Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
نحوه استفاده از اپلیکاتور

شیاف واژینال داروهای جامدی است که به وسیله یک اپلیکاتور خاص وارد واژن می شوند. بدن داروها را از شیاف واژن جذب می کند. آنها سریعتر از داروهای خوراکی کار می کنند. این به این دلیل است که شیاف در داخل بدن ذوب شده و به طور مستقیم به جریان خون جذب می شود.

دستورالعمل های گام به گام استفاده از اپلیکاتور

علاوه بر شیاف، به صابون، آب و حوله نیاز خواهید داشت. همچنین ممکن است دستمالهای بهداشتی نیاز داشته باشید. می توانید از این دستورالعمل ها برای استفاده از شیاف واژن استفاده کنید.

آماده سازی

نحوه استفاده از اپلیکاتور

 1.     محل واژن و دست ها را با صابون ملایم و آب گرم بشویید و با یک حوله پاک تمیز کنید.
 2.   بسته بندی شیاف را باز کنید.
 3.  شیاف را روی انتهای اپلیکاتور قرار دهید. اگر از اپلیکاتور استفاده شده استفاده می کنید، این مرحله را انجام دهید. اپلیکاتور از قبل حاوی دارو است.
 4.    انتهای اپلیکاتور را از طرفی که شیاف ندارد نگه دارید.

وارد کردن شیاف

اپلیکاتور

 1.     در موقعیت قرار بگیرید. می توانید به پشت بخوابید و زانو های خود را خم کنید، یا می توانید با زانوهای خم شده بایستید و پاهای خود را چند سانتی متر از هم جدا کنید. اگر پرستار هستید، موقعیت اول برای بیمار شما بهتر است.
 2.   به آرامی اپلیکاتور را وارد واژن کنید.
 3. اپلیکاتور را تا جایی که وارد می شود، فشار دهيد. این مسئله باعث می شود شیاف را تا انتهای واژن فشار دهد.
 4.  اپلیکاتور را از واژن خود خارج کنید.

پایان کار

نحوه استفاده از اپلیکاتور

 1.  اگر اپلیکاتور قابل استفاده مجدد است، آن را طبق دستورالعمل های بسته بندی تمیز کنید. اگر قابل استفاده مجدد نیست، آن داخل سطل زباله بریزید.
 2.  تمام مواد مصرفی دیگر را نیز دور بریزید.
 3.  دست ها را با صابون و آب گرم بشویید.

نکات مفید هنگام استفاده از اپلیکاتور

 • شیاف واژن ممکن است نشت کند، بنابراین بهتر است در هنگام خواب استفاده شود. می توانید از یک دستمال مرطوب بهداشتی استفاده کنید تا لباس و تخت کثیف نشود.
 •  قبل از استفاده از شیاف آن را در آن غوطه ور کنید. این کار باعث می شود وارد کردن آن آسان تر شود.
 •  برای جلوگیری از ذوب کردن شیاف قبل از استفاده، آن را در جای خنک نگهداری کنید. اگر بر روی برچسب ذکر شده است می توانید دارو را در یخچال قرار دهید.
 • تا زمانی که دکتر توصیه می کند، از دارو استفاده کنید.
 •  می توانید از شیاف واژینال در طول پریودی نیز استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از شیاف واژینال از تامپون استفاده نکنید. تامپون می تواند دارو را جذب کند. بنابراین از کارکرد خوب دارو جلوگیری می کند.

نحوه استفاده اپلیکاتور در بارداری

در بارداری هم میتوانید از اپلیکاتور استفاده کنید اما نباید تا انتهای واژن اپلیکاتور را وارد کنید، به اندازه یک سوم و یا یک بند انگشت اپلیکاتور را وارد واژن کنید حتی اگر سرکلاژ هم هستید، می توانید استفاده کنید. 

مراحل استفاده از اپلیکاتور بطور خلاصه:

 1.   بهتر است از این محصولات قبل از خواب استفاده کنید. دراز کشیدن، نشت دارو از واژن را کاهش می دهد.
 2.  محل واژن را با صابون ملایم و آب بشویید و کاملا خشک کنید. اگر محصول به عنوان یک اپلیکاتور از قبل پر شده است، به مرحله 5 بروید.
 3.  برای محصولات کرم واژنی: اپلیکاتور را به انتهای لوله کرم وصل کنید و تا زمانی که کاملا محکم شود بپیچانید. کرم را از لوله به داخل اپلیکاتور فشار دهید تا به مقدار مشخص شده برای دوز خود برسید. اپلیکاتور را بپیچانید و لوله را بردارید.
 4.   قرص یا شیاف: دارو را از بسته بندی خارج کنید و آن را در انتهای اپلیکاتور قرار دهید.
 5.  در صورت قرار گرفتن بدن در یکی از دو روش، مایع را وارد واژن کنید. اپلیکاتور را تا جایی که راحت هستید وارد کنید. می توانید پاهای خود را باز کنید و زانوهایتان را خم کنید.
 6.   یا به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید و پاها را کمی از هم جدا کنید.
 7.  اپلیکاتور را تا زمانی که متوقف شود فشار دهید. اپلیکاتور را از واژن خارج کنید.
 8.  اگر اپلیکاتور قابل استفاده مجدد است، آن را طبق دستور تمیز کنید. مراحل تمیزکاری معمولا شامل جدا کردن دو قطعه و شستن با صابون ملایم و آب است. در صورتی که یکبار مصرف است، اپلیکاتور را دور بیندازید.
 9. دست های خود را با صابون و آب گرم بشویید.
 10.   دارو را تا زمانی که دکتر تجویز کرده است مصرف کنید. محصول را بدون فراموشی حتی یک روز، حتی در طول دوره پریودی استفاده کنید. در صورت استفاده از این دارو، از پد های بهداشتی استفاده کنید. از تامپون استفاده نکنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.safemedication.com , www.healthline.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90