Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
عوارض طولانی مدت کروناویروس بر بدن

چیزی که اخیرا بسیاری از محققان در ارتباط با کرونا ویروس را درگیر کرده است اثرات جانبی طولانی مدت کرونا می باشد. متاسفانه علائم این بیماری گاهی اوقات می تواند ماه ها ادامه داشته باشد. این ویروس می تواند به ریه ها، قلب و مغز آسیب برساند که خطر مشکلات سلامتی در طولانی مدت را افزایش می دهد. در این مقاله به طور کامل اثراتی که تا به امروز بررسی شده اند را برای شما اومایی های عزیز توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

علائم طولانی مدت کرونا

اکثر افرادی که به ویروس کرونا مبتلا هستند طی چند هفته کاملا بهبود می یابند؛ اما برخی از افراد حتی کسانی که نسخه خفیف بیماری را داشتند، پس از بهبودی اولیه علائم را همچنان تجربه می کنند. در افراد مسن و مبتلا به بیماری های جدی زمینه ای به احتمال زیاد علائم طولانی مدت هستند. علائم و نشانه های متداول که با گذشت زمان ادامه می یابند عبارتند از:

  • خستگی
  • سرفه
  • تنگی نفس
  •  سردرد
  • درد مفصل

اگرچه کرونا به عنوان یک بیماری عفونی شناخته شده است که در درجه اول ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد، اما می تواند به بسیاری از اندام های دیگر نیز آسیب برساند. این آسیب ها ممکن است خطر مشکلات سلامتی طولانی مدت را نیز افزایش دهند.

آسیب اندام های دیگر ناشی از کرونا ویروس

اندام هایی که ممکن است تحت تأثیر کرونا قرار گیرند عبارتند از:

قلب

آزمایشات تصویربرداری که ماه ها پس از بهبودی از کرونا انجام شده است حتی در افرادی که فقط علائم خفیف کرونا را تجربه کرده اند، آسیب دائمی به عضله قلب را نشان می دهد؛ بنابراین این بیماری می تواند خطر نارسایی قلبی یا سایر عوارض قلبی را در آینده افزایش دهد.

ریه ها

نوعی پنومونی که اغلب با کرونا همراه است می تواند باعث آسیب طولانی مدت به کیسه های هوای ریز در ریه ها شود. بافت اسکار حاصل می تواند منجر به مشکلات تنفسی طولانی مدت گردد.

 مغز

حتی در جوانان، کرونا می تواند باعث سکته های مغزی، تشنج و سندرم Guillain-Barre شود. این سندرم وضعیتی است که باعث فلج موقتی می شود. همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر را افزایش دهد.

لخته شدن خون و مشکلات رگ های خونی

کرونا می تواند احتمال لخته شدن سلول های خونی را افزایش دهد. در حالی که لخته های بزرگ می توانند باعث حملات قلبی و مغزی شوند، اما اعتقاد بر این است که بیشتر آسیب قلبی ناشی از کرونا از لخته های بسیار کوچکی ایجاد می شود که رگ های خونی کوچک (مویرگ ها) را در عضله قلب مسدود می کند.

سایر اندام های تحت تأثیر لخته های خون شامل ریه ها، پاها، کبد و کلیه ها می باشند. همچنین می تواند رگ های خونی را ضعیف کند که باعث افزایش احتمال مشکلات بالقوه طولانی مدت کبد و کلیه خواهد شد.

مشکلات در خلق و خو و خستگی

افرادی که علائم شدید کرونا را دارند اغلب مجبور می شوند در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان تحت درمان مکانیکی مانند دستگاه های تهویه برای تنفس قرار بگیرند. حتی با زنده ماندن، این افراد به دلیل سختی و استرس این بیماری ممکن است بعداً دچار سندرم استرس پس از سانحه، افسردگی و اضطراب شوند.

از آنجا که پیش بینی نتایج طولانی مدت ویروس جدید کرونا هنوز دشوار است، دانشمندان در حال بررسی اثرات طولانی مدت در ویروس های مرتبط مانند سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) هستند.

بسیاری از افرادی که از SARS بهبود یافته اند به سندرم خستگی مزمن مبتلا شده اند. این بیماری یک اختلال پیچیده است که با خستگی مفرط مشخص می شود و با فعالیت بدنی یا ذهنی بدتر خواهد شد و متاسفانه با استراحت بهبود نمی یابد. همین امر ممکن است در مورد افرادی که به کرونا مبتلا می شوند نیز صادق باشد که هنوز مشخص نشده است.

سخن آخر

به دلیل اینکه هنوز به طور کامل اثرات طولانی مدت ناشی از کرونا مشخص نشده است پزشکان توصیه می کنند افراد مبتلا به کرونا بعد از بهبودی باید یک چکاپ کامل شوند تا پزشک متوجه شود که آیا آسیبی به اندام های دیگر وارد شده است یا خیر؟

لازم به یادآوری است که بیشتر افرادی که کرونا دارند به سرعت بهبود می یابند؛ اما مشکلات احتمالی طولانی مدت با رعایت موارد احتیاطی مانند استفاده از ماسک، جلوگیری از حضور در ازدحام جمعیت و تمیز نگه داشتن دست ها کاهش می یابند و در غیر این صورت سلامت فرد را به خطر می اندازند.

 Mayo Clinic Staff. COVID-19 (coronavirus): Long-term effects.Oct. 07, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100