Ooma
آتلیه نوزاد و کودک
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
علت نفخ نوزاد چیست؟

چه چیزی باعث ایجاد گاز( نفخ) در نوزادان می شود؟

نوزاد دلبند شما به دنیا آمده است و بیشتر در ۳ ماه اول زندگیش، گاهی پاهایش را در شکمش جمع میکند و گریه میکند که به احتمال زیاد بخاطر درد شکمش که ناشی از نفخ است میباشد،‌ نفخ بخشی طبیعی از رشد نوزاد است. کاترین پاوند، متخصص اطفال، که در بیمارستان کودکان شرق انتاریو در اوتاوا، می گوید: «همه نوزادان در یک مقطع زمانی دچار گاز می شوند. نوزادان کم سن و سال تقریبا همیشه غذا می خورند، و سیستم گوارشی آنها هنوز نابالغ است، بنابراین انتظار می رود کمی نفخ و آروغ زدن داشته باشند زیرا آنها در هضم شیر مادر یا شیر خشک مهارت بیشتری پیدا می کنند. اما هنگامی که کودک شما بخاطر نفخ شما را در شب بیدار نگه می دارد، یا باعث سر و صدا می شود، ممکن است بخواهید این مشکل رایج را به سرعت حل کنید. برای کاهش نگرانی خود در این باره ما را در متن زیر همراهی کنید.

چگونه نفخ کودک را مدیریت کنیم  ؟

بعضی توصیه میکنند که هر روز صبح قطره های پروبیوتیک که پزشک برای کمک به مشکل شکمی کودک شما که به گاز نسبت داده شده است، تجویز میکند را استفاده کنید یا از داروی بدون نسخه حاوی سایمتیکون که حباب های گاز در معده و روده ها را می شکند.

پاوند می‌گوید: «شواهد بسیار کمی مبنی بر اینکه این چیزها کمک می‌کنند وجود دارد، اما هیچ مدرکی هم وجود ندارد که نشان دهد آنها آسیب میزنند». "اگر والدین احساس کنند که در حال ایجاد تفاوت هستند، عالی است."

ماساژ آرام شکم نیز می‌تواند به کودک کمک کند تا گاز معده را برطرف کند. پاوند می‌گوید، می‌توانید چند تکنیک مفید (چه به صورت آنلاین یا در کلاس) یاد بگیرید، مانند ماساژ شکم در جهت عقربه‌های ساعت برای کاهش ناراحتی معده، یا فقط کاری را انجام دهید که احساس خوبی برای کودکتان داشته باشد. "کشیدن پاهای آنها به داخل و خارج در یک حرکت دوچرخه سواری گاهی اوقات نیز کمک می کند، اما باز هم، این یک درمان جادویی نیست."

هوشیاری در مورد آروغ زدن بعد از غذا خوردن می تواند در وهله اول از ایجاد درد گاز جلوگیری کند. اگر نوزاد گازدار شما هنگام شیر دادن یا گرفتن شیشه شیر به خواب رفت، او را بیدار کنید تا آروغ بزند. با هر شانسی، وقتی کارتان تمام شد، بلافاصله به سرزمین رویایی بازخواهند گشت. والدین می توانند حالت های مختلفی برای آروغ زدن امتحان کنند، از جمله نگه داشتن کودک در حالی که سینه خود را به شانه خود نگه دارید. آنها را روی سینه روی پاهای خود بگذارید. یا آنها را روی زانوهای خود بنشینید، در حالی که یک دست از گردن و سر آنها حمایت می کند در حالی که محکم به پشت او می زنید.

نفخ در نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می شوند:

اگر به کودک خود با شیشه شیر میدهید، تغییر سبک شیشه شیر یا نوک سینه ممکن است کمک کند. پاوند می‌گوید: «برخی با نوک سینه‌هایی که جریان آهسته تری دارند بهتر عمل می‌کنند. تغییر نوع فرمول نیز می تواند به نفخ کمک کند. او می‌گوید: «اگر کودک نسبت به پروتئین شیر عدم تحمل داشته باشد، تنها زمانی که شیر خشک تغییر می‌کند، تفاوت ایجاد می‌کند. (اکثر مارک ها حاوی شیر هستند، فقط در فرمولاسیون های کمی متفاوت.) اگر گاز گرفتگی شدید و همراه با قولنج باشد (تعریف شده به عنوان گریه ای که سه ساعت در روز برای بیش از سه روز در هفته طول می کشد و بیش از سه هفته ادامه می یابد) یا شدید است. تغییر در مدفوع، از جمله مدفوع سبز یا خونی، ممکن است نشانه عدم تحمل پروتئین شیر گاو یا آلرژی باشد. ممکن است کودک به شیر خشک هیپوآلرژنیک یا هیدرولیز شده با پروتئینی نیاز داشته باشد که هضم آن آسان تر باشد. اگر مشکوک به حساسیت به پروتئین شیر گاو هستید، قبل از تغییر با پزشک خود صحبت کنید.

نفخ در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه میکنند:

ممکن است به مادرانی که در دوران شیردهی هستند گفته شود که لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کنند، زیرا نوزادی که با شیرمادر مبتلا به حساسیت پروتئین شیر گاو تشخیص داده شده است، می تواند از طریق شیر مادر در معرض این پروتئین قرار گیرد. «این یکی از تنها مواردی است که کاهش یا حذف یک غذا از رژیم غذایی مادر می‌تواند مفید باشد». اما معمولاً غذاهای گازدار مانند کلم بروکلی، لوبیا و عدس که توسط مادر مصرف می شود، به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز در نوزاد شیرده نمی شوند. «ما شواهد زیادی نداریم که نشان‌دهنده بهبود گازگرفتگی با حذف غذاها از رژیم غذایی مادر باشد».

در بیشتر موارد، نوزادان فقط به زمان نیاز دارند تا شکم و سیستم گوارشی آنها بالغ شود و سپس مشکلات گاز کاهش می یابد. با این حال، اگر شدت گریه افزایش یافته است، اگر نمی توانید کودک خود را برای مدت طولانی آرام کنید، یا اگر شکم او بیش از حد متورم به نظر می رسد یا در لمس سخت است، با پزشک خود تماس بگیرید. رفلاکس یا واکنش آلرژیک نیز ممکن است با گاز اشتباه گرفته شود، بنابراین مهم است که با پزشک خود مشورت کنید.

 Colleen de Bellefonds. Colic in Babies. Marvin Resmovits, M.D. on June 21, 2021

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100