با روش های دیگر درمان نشده اند تجویز می شود. 

قرص راکوتان چه مدت کار می کند؟

هنگامی که اولین بار قرص راکوتان را مصرف می کنید، آکنه شما ممکن است بدتر شود، اما معمولا در طی 7 تا 10 روز بعد با ادامه درمان بهبود می یابد. در اکثر موارد، پاکسازی کامل در یک دوره 16 تا 24 هفته ای انجام می شود، و پس از آن احتمالا به مدت طولانی آکنه ای دیده نمی شود. تکرار دوره معمولا توصیه نمی شود. تکرار دوره نباید تا حداقل هشت هفته پس از توقف درمان شروع شود، زیرا ممکن است در این زمان، آکنه شما بهبود یابد.

 Helen Marshall, BPharm, MRPharmS. Isotretinoin (Roaccutane): an acne treatment.14/03/2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96