Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
علل ناباروری

برای برخی از زوج ها، باردار شدن سریع و آسان است. اما برای برخی دیگر، همه چیز آسان نیست. شما یک تصمیم مهم گرفته اید تصمیم به شروع تشکیل یک خانواده و یا در حال حاضر اضافه کردن به افراد خانواده را دارید اما چه اتفاقی می افتد زمانی که ماه می گذرند و شما هنوز هم باردار نیستید؟ شما ممکن است تعجب کنید اگر شما و یا شریک زندگی شما نابارور باشد.

ناباروری در پزشکی برای افراد زیر 35 اینگونه تعریف شده که یک زن و شوهر برای یک سال سعی به باردار شدن می کند ولی موفق نمی شود اگر شما بیش از 35 دارید و پس از شش ماه تلاش، بچه ندارید شما نیز می توانید نابارور باشید.

درک هورمون ها و عدم تعادل

عدم تعادل هورمونی منبع هر مشکل باروری نیست اما ریشه در بسیاری موارد دارد.

عدم تعادل هورمونی زنان

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی از شایع ترین مشکلات ناباروری زنان است این زمانی است که بدن یک زن بیشتر هورمون های مردانه تولید می کند PCOS باعث رشد کیست در تخمدان ها می شود زنان مبتلا به PCOS معمولاً ویژگی های فیزیکی مردانه، مانند افزایش موهای صورت و پوست چرب دارند با توجه به کالج آمریکایی زنان و زایمان، تا 80 درصد از زنان مبتلا به PCOS چاق هستند هیچ درمان قطعی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد اما از دست دادن وزن با رژیم لاغری و مصرف هورمون می تواند شانس بارداری را افزایش دهد. برای دریافت اطلاعات جامع در رابطه با این سندروم مقاله تخمدان پلی کیستیک را مطالعه فرمایید.
یک مثال دیگر از یک مسئله ناباروری نقص در هورمون غده هیپوفیز است این غده دو هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون جسم زرد (LH) را تولید می کند که مسئول تحریک تخمک گذاری در هر ماه می باشند کافی نبودن این هورمون ها ممکن است منجر به ناباروری شود.

عدم تعادل هورمونی در مردان

یک زوج ممکن است با مشکل تعداد کم اسپرم در مرد مواجه باشند یا اینکه چرا او دارای درصد بالایی از اسپرم معیوب است تعداد اسپرم او ممکن است کم باشد چون بدن او به اندازه کافی هورمون تستوسترون تولید نمی کند.
دیگر مسائل پزشکی زنان

آمنوره

آمنوره اشاره به عدم وجود دوره های قاعدگی دارد. این می تواند توسط عوامل بسیاری، از جمله عدم تعادل هورمونی ایجاد شود. آمنوره نیز می تواند با وزن کم بدن، ورزش بیش از حد و یا شیمی درمانی ایجاد شود. اگر شما یک دوره به مدت سه ماه پرید نداشته اید و علت آن را نمی دانید با دکتر خود در میان بگذارید. این کاملاً امکان پذیر است که موضوع آمنوره را می تواند درمان کرد.

لوله های فالوپ

برای لقاح موفق، تخمک و اسپرم باید در لوله های فالوپ با هم ملاقات داشته باشند. اگر لوله های فالوپ مسدود شده باشد این اتفاق نمی افتد که به این بیماری ناباروری لوله ای گفته می شود. لوله ممکن است به دلیل اسکار ناشی از بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک و یا به دلیل اندومتریوز، که در آن بافت رحم در خارج از رحم رشد می کند مسدود شده باشد. شما همچنین ممکن است بدانید که اگر شما یک عفونت منتقله از راه جنسی داشته اید اما برخی از زنان هرگز علائم بیماری کلامیدیا نداشته اند این بدان معناست که می توانند ناباروری لوله ای بدون اینکه متوجه آن شوند داشته باشند. ناباروری لوله ای اغلب می تواند با جراحی سرپایی درمان شود. همچنین، رایج ترین روش تشخیص انسداد لوله های رحمی از طریق یک مطالعه اشعه ایکس خاص به نام هیستروسالپنگوگرام انجام می شود.

ضربه به اندام های جنسی

این یکی دیگر از مشکل باروری بالقوه است که شما ممکن است در مورد آن اطلاع داشته باشید. تروما به مردان و یا اندام های جنسی زنان می تواند به دلایل مختلف اتفاق افتد. در مردان، این صدمات می تواند از تولید اسپرم و یا از انتشار آن جلوگیری کند. در زنان، می تواند عبور اسپرم از طریق دهانه رحم را مسدود کند و یا از جایگزینی تخمک بارور شده در بافت رحم به دلیل زخم جلوگیری کند. اگر شما فکر می کنید که یک مصدومیت در گذشته می تواند مانع از ناباروری شما باشد با دکتر خود در مورد یک معاینه فیزیکی و تصویربرداری برای تشخیص آسیب صحبت نمایید.
دیگر مسائل پزشکی مردان

تعداد کم اسپرم

الیگواسپرمی یکی از شایع ترین مسائل ناباروری مردان است که به داشتن یک تعداد کم اسپرم اشاره دارد. تعداد پایین اسپرم مردان می تواند به دلیل کمبود تستوسترون باشد. یکی دیگر از دلایل تعداد کم اسپرم می تواند یک بیماری به نام واریکوسل باشد. واریکوسل واریس در بیضه ها می باشد. این سبب گرم نگه داشتن بیضه شده که مانع تولید اسپرم است. و این مشکل را می توان با عمل جراحی برطرف نمود.

اوریون

اگر یک مرد یک مورد از اوریون داشته است تعداد اسپرم او می تواند پایین تر از حالت عادی باشد. از سال 1980 بسیاری از افراد در برابر اوریون واکسینه شده اند اما این می تواند یک مشکل برای پدران مسن تر باشد.

برگشت انزال

علت محتمل دیگر برای تعداد اسپرم پایین، برگشت انزال است. این زمانی است که اسپرم در طی انزال به مثانه برگشت می کند. این می تواند بر اثر بسیاری از علل، از جمله آسیب نخاعی و یا حتی برخی از داروها باشد. که با پرداختن به علت زمینه ای می توان آن را درمان کرد. اسپرم همچنین می تواند با گرفتن نمونه اسپرم تولید شده در استمناء و یا اسپرم از نمونه ادرار برداشت شود. این اسپرم را پس از آن می توان برای تخمک با استفاده از لقاح مصنوعی مورد استفاده قرار داد.
شما می توانید در شیوه زندگی تغییر ایجاد نمایید.
اگر شما و دکتر شما به علل بالقوه ناباروری نگاه می کنید تغییر در شیوه زندگی می تواند متفاوت باشد.
1. استرس
کاهش استرس برای باردار شدن می تواند مفید باشد. مقدار زیادی از تاکتیک رهایی از استرس را انجام دهید.
2. سیگار کشیدن
لازم نیست که گفته شود سیگار کشیدن برای شما بد است اما شما ممکن است تعجب کنید که سیگار کشیدن اثرات منفی روی تولید اسپرم و تخمک دارد. اگر شما می خواهید باردار شوید ترک سیگار ممکن است شانس شما برای باردار شدن را افزایش می دهد.
3. الکل
نوشیدن بیش از حد الکل باعث کاهش تولید اسپرم در مردان و تاثیر بر تخمک گذاری در زنان می شود. نوشیدن الکل را متوقف نمایید.
نکته:
ناباروری می تواند بسیاری از علل احتمالی داشته باشد و تعداد زیادی از آنها را می توان با کمک یک دکتر و یا از طریق تغییر در شیوه زندگی اصلاح کرد.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94


  • profileالمیرا رشیدی1399/11/10

    منم اندومترویوز ۶سانتی و ۳سانتی هم سمت چپ هم سمت راست دارم چن ماهه اقدام میکنم ولی نتیجه نمیده

    • profilesami yousef1398/12/18

      من بدون هیچ مشکلی باردار نمیشم...۷ساله ازدواج کردم