Ooma
مدت زمان خونریزی پس از سقط جنین

در هنگام سقط جنین بیشتر خانم ها نگران هستند که مشکلی برای سلامتی یا بارداری های بعدی آن ها پیش بیاید اما اگر سقط جنین توسط یک فرد متخصص انجام شود احتمال ایجاد مشکل بسیار کم می شود. روش های سقط جنین به مدت زمان بارداری بستگی دارد. گاهی خونریزی تنها به خاطر زخم دهانه رحم می باشد و ربطی به سقط ندارد. براساس دلیل خونریزی، روش درمان مناسب برای قطع خونریزی تعیین می شود. سوال اصلی در این زمینه برای اکثر بانوان اومایی این است که مدت زمان خونریزی پس از سقط جنین چقدر است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا به طور مفصل پاسخ این سوال را برایتان توضیح دهیم. 

مدت زمان خونریزی پس از سقط جنین

خونریزی شما به طور طبیعی حدود یک تا سه هفته بعد از سقط جنین، از زیاد به متوسط و سبک تبدیل شده و بعد هم کاملا تمام می شود. برخی خانم ها تا چند روز بعد از سقط جنین، خونریزی ندارند. برای برخی دیگر خونریزی قطع می شود و سپس دوباره شروع می شود. برخی دیگر نیز چند روز گرفتگی شدید عضلات دارند. بنابراین بسته به مدت زمان بارداری و شرایط جسمانی مادر عوارض سقط نیز متفاوت است. اگر چهار تا پنج روز بعد از سقط جنین خونریزی و گرفتگی عضله داشته باشید، طبیعی است و ناشی از سقط جنین می باشد.

سقط جنین با قرص

معمولا حدود دو تا سه ساعت بعد از سقط جنین با قرص، خونریزی شدیدی اتفاق می افتد و پس از یک روز کاهش می یابد. به همین دلیل پیشنهاد می شود زمانی که می خواهید قرص را مصرف کنید نزدیک یک درمانگاه یا اورژانس باشید تا در صورت خونریزی خیلی شدید به اورژانس مراجعه کنید. خوشبختانه خونریزی واژن بعد از دو هفته سبک شده و از بین می رود. اما در برخی موارد تا هفت هفته نیز خونریزی کم و خفیف مشاهده می شود. طبیعی است که بعد از اینکه بدن رحم را به طور کامل از جنین سقط شده و بافت های اطرافش خالی کرد پریودی طبیعی حدود پنج تا شش هفته بعد از سقط نمایان می شود.

 

6489-خونریزی-بعد-از-سقط

سقط جنین با عمل جراحی

گاهی برای انجام سقط نیاز به عمل جراحی می باشد. خونریزی بعد از سقط جنین با جراحی خیلی کمتر از خونریزی پریودی است. البته این خونریزی به صورت نامنظم است. در برخی موارد دو روز اول خونریزی دیده نمی شود. گاهی نیز خونریزی سقط جنین توسط جراحی از خونریزی روز اول پریودی بیشتر است. معمولا این خون هنگامی که به واژن می رسد لخته شده و سپس خارج می شود. موارد خروجی از واژن خون است و بافتی همراه آن نیست. بنابراین نگران عدم تکمیل شدن سقط نباشید.

علائم دیگری که بعد از سقط جنین مشاهده می کنید چیست؟

بعد از سقط جنین علاوه بر خونریزی ممکن است برخی از علائم دیگر را نیز مشاهده کنید که عبارتند از:

گرفتگی عضلات

در دو هفته اول، گرفتگی های عضلانی مشابه دردهای روز اول پریودی طبیعی است. این گرفتگی ها ممکن است خیلی دردناک باشند و با گذشت زمان بدتر شوند. می توانید برای کاهش درد، هر چهار ساعت، قرص تیلنول بخورید یا هر شش تا هشت ساعت یک قرص ایبوپروفرون بخورید. اما آسپرین و قرص های بر پایه آسپرین را مصرف نکنید. زیرا این قرص ها خون را رقیق می کنند و احتمال افزایش خونریزی وجود دارد. 

تغییر حالت روحی

ناراحتی یا تغییر حالت روحی یکی از علائمی است که بخاطر تغییر هورمون های بارداری و همچنین جدا شدن از فرزندی که در انتظارش بودید اتفاق می افتد و از چند روز تا چند هفته ادامه دارد. بعد از دو روز، حالت تهوع از بین می رود و بعد از هفته اول، تغییرات ایجاد شده در سینه به دلیل بارداری نیز به حالت اول برمی گردد. 

مراقبت های لازم بعد از سقط جنین

برای اینکه بعد از سقط زودتر بهبود یابید باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • آب زیاد بنوشید.
 • حداقل دو روز کامل استراحت کنید.
 • غذاهای سالم و حاوی مواد مغذی بخورید.
 • قرص هایی که پزشک تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید.
 • تا دو هفته ورزش نکنید.
 • تا دو هفته شنا نکنید و در وان حمام نکنید.
 • تا دو هفته وسایل سنگین جابجا نکنید.
 • تا دو یا چهار هفته نزدیکی جنسی نداشته باشید و از تامپون استفاده نکنید.

چه زمانی بعد از سقط جنین نگرانی ایجاد می شود؟

معمولا خونریزی بعد از سقط جنین از یک هفته تا سه هفته به طول می انجامد. اما اگر بدتر و بیشتر شد به پزشک مراجعه کنید.  علائم بعد از سقط جنین که باعث نگرانی می شوند عبارتند از:

 • تب (بالای صد درجه سانتی گراد)
 • خونریزی نباید از خونریزی پریودی شدیدتر باشد.
 • لخته های بزرگ خون
 • بدتر شدن خونریزی
 • طول کشیدن خونریزی بیش از پنج روز
 • ترشحات بد بوی واژن
 • ورم و درد شکم
 • کاهش حرکات روده
 • سرگیجه، حالت تهوع
 • ادرار یا مدفوع خونی
 • عرق کردن شدید
 • رنگ پریدگی

چه زمانی بعد از سقط جنین بهبود می یابید؟

تخمک گذاری حدود دو هفته بعد از سقط جنین تخمک گذاری مجدد شروع می شود و می توانید دوباره باردار شوید. هنگامی که بهبود یافتید بهتر است تا زمانی که از نظر فیزیکی و روحی آماده نیستید، نزدیکی نداشته باشید. معمولا توصیه می شود دو الی سه ماه بعد دوباره برای بارداری اقدام نمایی. هنگامی که آماده نزدیکی هستید، سعی کنید قرص های ضد بارداری مصرف کنید. البته قرص های ضدبارداری صد در صد موثر نیستند بنابراین با همسرتان صحبت کنید و شرایط بارداری را برای او توضیح دهید و تصمیم درست بگیرید. البته مراقب عوارض قرص های ضدبارداری نیز باشید. بهتر است هر نوع قرصی را با نظارت پزشک مصرف کنید. 

اگر در هفته نهم بارداری هستید و جنین سقط شده است، احتمال چکه کردن شیر از سینه وجود دارد. نگران نشوید این مسئله طبیعی است  و به دلیل تاثیر هورمون های بارداری می باشد. هورمون ها برای دوران شیردهی بعد از زایمان به بدن دستور تولید شیر می دهند بنابراین احتمالا سینه ها ورم می کنند، می سوزند و مایعی از آن ها چکه می کند. حدود یک تا چهار هفته طول می کشد که مایع سینه خشک شود و بتوانید سوتین مناسب بپوشید. می توانید برای تسکین درد، قرص های مسکن مصرف کنید اما اگر سینه ها خیلی درد می کنند، یا تب دارید به پزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

سقط جنین بخصوص برای افرادی که ماه ها برای بارداری تلاش کرده اند و یا از روش های کمک بارداری استفاده کرده اند بسیار سخت و ناراحت کننده است. اما باید با آن کنار بیایید و توکلتان به خدا باشد. امیدواریم در بارداری بعدی با رعایت تمامی جوانب دیگر چنین مشکلی برایتان پیش نیاید و با سلامت کامل دوران بارداری را پشت سر بگذارید و بدانید که ما همیشه در کنارتان هستیم. همچنین در این روزها سعی کنید تنها نباشید و از یک دوست که با او صمیمی هستید بخواهید تا کنارتان باشد و اگر همسرتان هم بتواند ساعات بیشتری را با شما سپری کند از نظر روحی و عاطفی زودتر بهبود می یابید. 

newhealthadvisor editor. How Long Will I Bleed After Abortion? May 23, 2016

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93


 • profileفاطمه عابدی1399/05/11

  سلام پزشک عزیز من حدود ۴۵ روز پیش زایمان داشتم و پسرم در زایمان طبیعی فوت کرد بعد از ده روز اول خونریزی من کم و درحد لک بود تا روز سی ام که خونریزی زیاد مثل پریودی شدید بود. بعد از اون ده روز باز لکه بینی و الان ۴۵روز گذشته من باز مثل پریودی شدید خونریزی دارم . ایا این ها طبیعی هست ؟ لطفا راهنمایی کنید ..

  • profileفریبا نوروزی1397/09/08

   من برای باردارشدن دارم خودم نابود میکنم انوقت شما دیونه ها نعمت خدارو نابود میکنید. راسته هرکی داره قدر نمیدونه.
   کاش من جای همه شما بی عقلا بودم

   • profileفاطمه شعبانی1397/07/14

    سلام.من طبق سونو پنج هفته بودم.دیروز با مصرف سایتوتک سقط انجام دادم و حدود نیم ساعت بعد کمی لخته دفع کزدم اما از دیروز تا الان خونریزی نداشتم‌.ایا امکان داره سقط نشده باشه

    • profileزهرا رحیمی1397/04/03

     سلام خانم دکتر
     من یه هفته پیش سقط با قرص سایتوتک انجام دادم اول یه لخته بزرک مثل جگر اومد بعد یه چیز دیگه عین کبد..
     دو روز درد داشتم بعد یه قرص دیگه گذاشتم زیر زبونم بعد از درد یه تیکه دیگه بزرگتر اومد عین جیگر
     دردم افتاد کامل ولی الان زیرشکمم تیر میکشه یه تب کوچیک هم دو روزه دارم
     میخواستم بدونم این طبیعیه یا نه؟
     خیلی نگرانم موقیت اینو ندارم باز برم دکتر
     درضمن من کیست هم دارم
     لطفا راهنماییم کنید

     • profileمامان سامین .1397/03/07

      سلام پزشک عزیز من سه روز پریودم عقب افتاده بود بیبی چک زدم یه خط خیلی خفیف قرمز مشخص شد فک کردم باردارم رفتم آزمایش خون که گفت منفی هستش اگه پری نشدی سه روز بعد آزمایش رو تکرار میکنیم درضمن هیچ‌گونه اقدامی هم نداشتم از دیروز دوبار تخم جعفری خوردم و طناب زدم که بعدش پریود شدم البته خون قهوه ای رنگ متمایل به قرمز بدون هیچ دلدردی یا گرفتگی بنظرتون بیبی چک دقیق تره یا آزمایش مثبت منفی بودن خون؟؟خیلی نگرانم نکنه باردار بوده باشم