Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
10 تغییر شایع بدن مادر در هفته 19 بارداری

در هفته 19 بارداری، بدن مادر دچار تغییرات زیر میشود:

1- درد رباط:

احتمالا شکم و لگن شما از یک طرف یا دو طرف درد شدیدی حس می کنند. در بارداری درد رباط طبیعی است. ماهیچه های رحم به خاطر فشار جنین به بدن فشار وارد می آورد.

2-خستگی و تنگی نفس:

خستگی و تنگی نفس (تنگی نفس در حاملگی) چیز جدیدی نیست. جریان خون شما خون را به بدن و بند ناف جنین می رساند. این مسئله باعث خستگی بدن می شود. مراقب رژیم غذایی خود باشید. باید مقدار کافی ویتامین ث و آهن برای رشد جنین و سلامتی بدن خود کسب کنید.

  • سعی کنید غذاهای مختلف را ترکیب کنید تا مواد مغذی لازم را دریافت کنید.
  • سعی کنید سبزیجات در بارداری مصرف کنید. سبزیجات برگ سبز مواد مغذی مانند فیبر، کلسیم و فولات و ویتامین ث و آهن دارند.
  • گوشت قرمز، میوه های تازه، عدس و غلات در بارداری مفید هستند.

مصرف فیبر خود را به تدریج افزایش دهید. خوردن مقدار سالم فیبر می تواند به شما کمک کند تا زمانی که مجبور به رفتن هستید، بروید.  نکته منفی: افزودن خیلی سریع فیبر به رژیم غذایی شما می تواند باعث نفخ، گرفتگی و گاز معده شود. اگر سعی می کنید فیبر بیشتری نسبت به همیشه داشته باشید، مصرف خود را به آرامی افزایش دهید - به عنوان مثال، مقداری دانه چیا در غلات صبحانه خود  - به طوری که بدن شما زمان لازم برای تنظیم را داشته باشد.  

3- سوزش معده:

سوزش معده مشکلی است که در بارداری شما را رها نمی کند. معده در این زمان حساس تر از قبل می شود. در بارداری هورمون های جدیدی ترشح می شوند که بدن را به آرامش می رسانند و فاصله بین معده و لوله غذا بسته می شود. هر وعده، سوزش معده (سوزش سر دل در بارداری ) باعث سوزش قفسه سینه می شود. پیش از انتخاب روشی مناسب برای درمان، سعی کنید با پزشک مشورت کنید. شیر سرد باعث برطرف شدن سوزش معده می شود.

4- عرق کردن:

خانم باردار در بارداری دمای داخلی بدنش بیشتر است.

5- گرفتگی عضلات پا:

گرفتگی عضلات پا این اسپاسم‌های دردناکی که به سمت بالا و پایین ساق پا منتشر می‌شوند، در سه ماهه دوم و سوم بارداری بسیار رایج هستند.  در حالی که این گرفتگی ها ممکن است در طول روز رخ دهند، شما متوجه آنها خواهید شد - بیشتر در شب هست . هیچ کس به طور قطع نمی داند چه چیزی باعث آنها می شود، اگرچه نظریه های قابل قبول فراوانی وجود دارد.  ممکن است ماهیچه های پای شما از تحمل وزن اضافی دوران بارداری خسته شده باشند.  یا اینکه عروقی که خون را به پاهای شما و از آن‌ها می‌برند توسط رحم در حال رشد شما در هفته 19 بارداری فشرده می‌شوند.

همچنین گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که ممکن است به نوعی با رژیم غذایی مرتبط باشد یا به طور کامل هیدراته نشده باشد، اگرچه این تصور توسط مطالعات اثبات نشده است. علت هرچه که باشد، زمانی که گرفتگی پا رخ می دهد به یک راه حل سریع نیاز دارید - به خصوص زمانی که بین شما و یک خواب خوب شبانه ایستاده (یا خوابیده است).  بنابراین در اینجا یکی برای شما وجود دارد: پای خود را صاف کنید و به آرامی مچ پا و انگشتان پا را به سمت ساق پا خم کنید.

و سایر تغییرات شایع

  •  افزایش اشتها
  •  علائم کشش
  • یبوست
  • غش یا سرگیجه
  • کمردرد
  • بینی گرفته

Medically reviewed by Andrea Chisholm, MD. Week 19 of Your Pregnancy  .By Holly Pevzner Updated on June 14, 2021

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100