Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
علت بوی بد مدفوع نوزاد چیست؟

تعویض پوشک معمولا سرگرم کننده ترین بخش مراقبت از نوزاد نیست. با این حال، این کار بخش مهمی از مراقبت از نوزاد نیست بلکه مراقبت از طبیعی بودن ادرار و مدفوع بسیار مهم است. در صورت وضعیت غیرطبیعی در مورد مدفوع باید دلیل بررسی شود. ناهنجاری های مدفوع شامل وجود خون در مدفوع و رنگ ها و ثبات مختلف مدفوع می باشد.

یکی از مهم ترین مواردی که باید در مورد مدفوع نوزادتان مورد توجه قرار دهید بو و چربی آن است. اگر مدفوع بوی بد می دهد و چرب است سایر علائم را مورد بررسی قرار دهید و اگر فکر می کنید مشکلی وجود دارد به پزشک مراجعه کنید.

علت های مختلف بوی بد مدفوع نوزاد

1- مشکلات تغذیه ای مرتبط با فلج مغزی

مدفوع چرب یا غلیظ اغلب می تواند مشکلات تغذیه ای را نشان دهد. کودکان مبتلا به فلج مغزی اغلب دچار سوء تغذیه می شوند، زیرا دارای مشکلاتی مربوط به مهارت های حرکتی هستند که مانع از تغذیه خوب می شود و همچنین اغلب دچار مشکل بلعیدن، خوردن یا مکیدن هستند، که مانع از تغذیه مناسب و هضم درست غذا می شود.

اگر فرزند شما مشکل فلج مغزی داشته باشد و متوجه مدفوع چرب و بدبو شده باشید، علامت عادی است. اما باید در خصوص این علائم با پزشک متخصص تغذیه صحبت کنید.

با این حال مدفوع بد بو و یا چرب لزوما نشانه فلج مغزی نیست مگر اینکه علائم دیگری نیز وجود داشته باشد. علائم دیگر ممکن است اسپاستیک یا عدم کنترل عضلات، حرکات تحریک عضلانی، مشکل بلع، عضلات ثابت، یا عدم تناسب در عضلات باشد.

2- فیبروز کیستیک

فیبروز کیستیک یک بیماری جدی است که ناشی از کمبود مواد مغذی و یا آسیب ریوی است. نه تنها این بیماری قوام و بوی مدفوع را تغییر می دهد بلکه بر عرق، اشک و مایعات پانکراس نیز تأثیر می گذارد. هنگامی که نوزادان با فیبروز کیستیک متولد می شوند، اغلب فقدان مکونیم پس از تولد وجود دارد و به دنبال آن مدفوع چرب و بدبود دیده می شود. با این حال، به عنوان فلج مغزی، علائم ذکر شده برای تشخیص نوزاد مبتلا به فیبروز کیستیک کافی نیست. علائم دیگر شامل انسداد روده، عفونت تنفسی، سرفه مداوم، طعم و مزه نمک بر روی پوست، افزایش وزن ضعیف و رشد آهسته است.

به یاد داشته باشید که تنها یک پزشک می تواند فیبروز کیستیک را تشخیص دهد. اگر فکر می کنید نوزادتان علائم بالا را نشان می دهد، با دکتر نوزاد تماس بگیرید.

3- عدم تحمل لاکتوز

در بعضی موارد، مدفوع بدبو و / یا چرب نشانگر این است که کودک شما لاکتوز را تحمل نمی کند. عدم تحمل لاکتوز زمانی رخ می دهد که روده کوچک نمی تواند لاکتوز موجود در محصولات لبنی، از جمله شیر خشک را تجزیه کند.

4- نارسایی پانکراس (لوزالمعده)

نارسایی پانکراس اختلال مربوط به فیبروز کیستیک است که با ناتوانی در تجزیه صحیح و هضم غذا، از جمله پروتئین، چربی و کربوهیدرات مشخص می شود. همراه با اسهال مکرر، نوزادانی که دارای نارسایی لوزالمعده هستند، ممکن است دچار نفخ، مدفوع چرب و بدبو، درد شکمی و کاهش وزن شوند.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 56% 56