Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
تشخیص علائم بارداری دختر

دوستان و خانواده ممکن است نشانه هایی از داشتن یک دختر یا پسر را نشان دهند، اما بیشتر این موارد احتمالاً بیشتر بر اساس فرهنگ عامه و نه علم است. سونوگرافی در هفته 18 تا 20 بارداری مطمئن ترین راه برای تشخیص جنسیت جنین است. آرزوی بشر به منظور کنترل جنسیت جنین قبل از لقاح همواره مطرح بوده است و آگاهی از جنسیت جنین برای والدین خوشایند است. از این رو در این مقاله برخی از نشانه هایی که به طور سنتی نشان می دهد شخصی دختر دار می شود و همچنین اینکه آیا مدارک علمی برای حمایت از آنها وجود دارد بحث می شود.

هشت نشانه دختر شدن جنین

ما با بیان نظرات علمی، هشت نشانه سنتی داشتن دختر بررسی می کنیم:

1. بیماری شدید صبحگاهی

تهوع صبحگاهی شدید ممکن است نشانه داشتن یک دختر باشد.

برخی از مردم تصور می كنند كه بیماری شدید صبح نشانه دختر بودن جنین است. در حقیقت، تحقیقات اخیر نشان می دهد که احساس بیماری در دوران بارداری ممکن است با جنسیت جنین مرتبط باشد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد مادران بارداری که دارای جنین دختر هستند، در مقایسه با آنهایی که پسر دارند، سیستم ایمنی بدن آنها در معرض باکتری قرار می گیرد، التهاب بیشتری را تجربه می کنند. این تفاوت ممکن است بر روشی که تهوع صبحگاهی در مادرانی که جنین دختر دارند تأثیر بگذارد. آنها ممکن است از کسانی که پسر حمل می کنند احساس بدتری داشته باشند.

برای درک کامل وجود ارتباط بین بیماری صبحگاهی و جنسیت جنین، تحقیقات بیشتری لازم است.

2. نوسانات شدید خلقی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری اغلب می تواند باعث تغییرات خلقی شود. برخی از مردم تصور می کنند مادرانی که دارای جنین دختر هستند دارای سطح بالاتری از استروژن هستند و در نتیجه روحیه بیشتری دارند. با این حال تحقیقات از این نظریه پشتیبانی نمی کند.

سطح هورمون ها در طول بارداری افزایش می یابد و پس از زایمان کاهش می یابد، صرف نظر از جنسیت جنین است.

3. افزایش وزن در وسط شکم

اگر یک زن در دوران بارداری وزن زیادی در اوایل بارداری اضافه کند و به اصطلاح دارای شکمی گرد باشد، برخی فکر می کنند به این معنی است که  جنین او یک دختر است. آنها همچنین ممکن است معتقد باشند که افزایش وزن فقط در جلوی بدن نشانگر پسر است.

باز هم، شواهد علمی از این نظریه پشتیبانی نمی کند. جایی که یک زن در بارداری اضافه وزن می کند به نوع بدن او بستگی دارد.

4. حمل جنین در بالای شکم

اگر به نظر می رسد جنینتان در قسمت بالایی رحم قرار دارد، پس احتمال دارد که یک دختر را باردار باشید. علیرغم محبوبیت، این هیچ پایه علمی ندارد. محل قرار گرفتن جنین در رحم به عوامل زیر بستگی دارد:

  • نوع بدن
  • افزایش وزن
  • سطح تناسب اندام
  • قدرت عضلانی

5. ولع مصرف قند و شیرینی جات

زنان اغلب هنگام بارداری هوس های جدید را تجربه می کنند. برخی از مردم فکر می کنند اگر زنی هوس قند کند،  ممکن است جنین او دختر باشد، در حالی که ولع مصرف نمک ممکن است پسر را نشان دهد.

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد هوس غذایی در دوران بارداری می تواند جنسیت جنین را نشان دهد.

6. سطح استرس

اگر زنی قبل از بارداری سطح استرس بالایی داشته باشد، احتمال اینکه  جنین او دختر شود بیشتر است. سطح استرس زنان قبل از بارداری ممکن است بر جنسیت جنین تأثیر بگذارد. یک منبع معتبر در سال 2012 ارتباطی را بین سطح هورمون استرس کورتیزول و نسبت تولد مرد به زن پیدا کرد.

در این مطالعه، زنان با مقادیر بالای کورتیزول از نظر آماری احتمال دختر شدن بیشتر است. یک منبع معتبر در سال 2013 دریافت که در طی دو سال پس از زلزله در جزیره زاکینتوس یونان، میزان زاد و ولد مردان کاهش یافته است. محققان مشکوک بودند که افزایش استرس در جامعه جزیره بر میزان تولد تأثیر می گذارد.

برای درک صحیح ارتباط بین استرس و جنسیت نوزادان متولد نشده، تحقیقات بیشتری لازم است.

7. پوست چرب و موهای مات و کدر

برخی معتقدند که داشتن پوست چرب و تیره شدن رنگ موها ممکن است به معنای حمل یک دختر توسط یک زن باشد. این باور علمی نیست. از طرف دیگر، تغییرات در تولید روغن یا ظاهر مو در دوران بارداری ممکن است مربوط به تغییرات هورمونی یا تغییر در رژیم غذایی باشد.

8. ضربان قلب سریع جنین

برخی از مردم معتقدند که اگر قلب جنین به سرعت تپد، آنها ممکن است یکی دیگر از احتمالات جنین دختر در زنان باردار باشد. با این حال، محققان این اسطوره را دهه ها پیش در تحقیقی که هیچ تفاوت معنی داری بین ضربان قلب در جنین های نر و ماده مشاهده نکرد، نادیده گرفتند.

پزشکان چگونه جنسیت جنین را مشخص می کنند؟

وقتی پزشک در هفته بیستم بارداری سونو انجام می ده، بهترین فرصت برای کشف جنسیت جنین است. پزشک در طول اسکن دستگاه تناسلی جنین را بررسی می کند تا جنسیت او را تعیین کند. این معمولاً دقیق است اما نه همیشه، زیرا بسیاری از موارد می توانند تصویر سونوگرافی را پنهان کنند.

برخی اقدامات دیگر وجود دارد که پزشک می تواند برای دریافت پاسخ قطعی انجام دهد، از جمله:

یک پزشک معمولاً فقط در صورتی که نگران سلامتی کودک باشد این روش ها را ارائه می دهد. بیشتر نشانه های حکایتی داشتن یک دختر افسانه هایی است که نیاز به تخریب دارند و در بین مردم رواج یافته‌اند و پشتوانه علمی ندارد.

بیماری بیش از حد صبحگاهی و استرس پیش از بارداری ممکن است به این معنی باشد که احتمال دارد یک زن یک دختر داشته باشد،  اما برای درک کامل چگونگی تأثیر این عوامل بر جنسیت جنین، تحقیقات بیشتری لازم است.

مفید ترین راه برای تعیین جنسیت جنین درخواست نظر حرفه ای پزشک در سونوگرافی در هفته بیستم بارداری است.

حرف آخر

اغلب باورهایی که برای بیان جنسیت جنین در طول بارداری زنان وجود دارد سنتی و رایج و قدیمی هستند و هیچ گونه پشتوانه علمی ندارد که مادر متن بالا به بیان هر کدام و ارائه دلایل برای رد یا پذیرش هر کدام پرداختیم.

 Lana Burgess. What are the signs of having a girl? on January 18, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 89% 89