Ooma
چه مقدار زرشک در بارداری بخوریم؟آیا مجازه؟

زرشک، گیاهی است که میوه های قرمز، ساقه، پوست و ریشه آن کاربرد دارویی دارد. میوه زرشک برای تهیه آبمیوه ها، ژله ها و مرباها استفاده می شوند. زرشک بومی اروپا و آمریکای شمالی است. زرشک سال ها است که برای درمان بیماری هایی مانند اسهال و ناراحتی معده استفاده می شود. قبل از مصرف زرشک با پزشک خود صحبت کنید زیرا زرشک دارای عوارض جانبی است .

مصرف زرشک در بارداری

مامان های باردار اول از همه یادتون نره که در دوران بارداری همه چی باید در حد تعادل مصرف بشه و از افراط و تفریط مواد غذایی بپرهیزید(بهترین تغذیه در دوران بارداری) زرشک جز مواد قاعده آور طبقه بندی میشه و توصیه میشه در بارداری مخصوصا در سه ماهه اول با احتیاط مصرف شود. چون سه ماهه  اول احتمال خطر سقط جنین بالاست.اما منظورم از این احتیاط این نیست که چند تا دونه زرشک را از برنج جدا کنید. منظور این است که مثلا آب زرشک نخورید!! پس یکم بیشتر مراقب باشید.

عوارض جانبی مصرف زیاد زرشک 

مصرف زرشک به مقدار زیاد یا بیش از دو هفته عوارضی مانند ناراحتی معده، استفراغ و خونریزی بینی ایجاد می کند. همچنین باعث می شود حساسیت بیشتری نسبت به نور خورشید داشته باشید، بنابراین هنگام مصرف آن، کرم ضد آفتاب استفاده کنید. زرشک همچنین می تواند باعث سردرد و واکنش آلرژیک، به ویژه هنگامی که به عنوان عامل موضعی استفاده می شود، شود. علائم آلرژی به زرشک عبارتند از قرمزی، خارش و سوزش. زرشک همچنین ممکن است باعث التهاب چشم در برخی از بیماران شود. زرشک ممکن است تولید صفرا را افزایش دهد و در مردان، با تولید اسپرم تداخل دارد.

هشدارها و تعاملات

زرشک می تواند در دوزهای بالا سمی باشد. علائم مسمومیت را بی حالی، استفراغ شدید، اسهال و نفریت، التهاب کلیه عنوان کرده است. زرشک نباید به نوزادان داده شود، زیرا ممکن است با تولید بیلی روبین تداخل داشته باشد و موجب زردی شود. اگر حامله هستید یا شیردهی انجام می دهید، زرشک نخورید زیرا رحم را تحریک می کند و باعث انقباض می شود.

تداخل دارویی زرشک

زرشک ممکن است با برخی از داروها مانند تتراسایکلین، آنتی هیستامین ها، رقیق کننده های خون، دیورتیک ها و داروهای فشار خون تداخل ایجاد کند. اگر دیابت دارید باید تحت نظارت پزشک زرشک مصرف کنید. زرشک ممکن است قند خون را کاهش دهد، که می تواند اثربخشی دارو دیابت ( دیابت حاملگی و راه های پیشگیری و درمان آن) را تغییر دهد.

6 خواص مصرف زرشک:

6 خواص مصرف زرشک

1- خواص ضد قارچی و ضد التهابی:

زرشک به عنوان ضد التهابی و ضد قارچ استفاده می شود و برای کاهش التهاب و عفونت دستگاه ادراری و دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می گیرد. زرشک در درمان اسهال باکتری موثر است. این ماده در درمان عفونت های دستگاه تنفسی مانند گلودرد، گرفتگی بینی، سینوزیت (11 درمان سریع سینوزیت به روش خانگی)، برونشیت موثر است. زرشک برای درمان عفونتهای کاندیدا (مخمر)، پسوریازیس و سایر عفونت های پوست مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرس حاوی زرشک برای درمان زگیل تناسلی یا التهاب پلک استفاده می شود.

2- تونیک سلامت:

زرشک برای تقویت قدرت و ایمنی استفاده می شود. این مسئله به آلکالوئیدها موجود در زرشک مربوط است که برای مبارزه با عفونت، باکتری ها و افزایش ایمنی استفاده می شود. زرشک موجب افزایش جریان صفراوی و کاهش اختلالات مرتبط با کیسه صفرا و زردی می شود.

3- ضد روماتیسمی:

4- پاکسازی کبد

زرشک می تواند یک پاک کننده موثر برای کبد باشد (کبد چرب|تشخیص کبد چرب|بهترین راه درمان کبد چرب). زرشگ توانایی ارتقای جریان صفرا و اصلاح عملکرد کبد را دارد. طبق دستورالعمل های مکمل های ویتامین ها و مکمل های غذایی، "زرشک به مدت طولانی برای تحریک ترشح صفراوی و به عنوان یک تونیک گوارشی تلخ، دیورتیک، آلرژیک و ایمنی ساز مورد استفاده قرار گرفته است."

5- اسهال

  • زرشک می تواند یک درمان مؤثر برای اسهال باشد. زرشک به درمان اسهال (22 درمان خانگی اسهال به روش آسان) کمک می کند؛ زیرا حاوی خواص ضد قارچی است. زرشک می تواند یک درمان سریع برای علائم اسهال باشد.

6- عفونت

  • زرشک می تواند یک درمان مؤثر برای عفونت های مثانه، ادرار، مخمر و دستگاه گوارش باشد. همچنین می تواند برای درمان گلودرد، سینوزیت، برونشیت، احتقان بینی و التهاب تنفسی استفاده شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: 

امتیاز مطلب: 93% 93