Ooma
مزونیدلینگ روشی پیشرفته و غیر تهاجمی برای درمان مشکلات پوست

مزونیدلینگ یک درمان پیشرفته و غیر تهاجمی است که از آن می توان برای زیبا سازی و ترمیم پوست و مو ، ابرو و اندام های بدن استفاده کرد . در این مقاله به تمام پرسش های شما درباره ی روند انجام کار ، کاربرد های مزونیدلینگ،  معایب و مزایا و همچنین مراقبت  های قبل و بعد از آن پاسخ خواهیم داد .

امروزه بسیاری از افراد بدلیل تغذیه نامناسب ، آلودگی هوا ، افزایش سن ، ژنتیک و همچنین عدم تعادل هورمونی  مشکلات متعددی از جمله جای جوش ، لک  و علائم پیری پوست را  تجربه میکنند .

مزونیدلینگ چیست؟

مزونیدلینگ یا درمان القايی کلاژن یک روش درمانی زیبایی است که شامل ایجاد سوراخ های مکرر در پوست با سوزن های بسیار ریز و استریل است. به همین خاطر این روش را می توان یک درمان پیشرفته به منظور تحریک تولید کلاژن در نظر گرفت . در واقع در شیوه  درمانی مزونیدلینگ ترکیب میکرونیدلینگ به همراه تزریق کوکتل های مزوتراپی است چرا که کوکتل های مزوتراپی از طریق میکرو کانال های ایجاد شده وارد پوست شده و بافت های آسیب دیده را درمان می کند. پیش از شروع درمان با این روش، پزشک با استفاده از پماد های بی حسی یا بعضی داروها محل درمان را بی حس می کند .

پس ازمرحله بی حسی کوکتل های مزوتراپی در سیستم سوزن دیجیتال قرار می گیرند . پزشک با توجه به سن بیمار ، نوع پوست ، میزان آسیب و محل درمان مقدار دارو و عمق نفوذ سوزن ها را تنظیم می کند .

در مزونیدلینگ با توجه به هدف درمان می توان از کوکتل ( محلول ) های مختلفی استفاده کرد . به عنوان مثال اگر هدف از مزونیدلینگ تقویت فولیکول مو یا ابرو و جلوگیری از ریزش باشد از کوکتل های تقویت کننده مو استفاده میشود در این روش مسیر عبور جریان خون در سر بهبود پیدا کرده و با کاهش سبوم اطراف فولیکول های مو ، میزان پروتئین مربوطه افزایش پیدا کرده و در نتیجه  میزان فولیکول های  پوست سر افزایش پیدا میکند و از طریق میکرو پانچ های ایجاد شده کوکتل ها وارد پوست سر شده و به رشد بهتر فولیکول مو و تقویت مو کمک میکند .

 برخی از مطالعات همچنین نشان داده اند هنگامی که مزونیدلینگ با درمان ماینوکسیدیل ترکیب میشود میتواند ریزش مو را موثر تر از درمان با ماینوکسیدیل به تنهایی درمان کند. چنانچه هدف از مزونیدلینگ از بین بردن لک باشد از کوکتل های روشن کننده و از بین برنده لک استفاده میشود.  بدین صورت با تحریک تولید کلاژن  منجر به ترمیم بافت پوست و در نهایت از بین رفتن جای جوش ، لک و صاف شدن خطوط ریز و چین و چروک پوست میشود و پوستی صاف و یکدست را برای شما به ارمغان می آورد .

مزونیدلینگ صورت

کاندیداهای مناسب  مزونیدلینگ چه کسانی هستند ?

مزونیدلینگ یک درمان خارق العاده و کم خطر برای انواع پوست است . اما برخی از انواع پوست های  تیره تر ممکن است  به مراقبت های بیشتری نیاز داشته باشند.  اما در صورتی که هر یک از مشکلات زیر را دارید قبل از انجام کار با پزشک خود مشورت کنید.

 • ضعف سیستم ایمنی    
 •  زخم های دیابتی  
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین
 • داشتن زخم یا خراشیدگی باز
 • سابقه کلوئید یا گوشت اضافه
 • درصورتی که در طی سال گذشته بر روی پوست خود تحت پرتو درمانی قرار گرفته اید.
 • در ناحیه مورد نظر عفونت پوستی یا تبخال دارید.
 • در دوران بارداری یا شیردهی هستید.
 • در طی سه ماه گذشته ایزوترتینوئین استفاده کرده باشید.

فواید انجام مزونیدلینگ

از مزونیدلینگ برای درمان طیف وسیعی از مشکلات از جمله  بهبود اسکار و جای جوش، استرچ مارک یا خطوط چاقی و لاغری  ، جوان سازی پوست ، روشن شدن پوست ، رفع چین و چروک و خطوط ریز ، رفع کدری و خستگی،  رفع افتادگی پوست در نواحی صورت ، گردن ، دکلته و دست ها ، تقویت فولیکول مو و  جلوگیری از ریزش مو استفاده میشود و همچنین باعث افزایش اثر بخشی کرم ها و ویتامین های مورد استفاده تا ۹۰ % میشود.

نحوه انجام مزونیدلینگ چگونه است ?

در مزونیدلینگ سوراخ های میکروسکوپی (میکروپانچ) در پوست ایجاد میشود که بدن آنها را به عنوان آسیب دریافت میکند در نتیجه ترشح فاکتور رشد که منجر به تولید کلاژن و الاستین افزایش می یابد.  در واقع در مزونیدلینگ پوست فریب داده میشود که کلاژن و الاستین بیشتری را تولید کند و خودش را ترمیم کند بدین ترتیب باعث از بین رفتن جای جوش و زخم ، لک ،  خطوط دور چشم ،  چروک پوست و .... میشود .

آیا مزونیدلینگ محدودیت سنی دارد ?

 از نظر سنی محدودیتی برای انجام مزونیدلینگ وجود ندارد اما پزشکان توصیه میکنند که مزونیدلینگ را بعد از ۱۸ سالگی انجام دهید زیرا تا قبل از آن هورمون ها به تعادل نرسیده اند و ممکن است نتایج مزونیدلینگ تحت تاثیر قرار بگیرد .

 عوارض احتمالی

 مزونیدلینگ یک درمان کم خطر با دوره نقاهت بسیار کوتاه است . بلافاصله بعد از درمان پوست سرخ و حساس میشود و به طور معمول با تورم ، کبودی ، خارش و احساس سوزش همراه است که معمولا تا ۷۲ ساعت بعد از درمان رفع خواهند شد.

عوارض مزونیدلینگ

مراقبت های قبل از انجام مزونیدلینگ

 • اگر تزریق بوتاکس یا چربی انجام داده اید حداقل دو هفته صبر کنید
 • از انجام سولاریوم و افتاب گرفتن خودداری کنید
 • روز انجام کار پوست خود را کاملا شسته و از هیچ کرم آرایشی استفاده نکنید
 • اگر قصد انجام مزونیدلینگ مو را دارید روز قبل موهای خود را کاملا بشویید
 • حداقل یک هفته قبل از انجام مزونیدلینگ  مصرف داروها و مواد غذایی رقیق کننده را متوقف نمایید

و در نهایت قبل از انجام مزونیدلینگ حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

مراقبت های بعد از انجام  مزونیدلینگ

بیست و چهار ساعت بعد از انجام مزونیدلینگ صورت خود را با شوینده ملایم و آب ولرم بشویید و از آبرسان و مرطوب کننده  و ضد افتاب مناسب پوست خود استفاده کنید . همچنین میتوانید از انواع ماسک های آبرسان و التیام بخش استفاده کنید تا التهاب پوست خود را کاهش دهید .  تا ۴۸ ساعت پس از مزونیدلینگ به هیچ عنوان آرایش نکنید تا پوست ترمیم خود را به درستی انجام دهد . تا یک هفته بعد از مزونیدلینگ از دوش آب داغ ، سولاریوم و آفتاب گرفتن  و همچنین استفاده از محصولات فعالی نظیر رتینول ، ویتامین سی و آلفا هیدروکسی  اسید و ... خودداری کنید .

بعد از مزونیدلینگ پوست از حالت عادی بسیار حساس تر خواهد شد بنابراین لازم است در طول روز از ضد افتاب مناسب استفاده کنید . معمولا پوست در عرض سه الی پنج روز التیام یافته و شما میتوانید به فعالیت های نرمال زندگی تان بپردازید.

 آیا نتایج مزونیدلینگ دائمی است ?  

این روش را میتوان یکی از روش های دائمی جوان سازی و رفع مشکلات پوست و مو  دانست.

 شرط طولانی شدن اثرات این روش رعایت دستورات پزشک پس از درمان و همچنین اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی است .

مزونیدلینگ باعث تحریک سلول های تولید کننده کلاژن میشود و از همین طریق مشکلات مختلف پوستی را برطرف میکند . به همین دلیل افزایش سن و رژیم غذایی نامناسب میتواند بر روی نتایج آن اثر بگذارد .  علاوه بر آن نوع پوست فرد و شدت آسیب و عوامل ارثی نیز از عوامل اثرگذار بر روی ماندگاری نتایج مزونیدلینگ است .

بهترین زمان انجام مزونیدلینگ چه زمانی است ?

مزونیدلینگ را در همه فصول سال می توان انجام داد اما موضوع قابل توجه این است که بعد از درمان با این روش ، پوست حساس میشود ، با توجه به این موضوع توصیه میشود تا در فصول سرد سال انجام شود زیرا در ماه های سرد سال نسبت به ماه های گرم سال ، مقدار تابش آفتاب کمتر است . قسمت هایی که تحت درمان قرار گرفته اند را بهتر میتوان پوشاند ، همچنین در هوای سرد عوارض جانبی برخی  درمان ها مانند التهاب و قرمزی کاهش می یابد و شما را زودتر به نتیجه دلخواهتان  می رساند

هزینه مزونیدلینگ

تعیین مقدار هزینه مزونیدلینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد . مهم ترین فاکتور تعیین هزینه در این روش نوع و مقدار مواد مورد استفاده است . مقدار این مواد با توجه به هدف و محل درمان مشخص میشود و باتوجه به تفاوت قیمت مواد مختلف ، قیمت های متفاوتی دارد . همچنین قیمت مزونیدلینگ پوست با مو نیز تفاوت دارد.

این موضوع نیز به دلیل این است که نوع مواد مورد استفاده برای رشد موها با مواد تقویت کننده پوست متفاوت است . به علاوه سن ، نوع پوست ، نوع آسیب و شدت آن نیز از عوامل تعیین کننده قیمت مزونیدلینگ هستند .

علاوه بر این شهر محل زندگی ، محل کلینیک و دستمزد پزشک نیز در هزینه ها اثر میگذارد . بدیهی است که هرچه تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان بیشتر باشد ، هزینه مزونیدلینگ بالاتر میرود . به خاطر داشته باشید که گران تر بودن هزینه های مزونیدلینگ به معنای بهتر و  معتبرتر بودن آن نیست .

 

امتیاز مطلب: 100% 100