Ooma
عوارض پاک نکردن آرایش از روی پوست

به نظرتان چه کسی آنقدر انرژی دارد که پس از بازگشت از مراسم عروسی آرایش صورتش را پاک کند و بعد به خواب برود؟ اکثر میهمانی ها تا پاسی از شب طول می کشند و مهمانان خسته پس از رسیدن به منزل آرزویی جز خواب ندارند!

اما پاک نکردن آرایش قبل از خواب باعث مشکلات پوستی بسیاری می شود که از میان آن ها می توان به پیری زودرس پوست و افتادگی پلک اشاره کرد.

با توجه به اهمیت این مسئله تصمیم گرفتیم تا تمامی عوارض پاک نکردن آرایش از روی پوست را برای شما شرح دهیم. امید است با کسب اطلاع در این زمینه، پاکسازی صورت را در اولویت کارهایتان قرار دهید و به هیچ عنوان با آرایش به خواب نروید!

بررسی عوارض پاک نکردن آرایش صورت

پاک نکردن آرایش قبل از خواب باعث ایجاد مشکلات پوستی بسیاری می شود. در واقع تمامی خانم ها از لوازم آرایشی برای افزایش زیبایی چهره شان استفاده می کنند. اما با پاک نکردن آرایش باعث مشکلات پوستی و کاهش زیبایی طبیعی صورتشان خواهند شد!

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم قبل از خواب صورت خود را با ژل شستشوی وچه بشویید و سپس از محصولات مراقبتی پوست استفاده کنید تا سلامت و زیبایی پوستتان تضمین شود.

در ادامه مهم ترین عوارض پاک نکردن آرایش صورت را شرح می دهیم و سپس به بررسی مضرات پاک نکردن مواد آرایشی برای چشم ها می پردازیم.

پیری زودرس پوست

از مهمترین مضرات پاک نکردن آرایش می توان به پیری زودرس پوست اشاره کرد. زمانی که شما بدون پاک کردن آرایش به خواب می روید مواد آرایشی روی صورتتان باعث انسداد منافذ پوستی شده و از تنفس پوست جلوگیری می کنند.

علاوه بر آن با پاک نکردن مواد آرایشی، رادیکال های آزاد پوست افزایش پیدا کرده و باعث می شوند تا کلاژن سازی به درستی انجام نشود. بنابراین عدم تنفس پوست در شب و اختلال در روند طبیعی کلاژن سازی باعث می شود تا چین و چروک پوست افزایش پیدا کند.

 

تیرگی صورت و ایجاد لک های پوستی

متاسفانه یکی از مهم ترین عوارض پاک نکردن آرایش صورت تیرگی و ایجاد لک های پوستی است. این مشکل به دلیل تجمع سلول های مرده در سطح پوست رخ می دهد.

همچنین عدم پاک کردن صورت از مواد آرایشی رنگی به خصوص کرم پودر و پنکک باعث می شود تا احتمال ایجاد لک های تیره به خصوص در نواحی حساس پوست صورت از جمله پشت لب و زیر چشم ها افزایش پیدا کند.

خشکی پوست

پاک نکردن آرایش قبل از خواب باعث می شود تا پوست صورت خشک و حساس شود. این مشکل به دلیل بسته شدن منافذ و عدم تنفس پوست در هنگام خواب اتفاق می افتد. در واقع با استفاده از لوازم آرایشی سدی میان پوست صورت و اکسیژن مورد نیاز آن قرار می گیرد که باعث کاهش رطوبت پوست، حساسیت و خشکی می شود.

افزایش جوش های پوستی

یکی از مضرات پاک نکردن آرایش ایجاد آکنه و جوش های سرسیاه در سطح پوست است. تصور کنید با پوستی که در طول روز با لوازم آرایشی پوشیده شده و در معرض پرتو های مضر خورشید و آلودگی های محیطی قرار گرفته به خواب بروید!

به این صورت محیط مناسبی برای رشد باکتری های پوستی فراهم می شود و صبح روز بعد جوش هایی در اقصی نقاط پوست صورتتان ظاهر می گردد.

علاوه بر آلودگی، بسته شدن منافذ پوستی با لوازم آرایشی نیز باعث افزایش تولید سبوم یا چربی پوست شده و به این صورت نیز احتمال ایجاد آکنه و جوش های سرسیاه افزایش پیدا می کند.

خشکی لب ها

از مضرات پاک نکردن آرایش می توان به خشکی و ترک خوردن پوست حساس لب ها اشاره کرد. در واقع عدم شستشوی صورت و باقی ماندن رژ روی لب ها باعث می شود تا پوست حساس لب ها اجازه تنفس نداشته باشد و دچار مشکلاتی مانند خشکی و ترک خوردگی شود.

بررسی عوارض پاک نکردن آرایش چشم

همانطور که مشاهده کردید پاک نکردن آرایش قبل از خواب باعث ایجاد مشکلات پوستی بسیاری می شود. اما این تنها بخشی از ماجرا است! متاسفانه بیشترین عوارض پاک نکردن آرایش متوجه چشم و پوست حساس دور آن است.

در ادامه برخی از مشکلاتی که به دلیل پاک نکردن مواد آرایشی برای چشم، پوست دور چشم، مژه و ابرو ها ایجاد می شود را شرح می دهیم.

التهاب و عفونت چشم

یکی از مهمترین عوارض پاک نکردن آرایش چشم ، التهاب و عفونت چشم است. در واقع با پاک نکردن آرایش آسیب جبران ناپذیری به چشم های حساستان وارد می کنید!

زمانی که با وجود سایه، ریمل و خط چشم به خواب می روید مواد شیمیایی تشکیل دهنده این لوازم آرایشی وارد چشمان شما شده و باعث التهاب و عفونت چشم می شوند. بنابراین توصیه می کنیم پیش از خواب حتماً چشم هایتان را با شامپوی مخصوص چشم شسته و از ایجاد عفونت های چشمی جلوگیری کنید.

خشکی و سوزش چشم

از دیگر عوارض پاک نکردن آرایش چشم ، بروز خشکی و سوزش است که به دلیل ورود مواد شیمیایی به درون چشم ها ایجاد می شود. در واقع این مواد باعث می شوند تا فیلم اشک مختل شده و چشم ها خشک و حساس شوند. اگر این روند ادامه دار باشد احتمال التهاب قرنیه نیز وجود دارد.

ریزش ابرو و مژه

مواد شیمیایی تشکیل دهنده ریمل یا مداد چشم و ابرو باعث تضعیف فولیکول های مو و ریزش مژه و ابرو های شما می شوند. اما زمانی که بدون پاک کردن آرایش صورت به خواب بروید این مشکل دوچندان شده و احتمال ریزش ابرو و مژه هایتان بیشتر می شود.

احتمال ایجاد گل مژه

از عوارض پاک نکردن آرایش چشم ایجاد گل مژه است که پس از گذشت یک یا دو روز از بین می رود، اما در همین مدت زمان نسبتاً کوتاه باعث خارش و درد چشم می شود.

دلیل ایجاد گل مژه گرفتگی فولیکول های مژه به دلیل استفاده از مواد آرایشی است. بنابراین با پاکسازی صورت از مواد آرایشی می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

ایجاد میلیا و افزایش چین و چروک پوست اطراف چشم

یکی دیگر از عوارض پاک نکردن آرایش چشم پیری زودرس پوست اطراف چشم است. پیری زودرس پوست اطراف چشم به دلیل عدم تنفس پوست و اختلال در روند تولید کلاژن اتفاق می افتد.

اما در کنار چین و چروک هایی که با پاک نکردن آرایش شاهد آنها خواهید بود، ایجاد میلیا در پوست این ناحیه نیز یکی از دیگر مشکلاتی است که به دلیل افزایش تولید چربی در پوست اطراف چشم اتفاق می افتد.

این مشکل به خصوص در افرادی که پوست مستعد میلیا دارند بسیار رایج است و با پاکسازی مداوم پوست کاهش پیدا می کند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تمامی مضرات پاک نکردن آرایش صورت را شرح دهیم. در ابتدا به بررسی عوارض پاک نکردن آرایش از روی پوست صورت پرداختیم و سپس به سراغ عوارض پاک نکردن آرایش برای پوست حساس دور چشم رفتیم.

در صورتی که این مسئله برایتان به یک عادت تبدیل شده و شب ها با آرایش به خواب می روید حتما موارد ذکر شده در این مقاله را مطالعه کرده تا دلایل مشکلات پوستی خود را بدانید!

متاسفانه اکثر مشکلات پوستی از جمله خشکی پوست، آکنه و جوش های سرسیاه، پیری زودرس پوست، لکه های پوستی، خشکی لب ها، عفونت و التهاب چشم و... تنها به دلیل پاک نکردن مواد آرایشی قبل از خواب ایجاد می شوند.

بنابراین توصیه می کنیم هر شب پیش از خواب صورت خود را با شوینده مخصوص بشویید و سپس از محصولات مراقبتی مانند سرم پوستی و آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید.

امتیاز مطلب: 66% 66