Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
علت قار و قور شکم، نفخ است  یا گرسنگی و یا ....؟

سه علت ( هوا،مایع و بافت درون شکم ) می تواند باعث اتساع شکم می شود. اگر اتساع متناوب باشد علت آن تجمع گاه به گاه گاز و یا مایع در معده، روده بزرگ و یا روده کوچک است و اگر اتساع مداوم باشد ممکن است با بزرگ شدن اورگان های داخل شکم و یا یک چاقی ساده باشد.
گرسنگی یکی از علل اصلی صدای شکم است در اثر گرسنگی کاهش قند خون ایجاد می شود و این کاهش قند خون به مغز دستور ترشح هورمون اورکسین Orexin را به هیپوتالاموس  که مرکز هماهنگی گرسنگی است می دهد و با تولید این هورمون عضلات صاف منقبض شده و با حرکات مدور و ارتعاشی تولید صدا می کند و این صداها از 20 دقیقه تا دو ساعت بعد از غذا خوردن هم ممکن است ادامه داشته باشد.
داشتن دندان مصنوعی نامناسب باعث تجمع گاز می شود.
جویدن آدامس یا خوردن آب نبات های سخت، مخصوصاً آنهایی که حاوی سوربیتول هستند.
خوردن غذاهایی که حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا و همچنین نوشابه های گاز دار باعث افزایش گاز می شود.
غذاهایی که منجر به  تولید گاز می شوند مانند ( گل کلم، کلم بروکلی، لوبیا، ذرت، پیاز، سبوس و کلم ) می باشد.
فروکتوز و سوربیتول که در برخی از میوه ها یافت می شود و یا  به عنوان شیرین کننده استفاده می شوند باعث تولید گاز می شوند.
گاهی فرد به علت ابتلا به بیماری های زخم معده، ورم معده و رفلاکس معده آروغ می زند.
بیماریهای ( سلیاک ، آلرژی غذایی به صورت عدم تحمل غذا، گاستروپارزیس، سندرم روده تحریک پذیر، سندرم روده کوتاه ) باعث نفخ شکم و گاز زیاد می شوند.
گاهی بعد از بعضی اعمال جراحی مانند عمل جراحی برای رفلاکس مری مشکل نفخ و گاز زیاد پیدا می شود.
اگر کسی به لاکتوز تحمل ندارد خوردن محصولات لبنی موجب نفخ شکم می شود.
بعضی بیماریها با افزایش تعداد باکتری های روده و گاهی حرکات کند غذا به علت حرکات کند روده، مانند بیماری دیابت که باکتری ها مدت بیشتری با غذا در تماس هستند گاز بیشتری تولید می شود.
صحبت هنگام غذا و با شتاب غذا خوردن باعث نفخ شکم می شود.
 رژیم پر کربوهیدرات باعث تولید گاز می شود  لذا غذاهایی که مقدار زیادی سیب زمینی، ذرت و جو دارند باعث نفخ شکم می شود برخی با خوردن شیر دچار این مشکل می شوند.
مصرف بستنی، ماست، حبوبات، پنیر، آدامس، شیرین کنندهای مصنوعی و سویا در بعضی افراد نفخ ایجاد می کند مصرف زیاد فیبر هم موجب نفخ می شود لذا کسانیکه نفخ دارند ولی یبوست ندارند از رژیم کم فیبر استفاده کنند.
هر نوع بیماری که باعث انسداد روده شود مانند سرطان روده بزرگ، بیماری کرون، اسکار ناشی از چسبندگی های مکرر در اعما ل جراحی روده و فتق های داخلی می تواند نفخ شکم بدهد.

منبع:  foodregime

امتیاز مطلب: 100% 100