Ooma
چگونه بفهمیم سرطان معده داریم؟

سرطان معده یا سرطان گاستریک، در دیواره داخلی معده ایجاد می شود. این نوع سرطان معمولاً با سرعت کمتری نسبت به سایر انواع رشد می کند و نادیده گرفتن علائم نسبتاً خفیف در مراحل اولیه آسان است. سرطان معده بسته به ناحیه ای از معده که در آن ایجاد می شود علائم متفاوتی ایجاد می کند.

علائم متفاوت سرطان معده

1. درد در بالای شکم

سرطان معده ممکن است در مراحل اولیه خود علائم زیادی نداشته باشد. در این صورت، افراد ممکن است درد مبهم و پری شکم و سطوح مختلف ناراحتی را در بالای ناف احساس کنند. در مراحل بعدی سرطان معده، این می تواند به دلیل تجمع مایع در بالای شکم باشد. این درد ممکن است بیاید و برود، از خفیف تا شدید.

2. سوء هاضمه

سوء هاضمه یک اصطلاح عمومی است که ناراحتی در بالای شکم را توصیف می کند. هر نوع تحریک یا التهاب در ناحیه معده می تواند باعث ایجاد این علامت شود. اگرچه این می تواند علامتی از سرطان معده باشد، در اغلب موارد، سوء هاضمه نشان دهنده یک بیماری جدی نیست و می تواند با داروهای بدون نسخه درمان شود. برای افراد غیرمعمول نیست که پس از خوردن یک وعده غذایی بزرگ یا خوردن سریع غذا دچار سوء هاضمه خفیف شوند. با این حال، هر کس سوء هاضمه مکرر را تجربه می کند باید با پزشک صحبت کند.

3. به طور کلی احساس بیماری می کند

فردی که سرطان معده دارد ممکن است بیشتر مریض شود. تمرکز سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سرطان باعث مستعد شدن بیماری ها و عفونت های دیگر می شود. هر کسی که بیشتر از قبل بیمار می شود، باید برای ملاقات با پزشک خود وقت تعیین کند، به خصوص اگر علائم دیگری نیز داشته باشد.

4. از دست دادن اشتها

اغلب، کسانی که مبتلا به سرطان معده هستند از دست دادن اشتها را تجربه می کنند. این بیماری باعث می شود افراد چندین روز غذا نخورند. کاهش وزن غیر منتظره، به دلیل مصرف کمتر غذا و تلاش بدن برای مبارزه با این بیماری، ممکن است با سرطان معده نیز رخ دهد.

 

سرطان معده

5. خون در مدفوع

یکی از علائم رایج سرطان معده وجود خون در مدفوع است. وقتی معده یا دیواره آن خونریزی می کند، مایع ممکن است با بقیه مواد زائد بدن جمع شود. مدفوع با خون در آن می تواند تقریبا سیاه رنگ به نظر برسد. در حالی که علل دیگری برای مدفوع تیره و مدفوع خونی وجود دارد، هرگونه تغییر قابل توجهی در حرکات روده باید از نظر پزشکی مورد بررسی قرار گیرد.

6. احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان معده حتی پس از خوردن یک وعده غذایی کوچک احساس سیری می کنند. تجمع مایعات همراه با سرطان معده همچنین می تواند توهم شکم پر را ایجاد کند. احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی بیشتر در تومورهای معده ایجاد می شود که دهانه محل اتصال معده با روده کوچک را مسدود می کند. سیری زودرس می تواند در بیماری های دیگر نیز رخ دهد، اما افرادی که علائم نگران کننده دیگری را همراه با این بیماری تجربه می کنند، باید به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنند.

7. حالت تهوع

هنگامی که فرد مبتلا به سرطان معده است، اسید معده و مایعات به طور معمول در معده تجمع می یابد. این می تواند حالت تهوع تقریباً ثابت ایجاد کند. علائم همچنین ممکن است شامل استفراغ یا احساس نیاز به استفراغ باشد. این علائم نشان دهنده سرطان معده نیست، اما اگر با علائم متعدد همراه باشد، ممکن است به نگرانی برای سلامتی اشاره کند.

8. خستگی

احساس خستگی می تواند نتیجه بیشمار شرایط و عوامل باشد. با این حال، هنگامی که فرد به اندازه کافی می خوابد، احساس خستگی بیشتر از حد معمول می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. با سرطان معده، تومور ممکن است به صورت میکروسکوپی خونریزی کند. از دست دادن مقدار کمی خون می تواند باعث کم خونی و خستگی مزمن شود.

9. تب درجه پایین

تب یکی از راه های مبارزه بدن با عفونت است. افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است تب های مکرر با درجه پایین را تجربه کنند. این تا حدودی به دلیل بدخیمی در ناحیه معده و تلاش سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با آن است. تب بیشتر با سرطان پیشرفته معده شایع است.

10. مشکلات بلع

مشکل در بلع یک علامت نسبتاً شایع سرطان معده است ، اگرچه ممکن است در سایر بیماری ها نیز ایجاد شود. این بیماری بیشتر در افرادی که تومور دارند جایی که قسمت فوقانی معده به مری برخورد می کند شایع است. برخی از افراد ممکن است احساس کنند نمی توانند بلع کنند ، حتی اگر هیچ مانع فیزیولوژیکی برای این عمل وجود نداشته باشد. افرادی که این علامت را تجربه می کنند می توانند سعی کنند گلوی خود را با قرص های خنک کننده مرطوب کنند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند آزمایشاتی را انجام دهد تا ببیند آیا این نشانه سرطان معده است یا خیر.

 Kristeen Cherney —Stomach Cancer (Gastric Adenocarcinoma). Updated on September 17, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100