Ooma
ریفلاکس معده و 10 درمان خانگی سریع

غذاهایی که می خورید مقدار تولید اسید معده شما را تحت تاثیر قرار می دهد آنها همچنین می توانند به طور مستقیم تحریک کننده مری باشند. از سوزش سر دل مزمن رنج می برید؟ چه مواد غذایی برای جلوگیری از رفلکس اسید مناسب هستند و شیوه زندگی مناسب با داشتن رفلاکس اسید معده چیست؟

اگر شما تا به حال یک مورد سوزش سر دل بد داشته اید این به عنوان رفلکس اسید شناخته می شود. این زمانی اتفاق می افتد که اسید معده به دلیل شل بودن اسفنکتر تحتانی مری به داخل مری جریان یابد. اگر شما تجربه سوزش سر دل بیش از 2 بار در هفته را دارید شما ممکن است "GERD" یا بیماری ریفلاکس معده به مری را داشته باشید اگر شما به پزشک مراجعه نمایید دکتر شما به شما می گوید که چه مواد غذایی برای رفلاکس معده مناسب هستند.

ریفلاکس اسیدی معده (GERD) چگونه است؟

ریفلاکس اسیدی معده معمولا باعث سوزش پشت قفسه سینه، مری، معده و حتی گلویتان می شود. ممکن است داغی، اسیدی یا مزه ترشی در پشت گلو یا گلو درد داشته باشید. در هنگام سوزش معده در ناحیه گلو دچار سوزش می شوید و احساس می کنید غذا در گلو یا مری گیر کرده است. ممکن است درد قفسه سینه هنگام دراز کشیدن، خم شدن یا بعد از غذا داشته باشید.

17 نشانه های ریفلاکس اسیدی معده  (GERD)

سوزش دائمی معده شایعترین علامت ریفلاکس معده است:

 •  سوزش معده درد در مرکز قفسه سینه، پشت سینه است. این درد اغلب در بالای شکم شروع می شود و به گردن یا گلو گسترش می یابد.
 •  درد می تواند تا 2 ساعت طول بکشد.
 •  سوزش معده معمولا پس از غذا بدتر می شود.
 •  دراز کشیدن یا خم شدن می تواند باعث ایجاد سوزش یا بدتر شدن آن شود.
 •  معمولا درد با فعالیت بدنی شروع نمی شود یا بدتر نمی شود.
 •  سوزش معده گاهی اوقات به سوء هاضمه اسیدی اشاره دارد.
 •  همه افراد مبتلا به GERD مبتلا به سوزش معده نیستند.

سایر علائم ریفلاکس عبارتند از:

 •  ایجاد مزه تلخی در گلو هنگام دراز کشیدن یا خم شدن
 •  طعم تلخی در دهان
 • سرفه خشک و دائمی
 • گرفتگی صدا یا سینه (به خصوص صبح)
 • احساس سفتی در گلو، به طوری که احساس می کنید چیز در گلو گیر کرده است
 •  مشکل بلع
 • گلو درد
 •  خس خس کردن
 • حالت تهوع
 •  درد پس از غذا خوردن در شکم

شایعترین علائم در کودکان و نوزادان استفراغ، سرفه و سایر مشکلات تنفسی است.

غذاهایی که باعث ریفلاکس معده می شوند:

ریفلاکس معده

اگر چه پزشکان دقیقا نمی دانند چه مواد غذایی باعث ایجاد علائم ریفلاکس می شود اما برخی از غذاها مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد می کند. برای کنترل علائم می توانید با حذف این مواد غذایی از رژیم غذایی خود شروع کنید. چند عامل در رفلاکس معده موثر است از جمله نشستن یا دراز کشیدن بعد از خوردن و همچنین مقدار خوردن و آنچه که می خورید موثر است. رفلکس اسید را به راحتی می توانید با تغییر موقعیت بدن، خوردن کمتر در هر وعده غذایی و اجتناب از غذاهای تحریک کننده اداره کنید. در این مقاله غذاهایی که باید از خوردن آنها در داشتن رفلاکس اسید اجتناب نمایید آورده شده است.

1. گوجه فرنگی و مرکبات

میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی سالم مهم هستند. اما میوه های خاصی به ویژه میوه های بسیار اسیدی می توانند علائم ریفلاکس را ایجاد کرده یا بدتر کنند. اگر ریفلاکس اسیدی مکرر دارید، باید مصرف غذاهای زیر را کاهش دهید:

 • پرتقال
 • گریپ فروت
 • لیمو
 • لیموترش
 • آناناس
 • گوجه فرنگی
 •  سس گوجه فرنگی یا غذاهائی که از آن استفاده می کنند، مانند پیتزا
 • سس تند گوجه فرنگی

2. غذاهای سرخ شده و با چربی بالا

غذاهای سرخ شده و چرب باعث می شود اسید معده بیشتری به مری باز گردد. این غذاها باعث می شوند معده دیرتر خالی شود. خوردن غذاهای پرچرب باعث می شود بیشتر در معرض علائم ریفلاکس قرار بگیرید، بنابراین کاهش چربی در کل روز می تواند به کاهش ریفلاکس کمک کند. مواد غذایی زیر دارای محتوای چربی بالایی هستند. از مصرف این موادغذایی اجتناب کنید:

 •  سیب زمینی سرخ کرده و پیاز سرخ شده
 •  محصولات لبنی پر چرب مانند کره، شیر، پنیر معمولی و خامه ترش
 •  گوشت گاو، گوشت خوک یا بره سرخ شده و چرب
 •  دسر یا تنقلات مانند بستنی و چیپس سیب زمینی
 •  سس خامه، ابگوشت
 •  غذاهای چرب

3. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی مواد غذایی با اسید بالا هستند. این یکی از رایج ترین غذاهای است که در رفلکس اسید باید اجتناب شود این باعث می شود بدن شما اسید معده اضافی تولید کند. از گوجه فرنگی و همچنین غذاهای ساخته شده از گوجه فرنگی مثل سس اسپاگتی، سس پیتزا، سالسا و آب گوجه فرنگی اجتناب کنید.

4. شکلات

اگر شما عاشق شکلات هستند این خبر ممکن است شما را ناامید کند. شکلات یکی از بدترین مواد غذایی در رفلکس اسید یا GERD است. این دارای چربی بالا و کاکائو است که تولید اسید را افزایش می دهد و آن شامل کافئین و تئوبرومین است که باعث ریفلاکس می شود. خبر خوب این است که شکلات تیره دارای چربی کمتر و ممکن است در رفلکس اسید راحت تر باشد اما هنوز هم می تواند تولید اسید را افزایش دهد.

5. سیر و پیاز

تعدادی از مردم تجربه افزایش اسید را با خوردن پیاز خام و سیر دارند. این غذاها می تواند سبب سوزش سر دل در برخی از افراد شوند. به ویژه افراد با رفلکس اسید اگر سیر و پیاز در رژیم غذایی خود داشته باشند ممکن است متوجه افزایش رفلاکس شوند.

6. نوشابه و کافئین

کافئین و نوشابه برخی از علل اصلی رفلکس اسید می باشند. کربنات سبب گسترش معده شده و باعث فشار بر روی دریچه مری می شود. نوشابه های کافئین دار و نوشیدنی، اسید معده و مشکل را بدتر می کند بدترین کار تست رژیم غذایی پپسی، تب و کک (Pepsi, Tab and Coke) است. همچنین از قهوه و چای سرد حاوی کافئین خودداری کنید.

7. الکل

در واقع نوشیدنی هایی حاوی الکل مانند آبجو، شراب و مشروبات الکلی اسید کمی دارند اما آنها می توانند باعث شل شدن اسفنکتر تحتانی مری شوند. مطمئن شوید که نوشیدنی مخلوط حاوی الکل، آب میوه طبیعی ( آناناس، پرتقال و یا لیمو) و یا نوشابه گازدار نیست.

8. غذاهای تند

مطالعات نشان می دهد که غذاهای تند ممکن است در اختلالات سیستم گوارشی، از جمله رفلکس اسید سبب افزایش ناراحتیشوند. فلفل قرمز ممکن است سبب سوزش و درد در معده شود. اگر شما از رفلکس اسید رنج می برید از هر گونه غذاهای ادویه دار در رژیم غذایی خود جلوگیری کنید. هنگامی که شما برای غذا به رستوران می روید به یاد داشته باشید که از خدمتکار در مورد "ادویه" غذا سوال کنید و غذای بدون چاشنی ادویه سفارش دهید.

9. محصولات لبنی

فراورده های لبنی پر چرب دیر هضم است و می تواند علایم ریفلاکس را افزایش دهد. شیر، محصولات شیر بیش از حد نیز می تواند سبب یک « بازگشت» در اسید معده شود. سعی کنید از شیر پر چرب، ماست، بستنی، پنیر و خامه ترش اجتناب کنید. با این حال، انواع بدون چربی یا کم چرب حتی ممکن است برای کاهش علائم مفید باشد.

10. نعناع

این یک تصور غلط است که نعناع تسکین دهنده معده است. نعناع در واقع می تواند سوزش سر دل را آغاز کند. بسیاری از رستوران ها نعناع ارائه می دهند و مردم اغلب نعناع را بعد از شام استفاده می کنند. این ممکن است رایحه شما را پاک کند اما می تواند اسید معده را افزایش و اسفنکتر مری را شل نماید و سبب برگشت اسید شود.  نعنا و محصولات با طعم نعناع، ​​مانند آدامس می توانند علائم ریفلاکس اسید را ایجاد کنند.

نکاتی برای ریفلاکس اسید ( ترش کردن )

وعده های غذایی کوچک بخورید. وعده های غذایی کوچک تر و فراوانتر بخورید. پرخوری نکنید. برای افرادی با رفلکس اسید، شش وعده غذایی کوچک بهتر از سه وعده بزرگ است.
آهسته غذا بخورید. خوردن وعده های غذایی خود را آرام و از آنها لذت ببرد. چنگال خود را بین هر لقمه پایین قرار دهید. 
وعده های غذای خود را ترک نکنید. اگر شما اسید معده بیش از حد دارید شما نیاز به نگه داشتن مقدار کمی از مواد غذایی در معده خود دارید و اجازه ندهید معده شما بطور کامل خالی شود.
از رفتن به خواب با یک معده پر اجتناب کنید. بین شام و رفتن به خواب فاصله قرار دهید. هضم مواد غذایی نیاز به سطح اسید دارد اگر شما با شکم پر دراز بکشید مواد غذایی اضافی و اسید به دریچه مری فشار وارد می کنند.
سر خود را بالا ببرید. سر تخت خود را 4 تا 6 اینچ بالا ببرید این به جلوگیری از برگشت اسید در زمان خواب کمک می کند. شما می توانید این مسئله را با بالش اضافی زیر سر و پشت خود رعایت کنید.
نشانه ها خود و غذاهایی که می خورید یاداشت کنید. سعی کنید یک لیست از غذاهایی که می خورید و علائمی که برای شما رخ می دهد داشته باشید. این می تواند به شما در شناسایی محرک ها کمک کند.
وزن اضافی را از دست دهید. اضافه وزن می تواند سبب GERD شود. سعی کنید برای کمک به تسکین ناراحتی معده وزن اضافی خود را از دست بدهید.
طرح ورزش در زمان مناسب داشته باشید. از خوردن غذای بیش از حد و نزدیک به ورزش خودداری کنید. فعالیت بلافاصله بعد از غذا می تواند سبب رفلکس اسید شود.
از تکنیک آرام سازی استفاده کنید. سعی کنید از مدیتیشن، یوگا و حمام سونا برای رهایی از استرس عامل بیماری رفلاکس اسید استفاده کنید.
از داروهای گیاهی استفاده کنید. داروهای گیاهی است که می تواند به درمان ریفلاکس کمک کند شامل دارچین، پوست پرتقال، هل، زنجبیل، دانه هویج وحشی و آنجلیکا هستند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.healthline.com و www.emedicinehealth.com

امتیاز مطلب: 93% 93