Ooma
زمان و نحوه نشستن نوزاد

 کودک شما در سال اول زندگی خود به احتمال زیاد چندین نقاط عطف را تجربه می‌کند وهیچ پدیده ای برای شما به خوشایندی و جذابیت دیدن این نقاط در کودکتان نیست، یکی از این نقاط عطف نشستن کودک است. نشستن مخصوصاً برای کوچولوی شما هیجان انگیز است، زیرا دنیای جدیدی از بازی و اکتشاف را  به روی آن باز می کند و به کودک شما راهی جدید برای مشاهده محیط اطراف خود می دهد.

در این مقاله زیر  می‌توانید با زمان و سن نشستن در کودکان، چگونگی یاد گرفتن نشستن، راه‌هایی برای کمک به کودک در رشد این توانایی، تأخیر در ایجاد مهارت نشستن و ایمنی نشستن و... آشنا شوید.

کودک شما ممکن است بتواند از همان شش ماهگی و با کمی کمک به قرار گرفتن در موقعیت از جانب اطرافیان ، بنشیند. نشستن مستقل مهارتی است که بسیاری از نوزادان از 7 تا 9 ماهگی بر آن تسلط دارند.

علائمی که نشان می دهد  ممکن است کودک شما آماده نشستن باشد:

- کودک شما اگر کنترل سر خوبی داشته باشد (کنترل سر به معنی نگه داشتن در وسط ،هنگام دراز کشیدن بر پشت است و اینکه کودک بتواند سر خود را به خوبی نگه دارد و این امر می تواند تنها با اختصاص دادن زمان بیشتری به کودک شما ایجاد شود) ممکن است آماده نشستن باشد. سایر حرکات بدن نیز کنترل شده و هدفمند تر خواهند بود.

- نوزادانی که آماده نشستن هستند نیز هنگام خوابیدن به صورت دمر و روبه شکم  خود را به سمت بالا فشار می دهند و ممکن است غلت خوردن را یاد گرفته باشند.

- اگر کودک را به حالت ایستاده قرار دهید، ممکن است مدت کوتاهی با نشستن شروع کند. در این مرحله اولیه، حمایت والدین از کودک مهم است تا کودک زمین نخورد.

نوزادانی که نزدیک به نقاط عطف نشستن مستقل و نزدیک به 7 تا 9 ماهگی هستند، احتمالاً قادر به چرخش در هر دو جهت هستند. حتی ممکن است بعضی از آنها به جلو و عقب ردیابی کنند و برای خزیدن (یعنی ابتدا نوزاد باید یاد بگیرد که گردن خود را کنترل کند، بعد بیاموزد که چگونه ستون فقرات خود را بدون کمک صاف نگه دارد ) آماده شوند. برخی دیگر ممکن است با فشار دادن خود به موقعیت سه پایه ای تجربه کنند( در این حالت، کودک با حمایت یک دست یا هر دو دست روی زمین نشسته است).

این احتمال وجود دارد که کودک شما بتواند خود را در حالت نشسته نگه دارد قبل از اینکه بتواند خودش را به سمت موقعیت خود سوق دهد. با تمرین کافی ، آنها قدرت و اعتماد به نفس پیدا می کنند و در کمترین زمان مانند یک حرفه ای نشسته اند.

 

زمان نشستن نوزاد

چگونه میتوانید برای نشستن به کودک خود کمک کنید؟

تمرین کردن برای کودک شما  کاملاً عالی است، بنابراین دادن فرصت هایی برای ایستادن کودک ممکن است به آنها کمک کند قدرت نشستن مستقل را داشته باشند. نشستن مستقل به تغییر وزن کنترل شده از چپ، راست، جلو و عقب نیاز دارد. این بدان معناست که برای درست شدن آن قدرت و تمرین زیادی لازم است تا در همه جهات مختلف حرکت کنید. به کودک خود فرصت تمرینات و خطاهای فراوان را بدهید. نزدیک و در کنار آنها بمانید، اما بگذارید آنها رویکردهای مختلف و حرکات بدن خود را کشف و آزمایش کنند.

کودک خود را زمان بیشتری روی زمین قرار دهید این می تواند به تقویت این استقلال نسبت به قرار دادن کودک در صندلی کمک کند. می‌توانید برای انجام این کار از بازی های زمینی حداقل دو یا سه بار در روز با اسباب بازی های متناسب با سن کودک استفاده کنید.

کودک خود را روی دامن یا بین پاهای خود روی زمین بنشینید. می توانید برای آنها کتاب بخوانید،  آواز بخوانید و بازی های حرکتی مختلف مانند الوار را روی یک پتوی نرم امتحان کنید. (با گذاشتن ساعد دست ها به صورت عمود روی زمین و انقباض عضلات شکم کل بدن رو به صورت صاف و مستقیم در هوا معلق نگه دارید سپس به میزان مورد نظر بدن رو بالا ببرید و به نقطه شروع برگردید، چیزی شبیه شنا رفتن)

هنگامی که کمی مستقل تر شدند، بالش ها یا سایر بالشتک ها را در اطراف آنها قرار دهید در حالی که شما مشغول تمرین کردن با کودک خود هستید به او اجازه دهید روی زمین تمرین کند و نه در سطوح مرتفع .

چه ارتباطی بین قرار گرفتن روی شکم و نشستن وجود دارد؟

زمان قرار گرفتن روی شکم یک فاکتور مهم برای نشستن است. اگر کودک شما دوست ندارد به مدت طولانی روی شکم خود بازی کند، چند بار در روز با چند دقیقه شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما به خوبی استراحت کرده و پوشک تمیز دارد. خودتان نیز روی شکم دراز بکشید، به طوری که صورتتان مقابل صورت کودک  قرار بگیرد و چشمانتان در دید کودک. دیدن چهره شما ممکن است به کودک شما انگیزه دهد که برای مدت طولانی تری در موقعیت خود بماند. همچنین می توانید یک آینه نرم روی زمین قرار دهید تا کودک شما چهره خود را ببیند. همانطور که آنها به این موقعیت عادت می کنند، شما می توانید به آرامی زمان را افزایش دهید.

آیا کودک من می تواند با خیال راحت از صندلی کودک استفاده کند؟

شما به احتمال زیاد صندلی های مختلف کودک را در بازار دیده اید. به عنوان مثال صندلی بامبو، یک انتخاب محبوب در بین والدین است و برای نوزادان 3 تا 9 ماهه یا به محض این که کودک بتواند سر خود را بلند کند مناسب است. این ماده از یک ماده قالبی ساخته شده است که برای حمایت از نشستن بدن کودک شما را بغل می کند.

ربکا تالمود، متخصص طب فیزیکی کودکان توضیح می دهد که وقتی کودکان خیلی زود یا برای مدت طولانی در موقعیت نشسته قرار می گیرند، ممکن است در رشد مهارت های آنها تداخل ایجاد کند. به عبارت دیگر، گرچه ممکن است کودک شما به صورت ایستاده نشسته باشد، اما آنها در حال کار بر روی صندوق عقب و کنترل سر نیستند که بهترین نتیجه در هنگام تمرین حرکات جدید بدن است.

ممکن است بخواهید صبر کنید تا کودک شما به استفاده از صندلی کودک نزدیک تر شود و به نقطه عطف نشستن نزدیک شود. به جای اینکه کودک خود را در سه ماهگی بزرگ کنید، در نظر بگیرید تا زمانی بین 6 تا 8 ماهگی منتظر بمانید. و به عنوان تنها وسیله کودک برای تمرین به این صندلی اعتماد نکنید.

 

ایمنی صندلی کمکی نوزاد

ایمنی نشستن

هنگامی که کودک شما فقط در حال یادگیری نحوه نشستن با پشتیبانی است، ممکن است بخواهید او را بین پاهای خود بنشانید تا از هر طرف از او حمایت کنید. همچنین ممکن است از بالش به عنوان لوازم جانبی استفاده کنید ، اما در هر صورت کودک خود را بدون مراقبت رها نکنید. اگر چه ممکن است هنوز کودک شما در حال گشت و گذار نباشد، اما نشستن نشانه این است که شما باید خانه خود را در برابر کودک برای محافظت از کودک مقاوم کنید.

خطرات خفگی، مواد سمی و سایر موارد خطرناک را از دسترس کودک دور نگه دارید. حتی این کار کمک کننده است که کودک خود را روی زمین قرار دهید و به دنبال خطرات احتمالی باشید.

کمربندهای ایمنی را روی صندلی های بلند و سایر وسایل نشسته ببندید. نشستن مستقل قدرت زیادی می برد. کودک شما ممکن است به حمایت اضافی بندها نیاز داشته باشد، به خصوص هنگام نشستن برای مدت زمان طولانی ترو صندلی ها را روی سطح مرتفع، یا در آب یا نزدیک آن قرار ندهید.

اگر مشکوک به تاخیر رشد هستید باید چه کاری انجام دهید؟

اگر کودک شما تا نه ماهگی به تنهایی  نمی تواند بنشیند، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. ممکن است لازم باشد که زودتر اقدام کنید، به خصوص اگر کودک شما به 9 ماهگی نزدیک است و قادر به نشستن با حمایت نیست. پیشرفت در نوزادان مختلف متفاوت است و هر نوزادی با سرعت خاص خودش پیشرفت می کند، برخی از آن ها مهارت ها را زود یاد می گیرند اما برخی برای یادگیری به زمان بیشتری نیاز دارند، اما این ممکن است نشانه تاخیر در مهارت حرکتی شدید باشد. سایر علائم احتمالی تاخیر حرکتی عبارتند از:

 • عضلات سفت یا محکم
 • حرکات فلاپی
 • فقط با یک دست به دست دیگر می رسد
 • کنترل سر قوی ندارد
 • به اشیا نمی رسد و به دهان نمی آورد

اگر مشکوک به تأخیر افتادن رشد فرزندتان هستید، نگران نباشید  کارهای فراوانی که کمک کننده است می توانید انجام دهید. ابتدا با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید. 

مهارت های حرکتی کودک 

به طور کلی، اگر کودک شما به اولین سالگرد تولدش نزدیک میشود، ممکن است انتظار پیشرفت های زیر را داشته باشید.

 • کشیدن خود به حالت ایستاده
 • روی زمین می خزد و می غلطد
 • ایستادن با استفاده از حمایت مبلمان و اولین مراحل پشتیبانی شده
 • راه رفتن به تنهایی

هنگامی که کودک شما نشسته است، سعی کنید با تمرین انتقال از زمین به حالت نشسته، استقلال او را بیشتر تقویت کنید. تمرین به تقویت عضلات اصلی آنها کمک می کند و به آنها کمک می کند تا در این موقعیت بسیار جدید اعتماد به نفس پیدا کنند. اسباب بازی هایی که در این موقعیت با آنها بازی می کنند نیز ممکن است مفید باشد. سعی کنید یکی از این نوع اسباب بازی ها را که به صورت آنلاین یا در بیشتر فروشگاه های محلی اسباب بازی در دسترس است امتحان کنید (همیشه بررسی کنید که آیا اسباب بازی انتخاب شده برای سن کودک شما ایمن نیست):

 • مکعب فعالیت
 • استیکر حلقه
 • مرتب کننده شکل
 • بلوک های نرم

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100