Ooma
نوزاد هشت ماهه

به شما مادر اومایی عزیز تبریک می گوییم. فرزند شما هفت ماه از زندگی خود را با سلامت و شادی در کنار شما گذراند و حالا در حال وارد شدن به ماه هشتم زندگی خود است.

نوزادان هشت ماهه در مرحله‌ای حیاتی از رشد و تکامل قرار دارند که با افزایش کنجکاوی و فعالیت‌های حرکتی همراه است. در این سن، بسیاری از نوزادان قادر به نشستن بدون حمایت هستند و برخی نیز ممکن است شروع به خزیدن یا حتی تلاش برای ایستادن کنند. تغذیه آن‌ها همچنان شامل شیر مادر یا شیر خشک است، اما میزان و تنوع غذاهای جامد نیز افزایش می‌یابد. نوزادان هشت ماهه به طور فزاینده‌ای از طریق صداها و حرکات با اطرافیان خود ارتباط برقرار می‌کنند و شروع به تشخیص و پاسخ به نام خود می‌کنند. این دوره زمانی پر از کشف‌های جدید و یادگیری‌های سریع است که نیازمند حمایت و توجه ویژه از سوی والدین و مراقبان است.

نوزاد هشت ماهه نیز موارد مختلف و جدیدی را تجربه می کند و بهتر است قبل از اینکه وارد ماه هشتم شوید نسبت به مسائل این ماه آگاه باشید تا هم خودتان راحت تر باشید و هم فرزندتان لذت بیشتری ببرد. با ما همراه باشید تا همه شرایط و اتفاقاتی که نیاز است در مورد زندگی یک نوزاد هشت ماهه بدانید را با شما عزیزان در میان بگذاریم.

در این مقاله می خوانیم:

نوزاد هشت ماهه در هفته اول

ابتدا ببینیم در هفته اول از ماه هشتم زندگی فرزند دلبند شما چه اتفاقاتی می افتد و رشد او چگونه خواهد بود:

چگونگی رشد نوزاد هشت ماهه در هفته اول

در این سن نوزاد همچنان به کشف دنیای اطرافش ادامه می دهد و نسبت به هر چیزی کنجکاوی بیشتری دارد. بنابراین باید حسابی مراقب او باشید و همه وسایلی که می تواند برای نوزاد خطرآفرینی کند را جمع کنید تا خانه محیطی مناسب برای نوزاد شود. بهتر است هر وسیله خطرناک و شکستنی، قفسه های کتاب، لوازم تزئینی و ... را تا مدتی که بتوان نوزاد را کنترل کرد و متوجه شود که نباید به آن ها دست بزند و حداقل بتواند از خودش مراقبت کند جمع کنید. مطمئن باشید دیگران نیز این شرایط شما را درک خواهند کرد و نگران این موضوع نباشید. 
 

نوزاد هشت ماهه

زندگی شما با نوزاد هشت ماهه در هفته اول: زندگی دو نفره!

بیشتر پدر و مادرهای جدید فرصت کمتری برای با هم بودن می گذرانند و کمتر از گذشته احساس نزدیکی نسبت به همدیگر دارند، زیرا تمام وقت خود را صرف کار یا نوزاد می کنند و به گفته خودشان وقتی برایشان نمی ماند. این احساس طبیعی است زیرا بچه وقت زیادی می گیرد. با این حال نباید اجازه دهید که به خاطر بچه دار شدن صمیمیت شما کم شود و بهتر است کارهای مختلفی انجام دهید تا محبتتان را نسبت به همسرتان نشان دهد. مثلا کاری کنید همسرتان احساس کند دلتان برایش تنگ شده است. 

برنامه ریزی کنید زمان بیشتری باهم باشید. فکر کنید چه چیزی در رابطه شما کم است. آن را انجام دهید و زمان بیشتری با یکدیگر سپری کنید. کلمات رمزی داشته باشید و هنگامی که جلوی نوزاد حرف می زنید از آن ها استفاده کنید.

برای کارهای منزل و نگهداری از نوزاد برنامه ریزی کنید و کارها را تقسیم کنید. این کار باعث می شود زمان بیشتری برای با هم بودن داشته باشید. همچنین درک متقابل شما نسبت به کارهای فرزندتان محبت و قدردانی بین شما را افزایش می دهد. 


نوزاد هشت ماهه در هفته دوم

در هفته دوم از ماه هشتم زندگی نوزاد او بسیار شیرین و شیطان می شود و می خواهد به هر چیزی دست بزند که گاهی این موضوع شما را کلافه می کند. با هم ببینیم در این هفته چه اتفاقاتی برای او می افتد:

چگونگی رشد نوزاد هشت ماهه در هفته دوم

نوزاد شما در این سن با انداختن وسایل، لمس کردن آنها و تکان دادنشان با آنها آشنا می شود. نوزاد شروع به بازی با اسباب بازی های مختلف می کند و در این زمان باید سعی کنید به او کمک کنید. با این حال نباید صد در صد نظر خود را به او تحمیل کنید و اجازه دهید ضمن الگو گرفتن از شما از خلاقیت خودش نیز استفاده کند. در ماه های آینده نوزاد هر وسیله ای را متناسب با کاربردش استفاده می کند. 

 

نوزاد هشت ماهه در هفته دوم

زندگی شما با نوزاد هشت ماهه در هفته دوم: کنار آمدن با نگرانی جدایی از نوزاد

نوزاد در ابتدا که با دیگران تنها می شود احساس نگرانی می کند و آن را با بهانه جویی یا گریه نشان می دهد. نگران نباشید. در واقع این واکنش، نشانه سالم بودن نوزاد است. 

کارهایی که به شما کمک می کند تا واکنش نوزاد کمتر شود:

 • سعی کنید در هنگام ترک نوزاد و گریه های او احساساتی نشوید.
 • هنگامی که از نوزاد خداحافظی می کنید بروید. برگشتن و چک کردن نوزاد فقط کار را دشوارتر می کند.
 • هنگامی که به محل کار رسیدید تماس بگیرید و از خوب بودن نوزاد اطمینان حاصل کنید.
 • هنگامی که برگشتید زمان بیشتری با نوزاد باشید.
 • هر کودکی با جدا شدن از والدین متفاوت برخورد می کند. اگر نوزاد شما خیلی از رفتن شما ناراحت می شود، به همسرتان بگویید آخرین نفری باشد که از منزل خارج می شود و با او خداحافظی می کند.

نوزاد هشت ماهه در هفته سوم

در هفته سوم باید حسابی مراقب رفتار و گفتار خودتان نسبت به فرزند باشید. در ادامه این مورد را بیشتر بررسی می کنیم:

چگونگی رشد نوزاد هشت ماهه در هفته سوم

بینایی نوزاد در این سن رو به پیشرفت است. نزدیک بینی نوزاد در حال حاضر خیلی خوب است اما دوربینی در حد دیدن و تشخیص افراد و مشاهده وسایل در اتاق خوب می باشد و فاصله دورتر را هنوز تشخیص نمی دهد.  او می تواند اسباب بازی را در آن سمت اتاق ببیند و به سمتش برود. بنابراین انتظار نداشته باشید وقتی از داخل آشپزخانه در حالی که او در فصله ای دور از شما قرار دارد شکلک های شما را ببیند و واکنش نشان دهد یا وقتی به چیزی در فاصله خیلی دور اشاره می کنید متوجه آن شود. 

 

نوزاد هشت ماهه در هفته سوم

زندگی شما با نوزاد هشت ماهه در هفته سوم: مراقبت از نوزاد سخت است!

تربیت فرزند امری مهم است و باید برخی رفتارهای خودتان را برای تربیتی بهتر تغییر دهید. هنگامی که نوزاد راه میفتد، شیطنت هایش خسته کننده می شود.

در این مواقع نوزاد را بر روی روروئک قرار دهید. هنگامی که در طول شب گریه می کند، پیش از این که ببینید مشکل چیست چند نفس عمیق بکشید و تا ده بشمارید سپس با آرامش به سمت نوزاد بروید. سعی کنید وقتی نوزاد خواب است بخوابید و گاهی اوقات از همسرتان بخواهید به شما کمک کند. اگر شما کاری نکنید که خودتان آرامش داشته باشید بخصوص اگر فرزندتان از شیر مادر تغذیه می کند باعث تاثیرات منفی روی او می شود و همین حالات روحی و کلافگی به او نیز منتقل می شود در نتیجه کم کم بهانه گیر و پرخاشگر خواهد شد. 


نوزاد هشت ماهه در هفته چهارم

در پایان ببینیم در هفته آخر نوزاد شما در ماه هشتم از زندگی پر هیجانش چه اتفاقاتی می افتد:

چگونگی رشد نوزاد هشت ماهه در هفته چهارم

در این سن نوزاد شروع به راه رفتن می کند. البته باید در ابتدا به او کمک کنید و هوایش را داشته باشید تا دچار آسیب نشود. با این حال زیاد هم حساسیت نشان ندهید نوزاد دلبند شما تا چند بار زمین نخورد راه رفتن برایش عادی نمی شود و با این کار در حال به دست آوردن تعادل خودش در حالت ایستاده است. اما روی زمین های سفت و خطرناک مثل سرامیک باید بیشتر حواستان به نوزاد باشد. 

 

نوزاد هشت ماهه در هفته چهارم

زندگی شما با نوزاد هشت ماهه در هفته چهارم: تحرک

 • سعی کنید ورزش کنید.
 • بیرون بروید. به همراه نوزاد به پیاده روی بروید. این کار به عنوان ورزش برای شما و تفریحی برای نوزاد به حساب می آید.
 • یک کلاس با نوزاد بروید. برخی باشگاه های یوگا و پیلاتس کلاسی برای مادر و فرزند می گذارند. 
 • یک کلاس ورزش در خانه برگزار کنید. سعی کنید وسیله های ورزشی و فیلم ورزش را تهیه کنید و در کنار نوزاد انجام دهید.
 • با نوزاد برقصید. با هم دور اتاق بچرخید و با آهنگ از حرکات موزون لذت ببرید.
 • از پله به جای آسانسور استفاده کنید. این کار نیز نوعی ورزش و تفریح برای نوزاد به حساب می آید زیرا تازه راه رفتن و ایستادن را یاد گرفته است و این کار برایش هیجان زیادی دارد.

تاخیر در رشد نوزاد هشت ماهه

تاخیر در رشد به معنی تاخیر در انجام رفتارهای طبیعی مانند نشستن، چهار دست و پا، راه رفتن و صحبت کردن است. تاخیر در رشد می تواند نشانه بیماری طولانی مدت یا دائمی رشد باشد. با این حال بیشتر کودکان بهبود می یابند. گاهی اوقات نیز تاخیر کم به خاطر تفاوت ژن و ویژگی های فردی نوزاد است و اصلا نباید نگران آن شوید. بنابراین در این مورد ابتدا با پزشک مشورت کنید و خودتان را با حرف های دیگران نبازید. 

الگوی بیماری در هر کودکی خاص است. بعضی کودکان در راه رفتن و فعالیت های حرکتی تاخیر دارند.برخی در راه رفتن مشکل دارند ولی در حرف زدن سریع هستند. نکته مهم رشد مهارت های فیزیکی و روحی نوزاد است که با کمک شما به راحتی می تواند آن ها را یاد بگیرد و این مشکل نیز حل خواهد شد. 

چه چیزی باعث تاخیر در رشد می شود؟

ممکن است نوزاد شما بر روی چیز خاصی تمرکز کند و در آن پیشرفت کند. اما تاخیر در حرف زدن باید پیگیری شود. ممکن است نوزاد مشکل شنوایی داشته باشد یا با دیگران ارتباط کمی دارد و شما نیز به عنوان مادر که بیشتر وقت خود را با او می گذرانید خیلی با او صحبت نمی کنید. یکی از مهم ترین چیزهایی که مهارت حرف زدن را به نوزاد می آموزد نحوه برخورد شما با نوزاد و میزان صحبت کردنتان با او می باشد. 

اگر فکر می کنم نوزادم بیماری تاخیر در رشد دارد چه کاری باید انجام دهم؟

نشانه های تاخیر و رشد فیزیکی و زمان حرف زدن را بدانید. پزشک می تواند رشد نوزاد، بینایی و شنوایی او را بررسی کند. هر عامل نگران کننده ای می بینید بنویسید و به پزشک نوزاد اطلاع دهید. ممکن است نوزاد شما نیاز به زمان بیشتری داشته باشد اما بررسی های بیشتر ضرری ندارد.

مسمومیت تصادفی نوزاد هشت ماهه

در این ماه به دلیل اینکه نوزاد شما به تازگی شروع به خوردن غذاهای جامد نموده است و از طرفی برای شناخت دنیای اطراف خودش ممکن است چیزهای مختلفی را وارد دهانش بکند احتمال مسمومیت زیاد است. با هم ببینیم چه کاری می توانیم انجام دهیم:

چگونه می توان از مسمومیت نوزاد هشت ماهه جلوگیری کرد؟

 • مواد سمی را بشناسید و در منزل نگه داری نکنید. 
 • در صورت خورده شدن مواد توسط نوزاد مشخصات مواد را بخوانید و با مرکز کنترل سموم تماس بگیرید و اطلاعات لازم را بگیرید.
 • تمام مواد ضدعفونی کننده، قرصها، ویتامین ها، مکمل ها، سموم و ... را در کمدی قفل دار دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • داروهایی بخرید که حداقل سموم را داشته باشند.
 • مواد خطرناک را در قوطی اصلی نگه داری کنید و باهم مخلوط نکنید.
 • قرص ها را مانند شکلات نخورید یا حداقل جلوی نوزاد این کار را نکنید.

اگر نوزاد چیزی سمی قورت داد چه کاری انجام دهم؟

سم چیزی است که به بدن آسیب می رساند. برخی سموم فقط باعث دل درد می شوند اما برخی دیگر به ریه و روده آسیب جدی وارد می کنند یا حتی باعث مرگ می شوند. اگر نوزاد نمی تواند نفس بکشد سریعا با اورژانس تماس بگیرید. همچنین اگر خواب آلود است، گیج است، گلودرد شدید دارد نیز با اورژانس تماس بگیرید. حتی اگر علائمی نمی بینید سعی کنید مواد سمی باقی مانده را از دهان نوزاد خارج کنید. 

اگر نوزاد چیزی سمی را لمس کند چه کاری باید انجام دهم؟

اگر ماده سمی روی لباس نوزاد ریخته است آن را در بیاورید. پوست نوزاد را با آب ولرم بشویید و این کار را حدود پانزده دقیقه ادامه دهید. روغن بر روی محل سوختگی نمالید زیرا بدتر می شود. اگر ماده سمی روی چشم نوزاد است، چشم را با آب فراوان بشویید و پانزده دقیقه این کار را ادامه دهید. همچنین به نوزاد اجازه ندهید پلک بزند. 

سرفه نوزاد هشت ماهه

سرفه باعث می شود نوزاد بهتر نفس بکشد زیرا راه تنفسی را تمیز می کند. سرفه معمولا از سایر علائم ویروس بیشتر دوام می آورد. برخی شرایط سرفه که ممکن است برای نوزاد هشت ماهه ایجاد شود و باید نسبت به آن ها آگاه باشید عبارتند از:

 • اگر نوزاد خس خس می کند برونشیت دارد که به دلیل ویروس راه تنفسی ایجاد شده است.
 • اگر سرفه نوزاد عمیق است و مانند پارس کردن است او دچار بیماری شده است.
 • اگر سرماخوردگی نوزاد طولانی باشد یا در طول شب سرفه کند، احتمال حساسیت وجود دارد.
 • اگر سرفه ناگهانی و بدون هیچ علامتی باشد، احتمال آسم یا انسداد راه تنفسی وجود دارد.
 • اگر سرفه همراه با تنفس دشوار، تب، و لرز باشد احتمال آنفولانزا وجود دارد.
 • اگر نوزاد هر بیست تا سی ثانیه سرفه کند و بین سرفه ها صدای خس خس داشته باشد سرفه جدی می باشد و پیگیری شود. 
 • اگر نوزاد خیلی پیوسته سرفه می کند و سرفه ها همراه با مخاط غلیظ است بافت های کیستی در نوزاد باید بررسی شود.

آیا می توان به نوزاد قرص یا داروی خاصی برای سرفه داد؟

بدون مشورت با پزشک به نوزاد قرص ندهید. به نوزاد نوشیدنی بدهید و سعی کنید فضای اتاق در طول شب مرطوب باشد. نگه داشتن نوزاد در اتاقی با بخار به او کمک می کند راحت تر نفس بکشد و آرام شود. اگر ماده ای باعث حساسیت او می شود آن را از اتاق خارج کنید. به هیچ وجه در اتاق سیگار نکشید.

چه زمانی نیاز است با پزشک تماس بگیرم؟

اگر سرفه باعث بی خوابی نوزاد و مانع ازغذا خوردن او می شود با پزشک تماس بگیرید. اگر نوزاد سرفه خونی می کند، اگر نوزاد نمی تواند نفس بکشد و در حال بیهوش شدن است و یا اگر سرفه بیش از یک هفته به طول انجامید با پزشک تماس بگیرید.

ضربه به سر نوزاد هشت ماهه

همان طور که گفتیم نوزاد شما در ماه هشتم حسابی شیطان می شود. او شروع به خوردن غذاهای جامد کرده است و انرژی زیادی دارد. از طرفی درکش نسبت به اطراف بیشتر شده است و همه چیز برایش تازگی دارد و به همین دلیل بسیار کنجکاو است بنابراین امکان ضربه خوردن به سر او و زمین خوردنش زیاد است. با هم ببینم چه کارهایی را باید درباره این موضوع انجام دهیم:

اگر ضربه به سر نوزاد بخورد چه کاری باید انجام دهم؟

ضربه خوردن به سر نوزاد امری طبیعی است و نگران کننده نیست. اما بهتر است بعد از ضربه خوردن برای آرام شدن درد، پک یخ را به به مدت بیست دقیقه روی سر نوزاد قرار دهید. این کار از ورم کردن سر نیز جلوگیری می کند. سعی کنید حواس نوزاد را پرت کنید تا درد یادش برود. اگر نوزاد رفتاری غیر عادی مانند سرگیجه و یا حالتی نزدیک به بیهوشی از خود نشان می دهد با پزشک تماس بگیرید.

چطور می توان از زخمی شدن سر نوزاد جلوگیری کرد؟

موارد احتیاطی:

 • تلویزیون و وسایل منزل را مطمئن کنید و وسایل سنگین را از دسترس نوزاد دور نگه دارید.
 • هنگامی که نوزاد از وسایل منزل بالا می رود مراقب او باشید.
 • نقاط نوک تیز را بپوشانید.

نکته پایانی ...

در پایان امیدواریم از این ماه نیز لذت ببرید و نوزاد شما با مراقبت ها و شرایط مطلوب دچار هیچ مشکلی نشود. اما اگر هم این اتفاق افتاد لطفا آرامش خود را حفظ کنید و بدانید که این موضوع فقط برای نوزاد شما نیست و خوشبختانه برای اکثر بیماری های نوزادان در این زمان راه های درمان مناسب و کارآمدی وجود دارد. 

 Joel Forman, MD. Your 8-Month-Old Baby’s Development.Updated on August 02, 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 89% 89