Ooma
مواد کامپوزیت دندانپزشکی

کامپوزیت دندانپزشکی چیست؟ کامپوزیت مخصوص دندان پزشکی از چه متریالی ساخته می‌شود؟ یک کامپوزیت باکیفیت دندان‌پزشکی چه ویژگی‌هایی دارد؟

کامپوزیت دندان پزشکی از مواد سنتزی که زمینه آن پلیمر یا ذرات شیشه هستند تهیه و همچنین از ترکیبات پر کننده رزین و فیبرهای کوتاه ساخته می‌شود. مواد کامپوزیت اغلب برای درمان پوسیدگی و کرم خوردگی مورد استفاده قرار گرفته و از مشکلاتی چون شکستگی و جراحت جلوگیری می‌کند. در حقیقت دندان پزشکان متخصص از این مواد برای زیبا ساختن دندان و لبخند بهرمند می‌شوند. بدین ترتیب اگر به فکر خرید و تهیه مواد کامپوزیت دندانپزشکی هستید با ما همراه باشید تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم.  

کامپوزیت دندانپزشکی از چه موادی تهیه می شود؟

کامپوزیت دندانپزشکی ترکیبی از موادی چون ماتریس الیگومر بر پایه رزین و پر کننده‌های غیر آلی چون دی اکسید سیلیس (سیلیمون) است. در این روکش می‌توان از بیسفنول ای گلایسیدیل متاکریلات، پلی سرام نیمه متبلور یا اورتان دی متاکریلات استفاده کرد. در ترکیبات کامپوزیت شاهد متریالی چون ماتریس الی خالص، پرکننده مواد معدنی، بازدارنده پلیمری، انواع رنگ و کاتالیزورها هستیم که اگر به طور مناسب و استاندارد با یکدیگر ترکیب نشوند کیفیت مطلوبی را از خود نشان نداده و سازگاری با دندان ایجاد نمی‌کنند به همین دلیل به منظور حفظ سلامت دهان و دندان باید از بهترین متریال استفاده شود.

بهترین برندهای کامپوزیت دندانپزشکی

برندهای مختلفی در ساخت کامپوزیت دندانپزشکی فعالیت دارند، اصولا بهترین برندها از کشورهای سوئیس، آمریکا، آلمان و ژاپن هستند. به این ترتیب اگر قصد تهیه کامپوزیت را دارید بهتر است با کارشناسان این حوزه مشورت کنید تا اطلاعات دقیقی در اختیارتان قرار گیرد. از برندهای مطرح جهانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

بیسکو BISCO

از جمله بهترین و معروف‌ترین‌ها در سطح جهان بوده که در کشور آمریکا تولید و وارد بازار شده است. در ترکیب بیسکو از سیلیمات کلسیم استفاده شده تا سلامت لثه و دندان تضمین شود. همچنین در این برند ماده هیدوکسید کلیسم نیز وجود دارد تا استحکام و دوام آن افزایش پیدا کند.

سارمکو SAREMCO

سارمکو یکی از بهترین برندهای کشور سوئیس بوده که در حال حاضر در سراسر دنیا به کیفیت بالا مشهور است. در ساخت این محصول از متاکریلات‌ها استفاده شده که شرایطی را ایجاد می‌کند تا کامپوزیت با بافت دهان سازگاری پیدا کرده و احتمال آلرژی را به میزان قابل توجهی می‌کاهد.

دی ام جی DMG AMERICA

یکی از برندهای معروف در جهان که مقاومت بسیار بالایی داشته و در طیف رنگی مناسبی در دست قرار می‌گیرد را باید برند دی ام جی در نظر بگیریم. این محصول یکی از برندهای نایاب بازار است که به دلیل خاصیت انقباص پلیمریزاسیون خود در برابر ضربه و ساییدگی مقاوم بوده در نتیجه طرفداران زیادی پیدا کرده است.

توکویاما TOKUYAMA DENTAL

توکویاما یک برند ژاپنی است که توانسته تنوع رنگی زیادی را به مراجعین عرضه کند، این شرکت ژاپنی حدود 20 طیف رنگی را برای محصولات خود در نظر گرفته و از شیشه مرغوب در ساخت ترکیبات استفاده کرده است. مواد کامپوزیت دندان پزشکی برند توکویاما از دوام بسیار بالایی برخوردار بوده و همچنین پولیش پذیری خوبی را ارائه داده است.

ویژگی کامپوزیت دندانپزشکی باکیفیت

یک کامپوزیت دندانپزشکی مرغوب ویژگی‌های منحصر به فردی را با خود به همراه دارد که برخی از مهمترین آن‌ها به شرح زیر هستند.

شکل پذیری مناسب: کامپوزیت باید به صورتی تهیه شود که شکل خود را حفظ کند، به همین دلیل محصولی مرغوب و باکیفیت است که خیلی رقیق و روان نباشد. همچنین اگر به فکر خرید مواد این نوع روکش هستید به دنبال جنس‌های چسبناک نباشید چه که ممکن است به ابزار چسبیده و فرآیند کار را دشوار کند.

تطابق رنگ با دندان: یکی از مهمترین عواملی که می‌بایست در هنگام تهیه بهترین کامپوزیت دندانپزشکی به آن دقت کنید طیف رنگی مناسب است، این متریال در صورتی که با رنگ دندان تطابق نداشته باشند زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهند و روی اعتماد به نفس افراد نیز تاثیرگذار هستند.

مقاوم و دوام بالا: دوام و مقاومت بالا یکی از مهمترین ویژگی‌های کامپوزیت دندانپزشکی است، همه برندها مقاومت یکسانی ندارند در نتیجه به هنگام خرید حتما این موضوع را مورد بررسی کنید. به عنوان مثال اگر فرد برای دندان‌های عقب خود نیاز به کامپوزیت داشته باشد باید از موادی که کیفیت بیشتری دارد استفاده کند تا احتمال خراش و ساییدگی کاهش پیدا کند.

 

انواع کامپوزیت دندانپزشکی

کامپوزیت دندانپزشکی انواع مختلفی دارند که به صورت زیر تعریف می‌شوند.

کامپوزیت ماکروفیل یا دانه درشت

کامپوزیت ماکروفیل دارای ذرات درشتی بوده که پولیش پذیری آن نسبت به سایر انواع روکش کمتر است و به دلیل اینکه دارای دانه‌های بزرگی می‌باشد برای روکش دندان از آن استفاده نمی‌شود. ابعاد ذرات این نوع متریال به 10 تا 50 میکرومتر می‌رسد. این مواد اغلب برای ترمیم دندان بکار گرفته شده، در صورتی که به دنبال استفاده از بهترین مواد هستید بهتر است به دنبال تهیه روکش دانه درشت نباشید.

کامپوزیت میکروفیل یا ریز دانه

این ذرات کمتر از 100 نانومتر بوده و برای ترمیم کاربرد بسیار زیادی از خود نشان می‌دهند. نکته مثبتی که در مورد این کامپوزیت دندانپزشکی وجود دارد را باید پولیش پذیری بالای آن در نظر بگیریم. با توجه به مزایایی زیادی که در دسترس قرار داده، معایبی نیز دارد. به عنوان مثال استحکام و دوام آن نسبت به سایز انواع روکش کمتر است.

کامپوزیت نانوفیل

یکی از انواع کامپوزیت دندان روکش نانوفیل است که دارای ذرات بسیار کوچک در ابعادی برابر با 005% تا 1% میکرومتر می‌باشد. به دلیل ذرات فوق کوچک به بهترین نحو روی دندان قرار می‌گیرد. از خصوصات منحصر به فرد این نوع روکش باید به سازگاری بالا، خواص نوری، ماندگاری، کاهش سایش، حفظ درخشندگی دندان و ... اشاره کرد که یکی از پر کاربرد ترین مواد ترمیمی دندان پزشکی محسوب میشه و مورد تایید از پزشکان است.

کامپوزیت هیبریدی

این نوع کامپوزیت از بهترین‌های بازار است که مقاومت بسیار زیادی از خود نشان داده و به دلیل پولیش پذیری بالایی که دارد توانسته محبوبیت زیادی بدست آورد. ابعاد آن اصولا به 40 نانومتر می‌رسد. از آن برای زیباسازی دندان استفاده نمی‌شود و برای ترمیم دندان‌های عقب بسیار کاربردی است( چرا که درخشندگی خود را به سرعت از دست داده و رنگ آن به مرور تغییر پیدا می‌کند). مزیتی که این نوع کامپوزیت برایتان به همراه دارد را باید دوره درمان کوتاه آن و همچنین هزینه کم متریال در نظر گرفت.

بدین ترتیب با توجه به ویژگی‌های بهترین کامپوزیت دندانپزشکی و با در نظر گرفتن برندهای این نوع روکش دندان شرایطی برای کلینیک‌های دندانپزشکی فراهم شده تا با توجه به نیاز خود بهترین متریال را خریداری کرده و برای سلامت دهان و دندان مراجعین از آن استفاده کنند.

امتیاز مطلب: 100% 100