Ooma
با عوارض کیست تخمدان آشنا شوید

یکی از بیماری های شایع هورمونی در میان خانم ها کیست های تخمدان می باشد که با توجه به نوع آن روش درمان هم متفاوت خواهد بود. خوشبختانه بیشتر کیست های تخمدان خوش خیم هستند و به طور طبیعی بدون درمان از بین می روند. اما در موارد نادری، پزشک ممکن است در طول معاینه روتین، یک توده کیستی تخمدان بزرگ و یا در مواردی بدخیم را تشخیص دهد. عوارض کیست تخمدان برای خانم ها متفاوت است و گاهی می تواند حتی باعث نابارور شود. در این مقاله می خواهیم شما  بانوان اومایی عزیز را با این موارد آشنا کنیم. 

عوارض کیست تخمدان

برخی از خانمها با کیست تخمدان ممکن است دچار عوارض غیر طبیعی شوند. بنابراین افرادی که دچار این بیماری هستند باید بصورت منظم و طبق برنامه توسط پزشک معاینه شوند تا در صورت بروز خطر و بزرگ شدن کسیت ها سریعا روش های مناسب مانند جراجی برای درمان استفاد شود. موارد خطرناکی که حتما باید پزشک درمان را سریعا شروع کند عبارتند از: 

پیچ خوردگی تخمدان

اگر کیست بزرگ شود، می تواند تخمدان را به حرکت در آورده و باعث پیچ خوردگی تخمدان ها شود که بسیار دردناک است.  پیچ خوردگی تخمدان یکی دیگر از عوارض نادر کیست تخمدان است. این در شرایطی است که یک کیست بزرگ باعث پیچ خوردگی تخمدان یا جابه جا شدن آن نسبت به موقعیت اصلی تخمدان شود. در این شرایط  خون رسانی به تخمدان قطع شده است و در صورت عدم درمان، می تواند باعث آسیب یا مرگ بافت تخمدان شود.

نزدیک به 3 درصد از خانم های مبتلا به کیست های تخمدان بصورت اورژانسی مجبور به انجام عمل جراحی برای درمان پیچ خوردگی تخمدان می شوند. متاسفانه در برخی شرایط برای درمان و جلوگیری از خطر باید هر دو تخمدان برداشته شود و بعد از آن امکان بارداری وجود نخواهد داشت. 

پارگی

 در بعضی موارد کیست ممکن است باز شود و باعث درد شدید و خونریزی شود. هرچه کیست بزرگ تر باشد احتمال پارگی ناگهانی نیز بیشتر خواهد بود.  رابطه جنسی واژن و سایر فعالیت ها احتمال  پارگی و تحریک کیست را بیشتر کند. گاها پارگی کیست به طور طبیعی بر طرف می شود و بعد از کمی درد کیست هم از بین رفته است اما در بیشتر موارد نیاز به مراجعه به اورژانس وجود خواهد داشت. زیرا می توانند باعث خونریزی داخلی شوند که خطر ایجاد عفونت را افزایش می دهد و در صورت عدم درمان به موقع می تواند باعث مرگ فرد مبتلا شود. 

 کیست های تخمدان آلوده شده

 کیست تخمدان گاهی به دلیل وجود عفونت لگن ایجاد می شود و به شکل آبسه تشکیل خواهد شد. اگر آبسه قبل از درمان پزشکی و جراحی بترکد، باکتری های خطرناک آن می توانند در بدن شما پخش شوند و تهدید کننده زندگی باشند. 

سخن آخر

کیست های تخمدان انواع مختلفی دارند و در بیشتر موارد با داروها و معاینات منظم قابل کنترل می باشند. اما نباید نسبت به آن ها بی توجه باشید زیرا همان طور که در مقاله توضیح دادیم در صورت شدید شدن می تواند باعث خطرات جدی و حتی مرگ شود و باید سریعا مورد جراحی قرار بگیرند. 

 Valencia Higuera. Ovarian Cysts. on June 15, 2015

امتیاز مطلب: 95% 95


  • profileماریه 😋1402/03/14

    من کیست دارم و دو دوره قرص ال دی مصرف کردم . حالا چه روزی بهتر برم سنو واسه اینکه معاینه بشم دوباره