Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
علائم بارداری خارج از رحم را بشناسید

هنگام تلاش برای بچه دار شدن، هیچ چیز بالاتر از دیدن آن دو خط صورتی نیست. اما گاهی اوقات یک حاملگی خارج از رحم ممکن است رخ دهد، جایی که جنین در خارج از رحم، معمولاً در یک لوله فالوپ، کاشته می شود، که در یک بارداری طبیعی، قرار است تخمک بارور شده را به رحم منتقل کند. در موارد بسیار نادر، جنین همچنین می تواند به دهانه رحم یا تخمدان یا اندامی در شکم بچسبد. متأسفانه، بارداری خارج از رحم قابل دوام نیست و تشخیص زودهنگام با سونوگرافی برای به حداقل رساندن هرگونه عوارض سلامتی یا باروری بسیار مهم است. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

علائم حاملگی خارج رحمی

«این وضعیت در مراحل اولیه می‌تواند بدون علامت باشد یا شبیه بارداری طبیعی باشد، زنان ممکن است حالت تهوع و استفراغ و همچنین حساس شدن سینه‌ها داشته باشند. یک زن ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کند: لکه بینی یا خونریزی واژن، درد شکم یا لگن، که معمولا یک طرفه است و می تواند از یک درد مبهم تا یک احساس تیز و چاقو زدن متفاوت باشد.  در موارد درد شدید، حاملگی خارج از رحم به اندازه کافی بزرگ است که لوله فالوپ را ترک کرده و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد (شوک، که می تواند کشنده باشد، اغلب در این مرحله ایجاد می شود، با علائمی مانند تنگی نفس، یا تپش قلب).  "در 50 درصد از زنانی که دچار پارگی لوله شده اند، هیچ علامت هشدار دهنده ای مانند درد خفیف یا خونریزی واژن وجود ندارد."

عوامل خطر برای حاملگی خارج رحمی

بزرگترین عامل خطر برای بارداری، داشتن یک حاملگی خارج از رحم است که شانس شما را 15 درصد افزایش می دهد. 25 درصد اگر قبلاً دو مورد داشته اید. عوامل دیگر عبارتند از: جای زخم ناشی از جراحی روی لوله های فالوپ یا سایر اندام های لگنی، سابقه اندومتریوز، عفونت های مقاربتی، لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا ناباروری.  برخلاف تصور رایج، دستگاه داخل رحمی (iud) شانس شما را افزایش نمیدهد، او خاطرنشان می‌کند که نیمی از زنانی که این وضعیت را تجربه می‌کنند هیچ یک از این عوامل خطر را ندارند.

درمان حاملگی خارج رحمی

در موارد بسیار نادر، برخی از زنان نیازی به درمان ندارند، اما از طریق آزمایش خون و سونوگرافی از نزدیک تحت نظر خواهند بود. «این تنها یک گزینه در حاملگی‌های نابجا بسیار اولیه است که بدن شروع به جذب خود به خود کرده است، جایی که هورمون بارداری بسیار کم و رو به کاهش است.» دارویی به نام متوترکسات که به صورت تزریقی تجویز می‌شود و با انحلال بارداری عمل می‌کند، معمولاً برای زنانی توصیه می‌شود که وضعیت آن‌ها به اندازه کافی زود تشخیص داده می‌شود (اغلب در حدود شش هفته) که نیازی به جراحی ندارند و دیگر نیازی به جراحی ندارند. عوامل خطر این درمان مستلزم آن است که بیمار تا زمانی که سطح هورمون بارداری او به صفر برسد، تحت نظر پزشک باشد تا از موفقیت آمیز بودن آن اطمینان حاصل شود.

اگر حاملگی خارج رحمی پس از شش هفته تشخیص داده شد، یا اگر معیارهای متوترکسات را برآورده نکردید یا در معرض خطر خونریزی داخلی ناشی از پارگی لوله هستید، جراحی مرحله بعدی است. «متخصص زنان می‌تواند لوله را با حاملگی خارج از رحم خارج کند، یا برشی در لوله ایجاد کند و آن را از این طریق خارج کند. "انتخاب بین دو گزینه بستگی به ترجیح بیمار و میزان آسیب لوله در زمان جراحی دارد." اگر یک لوله بریده شود - روشی که سالپنگوستومی نامیده می شود - باید پزشک بیمار را دنبال کند تا اطمینان حاصل شود که رشد بافت متوقف شده است. این جراحی معمولاً به روش لاپاراسکوپی انجام می شود و تنها چند روز بهبودی طول می کشد.

بارداری خارج از رحم و شانس باروری

شانس شما برای باردار شدن پس از حاملگی خارج از رحم ممکن است کاهش نیابد، حتی اگر یکی از لوله های فالوپ شما آسیب دیده یا برداشته شود. به عنوان مثال، اگر تخمدان چپ شما یک تخمک آزاد می کند اما لوله چپ شما دیگر سالم نیست، تخمک همچنان می تواند توسط لوله راست شما وارد شود که می تواند منجر به لقاح شود. با این حال، از آنجایی که شما در معرض خطر بیشتری برای حاملگی خارج رحمی در آینده هستید، بسیار مهم است که در صورت باردار شدن مجدد، سابقه خود را به پزشک خود بگویید تا بتوانید به درستی تحت نظر باشید.

هنگام تلاش برای باردار شدن پس از حاملگی خارج از رحم، سن و باروری نیز باید در نظر گرفته شود. برای مثال، اگر 38 ساله هستید، احتمالاً نمی خواهید برای مدت طولانی بدون مشورت با یک کلینیک باروری تلاش کنید. او اشاره می‌کند که شواهد اخیر نشان می‌دهد زنانی که IVF پس از بارداری خارج از رحم انجام می‌دهند ممکن است نرخ باروری را کاهش داده باشند، اما هنوز مشخص نیست که آیا این به دلیل مشکلات باروری از قبل موجود است که در ابتدا باعث حاملگی خارج از رحم شده است یا اینکه خود این بیماری باعث ناباروری شده است.

پیشرفته ترین حاملگی خارج از رحمی  حدود 10 هفته در زنی بوده که دو بار بارداری طبیعی قبلی داشته است. لوله فالوپ پاره نشده بود، اما با توجه به دوران بارداری پیشرفته، او نیاز به جراحی داشت، که زمانی بود که متوجه شدیم لوله او در آستانه پارگی است. بدون عارضه برداشته شد و چند ساعت بعد از جراحی به خانه رفت و یک بارداری طبیعی دیگر داشت.

اگر حاملگی خارج از رحمی داشته اید و می خواهید دوباره باردار شوید، با پزشک خود در مورد زمان شروع تلاش صحبت کنید زیرا زمان پیشنهادی ممکن است بسته به درمان یا عوارض شما متفاوت باشد. اغلب اوقات، به محض شروع قاعدگی بعدی، شروع چرخه شماست. به یاد داشته باشید: حاملگی خارج از رحم گذشته به این معنی نیست که همه امیدها از بین رفته است. این نشان می دهد که بدن شما قادر به باردار شدن است. «فقط دوباره تلاش کن. 85 درصد احتمال بارداری طبیعی وجود دارد.

Marissa Selner .What is an ectopic pregnancy? on January 8, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 87% 87