Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
چه چیزی برای تقویت اسپرم خوب است؟

آیا شما آماده بچه دار شدن هستید، اما نگران تعداد اسپرم بیش از حد پایین خود می باشید؟ مایع منی هنگامی که دارای بیش از 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر باشد، به احتمال زیاد بارور است. زمانی که بیضه ها خیلی گرم شوند، استرس داشته باشید و هنگامی که STI داشته باشید که با تولید اسپرم تداخل داشته باشد تعداد اسپرم کاهش می یابد. خوشبختانه، راه های زیادی برای افزایش تعداد اسپرم وجود دارد. 

تغییر عادات برای تقویت اسپرم

جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بیضه ها

طبیعتا دلیلی وجود دارد که بیضه ها بیرون از بدن قرار دارند: آنها باید نسبت به اندام های داخلی بدن خنک تر باشند. هنگامی که بیضه ها بیش از حد گرم می شوند نمی توانند به مقدار کافی اسپرم تولید کنند. راه های جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بیضه ها عبارتند از:

 • شلوار تنگ و شلوار جین نپوشید.
 • شورت پنبه ای گشاد به جای شلوارک بپوشید.
 • بدون لباس زیر بخوابید به طوری که بیضه ها خنک بمانند.
 • از حمام آب داغ و سونا بپرهیزید.

در هنگام ورزش از بیضه بند استفاده کنید

این نکته کاملا بدیهی است زیرا بسیاری از مردان این تجربه را دارند و می دانند ضربه توپ به بیضه به آن صدمه وارده کرده و باعث کشته شدن اسپرم ها می شود.

بدن خود را با روغن های گیاهی ماساژ بدهید

ماساژ همراه با ورزش منظم باعث بهبود جریان خون و گردش خون می شود. افزایش گردش خون به معنای اسپرم های سالم است.

کاهش سطح استرس

استرس عملکرد جنسی شما را کاهش می دهد و منجر به تولید اسپرم کمتر می شود. اگر شما 12 ساعت در روز کار می کنید و هرگز به خودتان فرصت استراحت نمی دهید، تعداد اسپرم ها کاهش می یابد. سعی کنید تمرین های تمدد اعصاب را در طول روز انجام دهید تا آرام شوید. با انجام تمرینات یوگا و مدیتیشن، دویدن و شنا، به طور منظم، ذهن و بدن خود را سالم نگه دارید.
هورمون های استرس باعث مسدود شدن سلول های لیدیگ می شوند، که به تنظیم تولید تستوسترون می پردازد. هنگامی که بیش از حد استرس داشته باشید، تولید اسپرم متوقف می شود.
شب ها به مقدار کافی بخوابید. خستگی باعث افزایش استرس و کاهش تولید اسپرم می شود.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن باعث کاهش تعداد اسپرم، یا حرکت آهسته تر آن ها می شود. همچنین باعث می شود اسپرم بدشکل شود. بر اساس یک مطالعه، مردانی که سیگار می کشند 22٪ کمتر از مردانی که سیگارنمی کشند اسپرم تولید می کنند. ماری جوانا نیز بر روی اسپرم تاثیر می گذارد. اگر می خواهید تعداد اسپرم را افزایش دهید این دو ماده را مصرف نکنید.

مصرف متوسط الکل

الکل بر عملکرد کبد تاثیر می گذارد و باعث افزایش چشمگیری در مقدار استروژن می شود. (بله، مردها استروژن دارند.). هورمون تستوسترون به طور مستقیم با سلامت اسپرم و تولید اسپرم در ارتباط است. حتی دو نوشیدنی در روز تاثیرات طولانی مدتی بر تولید اسپرم دارد.

انزال کمتر

انزالهای مکرر باعث کاهش تعداد اسپرم می شود. بدن شما میلیون ها اسپرم در روز تولید می کند، اما اگر شما در حال حاضر تعداد اسپرم شما کم است، سعی کنید بین زمان انزال فاصله بیشتری بیفتد. اگر شما هرروز رابطه جنسی دارید یا ارضا می شوید، برای افزایش تولید اسپرم این کارها را کاهش دهید.

در اطراف سموم مراقب باشید 

مواجهه با مواد شیمیایی بر اندازه، حرکت و تعداد اسپرم ها تاثیر می گذارد. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض سموم بسیار سخت است، اما برای سلامت کلی شما و سلامت اسپرم لازم است. برای کاهش این مسئله کارهای زیر را انجام دهید:

 • اگر در طول روز در اطراف مواد شیمیایی کار می کنید، برای محافظت از پوست خود از لباس های آستین بلند و دستکش استفاده کنید. همچنین از ماسک و عینک استفاده نمایید.
 • به جای تمیز کردن با مواد شیمیایی از پاک کننده های طبیعی استفاده کنید.
 • آفت کش ها و علف کش ها را در خانه یا حیاط خود استفاده نکنید.

با احتیاط از داروها استفاده کنید

برخی از داروها باعث کاهش تعداد اسپرم و حتی ناباروری دائمی می شود. اگر تولید اسپرم یک نگرانی بزرگ برای شما است، مطمئن شوید قرص هایی که مصرف می کنید بر تعداد اسپرم تاثیر ندارند. برچسب بر روی قرص ها را مطالعه کنید.

بهبود رژیم غذایی و ورزش برای تقویت اسپرم

به طور مرتب ورزش کنید

 • ورزش باعث افزایش تولید اسپرم می شود. ورزش تستوسترون را در بدن آزاد کرده و به تولید اسپرم کمک می کند. از حرکات چند مفصلی و وزنه سنگین استفاده کنید. به ماهیچه زمان استراحت و بازسازی بدهید تا به تولید تستوسترون کمک شود.
 • بیش از حد ورزش نکنید. ورزش بیش از حد باعث آزاد شدن هورمون های استروئیدی آدرنال می شود و سبب کاهش تستوسترون می شود. بنابراین برای افزایش اسپرم به بدن فشار وارد نکنید.
 • از استروئیدهای آنابولیک استفاده نکنید. استروئیدهای آنابولیک ممکن است به اضافه وزن کمک کند، اما بیضه ها را کوچک کرده و باعث ناباروری می شود. اگر سعی دارید باردار شوید از این استروئیدها بپرهیزید.

غذاهای سالم بخورید

رژیم غذایی با چربی کم و پروتئین بالا، سبزیجات، و غلات سبوس دار برای سلامتی شما و اسپرم خوب است.
به مقدار زیاد ماهی، گوشت، تخم مرغ، میوه و سبزیجات بخورید.
بادام زمینی، گردو، تخمه آفتابگردان و کدو نیز برای افزایش تعداد اسپرم مناسب است.
از خوردن غذاهای مبتنی بر سویا و شربت ذرت با فروکتوز بالا اجتناب کنید. غذاهای حاوی سویا اثر استروژن خفیفی بر بدن دارد. این ماده برای خانم ها خوب است اما باعث کاهش اسپرم می شود. شربت ذرت با فروکتوز بالا، باعث مقاومت به انسولین و کاهش باروری می شود. مردانی که به طور مرتب از این شربت می نوشند 30 درصد کاهش اسپرم نسبت به دیگران دارند.

کاهش وزن

کاهش وزن از کاهش تعداد اسپرم جلوگیری می کند. دانشمندان هنوز نمی دانند چرا چاقی باعث کاهش تعداد اسپرم می شود اما مطالعات اخیر نشان می دهد مردان چاق 42 درصد بیشتر از دیگران احتمال کاهش اسپرم دارند. در مطالعه مشابه نشان داده شد که مردان چاق به احتمال 81 درصد در انزال اسپرم ندارند.
نظریه های مختلفی در این خصوص وجود دارد. برخی بر این باورند که بافت چربی باعث تبدیل تستوسترون به استروژن می شود؛ دیگران بر این باورند که جرم بیشتر ران باعث افزایش گرمای بیضه می شود.

مکمل ها را امتحان کنید

سعی کنید از مکمل هایی که از مواد طبیعی گیاهی ساخته شده است و به تولید منی بیشتر کمک می کند استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد مردانی که 5 میلی گرم اسید فولیک و 66 میلی گرم سولفات روی در روز به مدت 26 هفته مصرف کنند افزایش 75 درصدی در تعداد اسپرم مشاهده می کنند. اسید فولیک و سولفات روی در شکل گیری DNA بسیار مهم هستند.
ویتامین C و سلنیوم نیز مکمل های خوبی برای افزایش تولید اسپرم هستند.

مصرف گیاهان  و داروهای گیاهی 

این داروهای گیاهی به افزایش تعداد اسپرم کمک می کنند. مواد تشکیل دهنده داروهای گیاهی شامل موارد زیر هستند:

 • Passiflora Incarnata  تمایلات جنسی مردها و تعداد اسپرم را در افرادی که سیگار می کشند یا ماری جوانا مصرف می کنند، افزایش می دهد. 
 •  Zincum Metallicumاین ماده عنصر روی را افزایش می دهد و باعث بهبود کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم می شود.
 • Damiana و Yohinbinum: این مواد باعث افزایش تمایلات جنسی مردان و بهبود میل جنسی آن ها می شود.
 • گیاهانی مانند Ipomoea digitata، Emblica officinalis, Chlorophytum arundinaceum Argyreia speciosa, Mucuna pruriens, Withania somnifera , Tinospora cordifolia , Tribulus terrestris, Sida cordifolia,  به عنوان داروی مقوی غرایز جنسی طبیعی استفاده می شوند. آنها مقدار تستوسترون را افزایش می دهند و باعث اصلاح اختلال نعوظ می شوند. گیاهانی مانند withania somnifera  نیز به عنوان ضد اضطراب طبیعی عمل می کنند. این گیاهان استرس جسمی و روانی را کاهش داده و از کاهش اسپرم جلوگیری می کنند.

روش های درمانی برای تقویت اسپرم

بررسی و درمان STIs

برخی از عفونتهای منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا (بخوانید: بیماری های آمیزشی3: کلامیدیا) و سوزاک (بخوانید: عفونت سوزاک (گنوکوک) در بارداری) باعث ایجاد زخم می شود و باعث تداخل در تولید اسپرم می شود. آزمایشات مخصوص STIs را به طور مرتب انجام دهید. اگر یکی از این مشکلات را دارید از درمان مناسب استفاده کنید. در اغلب موارد مصرف یک دوره آنتی بیوتیک برای رفع عفونت تجویز می شود.

تشخیص واریکوسل 

تورم رگ های تخلیه بیضه واریکوسل نامیده می شود. این تورم منجربه افزایش دمای بیضه و کاهش تعداد اسپرم می شود. برای تعیین تاثیر این مسئله بر باروری به دکتر مراجعه کنید. اگر تاثیری وجود داشته باشد با عمل جراحی می توان به رفع آن پرداخت.

استفاده از درمان های هورمونی و مصرف داروها

ممکن است دلیل کم بودن اسپرم نامتعادل بودن هورمون ها باشد. درمان جایگزینی هورمون و داروها می تواند مقدار هورمون را تغییر دهد و به تولید اسپرم بیشتر کمک می کند. با پزشک صحبت کنید و ببینید این روش برای شما مناسب است یا خیر.
درمان جایگزینی هورمون و داروها معمولا حداقل 3 ماه پیش از به نتیجه رسیدن استفاده می شود.

منبع: www.wikihow.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 98% 98


 • profilemohadese roshani1397/11/09

  برای بارداری ک میگن هرروز باید رابطه داشته باشیم پس چیکار کنیم چون انزال زیاد باعث کم شدن اسپرم میشه؟

  • profileشبنم ولی پور1397/10/18

   خوردن مواد غذایی دارای ویتامین c مثل آب هویج،فلفل دلمه ای و زعفران برای افزایش تعداد و تحرک اسپرم خوبه