Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
پماد هیدروکورتیزون برای نوزادان

 نوزادان ممکن است به دلایل مختلفی دچار خارش و قرمزی پوست شوند.  پوست آنها حساس است و به راحتی تحریک می شود.  در حالی که کرم هیدروکورتیزون برای بزرگسالان با پوست تحریک شده استفاده می شود، معمولاً برای کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شود، مگر اینکه توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دستور دیگری داده شود.

 این مقاله در مورد کرم هیدروکورتیزون و نوزادان و راه های دیگر برای درمان خارش پوست صحبت می کند.

 پماد هیدروکورتیزون چیست ؟

 کرم هیدروکورتیزون یک داروی موضعی کورتیکواستروئید است.  کرم هیدروکورتیزون با فعال کردن مواد طبیعی در پوست که می تواند تورم را کاهش دهد، برای درمان بیماری های پوستی که باعث قرمزی، تورم یا خارش پوست می شوند استفاده می شود.  کرم هیدروکورتیزون می تواند به تسکین این علائم کمک کند، اما علت اصلی را درمان نمی کند.  کرم هیدروکورتیزون باید همیشه دقیقاً همانطور که توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما تجویز شده است استفاده شود.

 کرم هیدروکورتیزون معمولاً برای نوزادان زیر 2 سال توصیه نمی شود، مگر اینکه توسط پزشک اطفال یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تجویز شود، زیرا ممکن است خطرات سلامتی مرتبط با آن را تهدید کند.  اگرچه عوارض جانبی مضر نادر است، اما کودکانی که به طور منظم از کرم هیدروکورتیزون برای مدت طولانی استفاده می کنند، ممکن است احتمال کاهش سرعت رشد و تاخیر در افزایش وزن را تجربه کنند.

کرم هیدروکورتیزون استروئیدهای موضعی التهاب پوست را کاهش می دهند.

 عوارض و خطرات

 عوارض جانبی رایج کرم هیدروکورتیزون شامل خشکی و سوزش پوست و همچنین افزایش رشد مو است.  عوارض جانبی که باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهید، عبارتند از: 

 • نازک شدن پوست
 • احساس سوزش
 • لکه های تیره روی پوست
 • عفونت
 • تاول های دردناک
 • آکنه
 • کهیر
 • واکنش آلرژیک

 چه چیزی باعث خارش نوزاد من می شود؟

 بهترین راه برای درمان خارش پوست کودک، تعیین علت اصلی آن است.  از آنجا، شما و پزشک اطفال فرزندتان قادر خواهید بود برنامه درمانی مناسبی را برای کودکتان تعیین کنید.

 راش پوشک (درماتیت تماسی نوزاد):

راش پوشک یک بیماری شایع پوستی است که اکثر نوزادان در برخی مواقع آن را تجربه می کنند.  زمانی اتفاق می افتد که پوست زیر پوشک  شکسته شود و باعث ایجاد بثورات قرمز شود.

 علائم رایج راش پوشک قرمزی و تحریک پوست زیر پوشک است.  راش پوشک می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.  اگر درمانهای خانگی مؤثر نیستند، به ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه یا پزشک اطفال خود مراجعه کنید.

 درمان ها و درمان های خانگی برای راش پوشک

 کلید درمان راش پوشک پیشگیری است.  با تعویض پوشک کثیف (حتی خیس) در اسرع وقت به کودک خود کمک کنید تا از راش پوشک جلوگیری کند.  هنگامی که رطوبت در پوشک به دام می افتد، تجزیه پوست ممکن است رخ دهد.  سایر درمان های راش پوشک عبارتند از: 

 • پاکسازی ملایم: برای جلوگیری از عفونی شدن بثورات پوشک، مهم است که پوست کودک خود را تمیز و خشک نگه دارید.  هنگام تعویض پوشک کودک از یک دستمال گرم یا دستمال مرطوب بدون الکل استفاده کنید.  اگر بثورات شدید است، برای جلوگیری از مالش پوست، از یک بطری آب گرم با آب گرم استفاده کنید.

 • بدون پوشک بودن: هنگامی که پوست کودک خود را شستید، اجازه دهید تا زمانی که ممکن است بدون پوشک بماند.  این به پوست اجازه می دهد تا در هوا خشک شود، که می تواند منجر به بهبود سریعتر شود.

 • زینک اکساید: کرم راش پوشک را انتخاب کنید که حاوی اکسید روی باشد و زمانی که کودک شما راش پوشک دارد از آن استفاده کنید.  با هر تعویض پوشک، یک لایه ضخیم بمالید و تا زمانی که پوست کودکتان بهبود یابد، استفاده را ادامه دهید.

 اگزما نوزاد

 اگزما به گروهی از شرایط اطلاق می شود که باعث تحریک، قرمزی، خارش و تورم پوست می شود.  اگزما در نوزادان و خردسالان نسبتاً شایع است.  مسری نیست و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود.

  وقتی کودک شما اگزما دارد :  اگزما معمولاً به صورت بثورات قرمز و خارش دار ظاهر می شود.  نوزادان معمولاً اگزما را در صورت و پوست سر خود تجربه می کنند.  پوست ممکن است مایع شفاف را نیز تخلیه کند.  با افزایش سن نوزادان، ممکن است لکه های اگزما را روی آرنج و زانوهای آن ها مشاهده کنید.

 کودکان نوپا معمولاً در آرنج، زانو، مچ دست، دست و مچ پا دچار اگزما می شوند.  آنها ممکن است لکه های خشک و پوسته پوسته در اطراف دهان و چشم خود نیز داشته باشند

 درمان ها و درمان های خانگی اگزما

 یکی از موثرترین درمانها برای اگزما در نوزادان، اجتناب از محرک‌های کودک است. این موارد می‌تواند شامل بزاق، عرق، هوای خشک، دود تنباکو، شوره حیوانات خانگی یا سایر عوامل تحریک‌کننده باشد.  اگر می‌توانید محرک‌های کودکتان را تعیین کنید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود همکاری کنید تا برنامه‌ای برای اجتناب از آنها ارائه دهید.  علاوه بر این، درمان های اگزما برای نوزادان عبارتند از: 

 • مرطوب کننده: حداقل دو بار در روز از یک مرطوب کننده غلیظ و با کیفیت روی پوست کودک خود بمالید.

 • مهارکننده های موضعی کلسینئورین: این داروها (برای کودکان بالای 2 سال توصیه می شود) می توانند به جلوگیری از قرمزی و خارش در پوست کمک کنند.

 • آنتی بیوتیک ها: در صورتی که لکه ای از پوست به دلیل خراشیدگی عفونی شود، ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز باشد.

 • آنتی هیستامین ها: آنتی هیستامین ها می توانند به تسکین خارش مرتبط با اگزما کمک کنند.

 • کرم های استروئیدی: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک دوره کوتاه از کرم استروئیدی را برای کنترل علائم اگزمای کودک توصیه کند.

 • حمام جو دوسر: افزودن بلغور جو دوسر کلوئیدی به حمام کودک شما ممکن است خارش را کاهش دهد.

 • کمپرس خنک: یک پارچه شستشوی خنک و مرطوب را روی پوست کودک خود بمالید تا قرمزی و خارش را کاهش دهید.

 • جلوگیری از خاراندن: برای نوزادان و کودکان خردسال مبتلا به اگزما طبیعی است که پوست خود را خراش دهند.  این می تواند اگزما را بدتر کرده و منجر به عفونت شود.  سعی کنید هر نواحی اگزما از پوست را پوشانده و ناخن های کودکتان را کوتاه کنید.

 غذاهایی که باید اجتناب کنید

 شعله ور شدن اگزما می تواند توسط آلرژن ها ایجاد شود.  اگر کودک شما به غذا یا گروهی از غذاها حساسیت دارد، ممکن است هر زمان که با آن تماس پیدا کند، علائم اگزمای خود را تشدید کند.  با این حال، تعیین اینکه آیا اگزمای کودک شما مربوط به آلرژی غذایی است یا خیر، دشوار است زیرا ممکن است واکنشهای آلرژیک پوستی چند روز پس از قرار گرفتن در معرض آن رخ دهد.  پزشکان به طور کلی رژیم های غذایی حذف را برای اگزما توصیه نمی کنند.

 اگر نگران این هستید که اگزمای فرزندتان پس از خوردن غذای خاصی بدتر شود، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.  آنها ممکن است به طور موقت توصیه کنند.

حذف لبنیات یا غذاهای فرآوری شده از رژیم غذایی کودک و مشاهده پوست او برای تغییرات.

 حمام کردن نوزادان مبتلا به اگزما

 حمام روزانه بخش مهمی از درمان اگزما در نوزادان است.  ابتدا، حمام برای از بین بردن کثیفی و سایر مواد محرک از روی پوست کار می کند.  پس از حمام، به آرامی پوست کودک خود را خشک کنید و یک کرم مرطوب کننده غلیظ بمالید تا به حفظ رطوبت کمک کند.  پوست اگزما بسیار خشک است، بنابراین استفاده از مرطوب کننده بعد از حمام می تواند بسیار موثر باشد.  حتما در حمام فرزندتان از آب ولرم استفاده کنید و از صابون های حاوی رنگ، عطر یا مواد افزودنی تند اجتناب کنید.

 آلرژی

 درماتیت آلرژیک به تحریک پوست ناشی از یک واکنش آلرژیک اشاره دارد.  موادی مانند عطرها، نیکل و پیچک سمی می توانند در هنگام لمس پوست باعث ایجاد بثورات خارش دار و قرمز شوند.  همچنین ممکن است در اثر موادی مانند شوینده‌ها یا صابون‌ها دچار تحریک پوست شوید.  این مواد می توانند باعث درماتیت تماسی تحریک کننده شوند و واکنش های آلرژیک محسوب نمی شوند

 آلرژی پوستی در نوزادان می تواند به صورت زیر ظاهر شود: 

 •   بثورات قرمز و خارش دار
 •   تاول
 •  سوزش
 •   مشکل در خوابیدن

 درمان ها و درمان های خانگی

 بسته به اینکه کدام آلرژن باعث تحریک پوست کودک شما شده است، گزینه های درمانی متفاوت خواهد بود.  پزشک شما ممکن است یک دوره کوتاه مدت از استروئیدها را برای کاهش علائم توصیه کند. از آنجا، تیم پزشکی شما برای تعیین اینکه کدام مواد پوست کودک شما را تحریک می کنند و نحوه اجتناب از آنها با شما همکاری خواهند کرد.

 راه حل های طبیعی برای خارش پوست نوزاد

 اگر به دنبال درمان های طبیعی برای خارش پوست کودک خود هستید، روی محصولاتی تمرکز کنید که رطوبت را به پوست باز می گرداند.  همیشه قبل از استفاده از یک محصول طبیعی جدید در روال مراقبت از پوست کودک خود، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا متخصص اطفال خود صحبت کنید.  برخی از راه حل های طبیعی عبارتند از:

 • مشخص شده است که روغن نارگیل درمانی ایمن و موثر برای پوست خشک است.  پوست را مرطوب می کند و در عین حال عملکرد مانع پوست را بهبود می بخشد، اما مطالعات بیشتری برای اثبات آن به عنوان یک درمان موثر برای اگزما مورد نیاز است. همچنین، در موارد نادر، افراد ممکن است به روغن نارگیل حساسیت داشته باشند.

 • بلغور جو دوسر کلوئیدی یا روغن جو دوسر می تواند رطوبت را افزایش داده و التهاب را کاهش دهد.  جو دو سر دارای خواص آنتی اکسیدانی است که ممکن است در بهبود زخم مفید باشد

 برای کمک به جلوگیری از تحریک پوست، لباس های کودک خود را با مواد شوینده ملایم و بدون بو بشویید.  به دنبال محصولات کودکی باشید که فاقد رنگ، بو یا سایر مواد افزودنی هستند.

 کرم مرطوب کننده و پماد ایمن برای کودک

 اکثر نوزادان با پوست قرمز، خارش دار و تحریک شده نیاز به مرطوب کردن منظم دارند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد انواع مرطوب کننده های زیر برای خارش پوست کودک خود صحبت کنید:

 • مرطوب کننده هایی مانند گلیسیرین و اوره آب را از محیط و سطح پوست به لایه های عمیق تر پوست جذب می کنند.  آنها همچنین به پوست کمک می کنند تا سلول های مرده را از بین ببرد و سالم تر به نظر برسد.

 • مواد انسدادی مانند موم زنبور عسل و روغن معدنی با جلوگیری از اتلاف آب از طریق تبخیر، محتوای آب پوست را افزایش می دهند.  هنگامی که روی پوست مرطوب استفاده می شود، مانند بعد از حوله کشیدن از دوش، بیشترین تأثیر را دارند.

 • نرم کننده هایی مانند لانولین و پروپیلن گلیکول لینولئات به عنوان روان کننده عمل می کنند که شکاف های بین سلول های پوست را پر می کنند.  آنها رطوبت و صافی پوست را بهبود می بخشند.

 خلاصه

 کرم هیدروکورتیزون یک داروی کورتیکواستروئیدی موضعی است که برای درمان قرمزی، خارش و تورم پوست استفاده می شود.  معمولاً برای کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شود مگر اینکه توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما تجویز شود.  پوست کودک شما ممکن است به دلیل بثورات پوشک، اگزما، آلرژی یا سایر شرایط سلامتی خارش داشته باشد.

Kimberly Holland . Baby Acne: Causes, Treatments, and More. on July 27, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100