Ooma
۵ توصیه برای تغذیه دوران بارداری

هر گز نمی‌توان تاثیر تغذیه دوران بارداری بر سلامت کودک و همچنین مادر را نادیده گرفت. برای رعایت قواعد پایه‌ای تغذیه دوران بارداری این ۵ توصیه مهم را دنبال کنید!

۱. کمی بیشتر غذا بخورید

اما به اندازه دو نفر غذا نخورید! مهم‌ترین چیز این است که شما غذای بهتری بخورید تا هم خودتان و هم فرزندتان به مقدار کافی مواد مغذی دریافت کنید.

  • برای برآورده کردن نیازهای غذایی دوران بارداری، هیچ توجیهی ندارد که بیشتر غذا بخورید؛ با این کار تنها احتمال سوءهاضمه را افزایش می‌دهید.
  • در طول روز یک یا دو میان‌وعده در اندازه متعادل بخورید، به عنوان مثال: ماست + ۱ عدد سیب یا ۱۰۰ گرم پنیر سفید + مقداری میوه تازه خرد شده.

2. از رژیم غذایی متنوعی استفاده کنید

تنوع در رژیم غذایی و رعایت کردن اصول برنامه غذایی دوران بارداری، امری کلیدی برای دستیابی به تعادل در تغذیه شماست. با خوردن مقدار کمی از هر چیز (به غیر از غذاهایی که خوردن آن در طول دوره بارداری ممنوع است) از هر کدام از آن‌ها سود خواهید برد و مواد مغذی ضروری بدن تأمین خواهد شد.

  • اصل تغذیه‌ای «۵ وعده میوه و سبزیجات در روز» را به کار بگیرید: آب پرتقال تازه در صبحانه، یک وعده سبزیجات و یک تکه میوه در زمان ناهار، یک عدد سیب به عنوان میان‌وعده و یک سالاد تهیه شده از میوه‌ها و سبزیجات متنوع برای شام.
  • اگر از چیزهای خاصی خوشتان نمی‌آید برای مثال ماهی؛ می‌توانید به سادگی آن را با منبع پروتئین دیگری مثل گوشت یا تخم ماکیان جایگزین کنید.

3.  وسواس زیادی برای تعادل در برنامه غذایی دوران بارداری‌ خود به خرج ندهید

طی این ۹ ماه، وزن شما اضافه خواهد شد: این امر اجتناب ناپذیر و برای سلامت کودک و خودتان ضروری است. بنابراین این دوره، زمان مناسبی برای رژیم گرفتن نیست، اما می‌توانید برای افزایش وزن خود محدودیتی در نظر بگیرید. روند افزایش وزن شما تحت نظارت پزشک خواهد بود و او به شما می‌گوید که افزایش وزن‌تان متناسب است یا خیر.

  • برای این‌که مطمئن شوید که به‌طور ناخواسته به وزن شما اضافه نمی‌شود، از غذاهای چرب و خیلی شیرین بپرهیزید، از آنجایی که این غذاها کالری زیادی دارند و فاقد مواد مغذی ضروری هستند، ارزش غذایی پایینی برای شما و فرزندتان دارند. مانند انواع شیرینی‌ها
  • خوردن نامنظم میان‌وعده ها را محدود کنید! با سه وعده غذایی متعادل و  یک یا دو میان‌وعده در روز، از ناخنک زدن به شیرینی‌ها در امان خواهید بود.
  • برای جلوگیری از خستگی مفرط، غذاهای نشاسته‌دار بخورید تا برای مدت زمان بیشتری، انرژی داشته باشید.

ادامه مقاله ۵ توصیه برای تغذیه دوران بارداری را در سایت نستله بخوانید.

امتیاز مطلب: 87% 87