Ooma
شایعات غلط در زمان اقدام به باردار شدن

سوالات زیادی قبل از اقدام به باردار شدن از ما پرسیده میشه. خیلی از این سوالات بین همه مشترک هستند. متاسفانه شما ممکمه پاسخ های ضد و نقیصی را در جاهای مختلف ببینید که بدتر گیجتان کرده است. آیا سوال من واقعیت داره یا نه؟تکلیف من چیه؟ در این نوشته سعی کردم تا سوالات رایج و مشترک شما عزیزانی رو که که قصد بارداری دارید عنوان کنم و پاسخ دهم تا با خیال راحتر این دوران را سپری کنید. اما توصیه ای که به شما عزیزان دارم این است که همیشه پاسخ سوال خود را از یک منبع موثق و معتبر جست و جو کنید تا خدای نکرده برای شما سوتفاهم پیش نیاید. امیدورام این سوالات بدردتون بخوره و براتون مفید باشه:

1- یکی از سوالات رایج اینه که بعد از نزدیکی بمنظور بارداری باید پاها بالا نگه داشته شود تا اسپرم به تخمک برسه؟ آیا این حرف درسته؟

پاسخ خیر است. نیازی نیست تا نیم ساعت پاها را بالا نگه دارید. اسپرم بسرعت حرکت میکند و مقدار خیلی کم در حد یک هزارم هم اگر داخل واژن شود بسمت تخمک حرکت میکنه، پس نگران نباشید. کاملا هم طبیعیه که بعد از نزدیکی مقداری از مایع منی بیرون ریخته شود. چون خیلی از خانمها فکر می کنند اگر مایع منی بیرن بریزه مشکل خاصی دارند و باردار نمی شود که این باور هم غلط است. 

2- سوال بعدی اینه که 3 تا 4 روز بعد از نزدیکی بی بی چک و جواب آزمایش مثبت میشه؟ آیا درسته ؟

پاسخ خیر است. خواهش میکنم برای بی بی چک و آزمایش خون اینقد عجله نکنید. این هورمون از جفت ترشح میشه، باید جفتی باشه که هورمونی ترشح کنه، جفت ظرف 3 روز که تشکیل نمیشه. حداقل زمان برای آزاد شدن هورمون بارداری در ادرار و خون بین 9 تا 12 روز است. پس صبور باشید زیرا بچجز ناامیدی چیزی عایدتون نمیشه.

3- یکی دیگه از سوالات شایع اینه که برای باردار شدن باید زن به ارگاسم برسه؟آیا واقعیت داره؟

پاسخ خیر است. ارگاسم در زنان نقشی در باروری ندارد. اما در مردان برای باردار شدن زن حتما باید ارگاسم صورت گیرد. زنان چه به ارگاسم برسد چه نرسند اگر اسپرم وارد واژن بشه میتونن باردار شوند.

4- بعد از نزدیکی نباید واژن را شست و شو دهید چون اسپرم از بین میره؟ آیا درسته این سوال؟

پاسخ خیر است. زمانی که اسپرم به داخل واژن تخلیه میشه خیلی سریع خودشو به دهانه رحم میرسونه پس این قسمت رو نباید شست و شو بدید که عملا دستتون هم به دهانه رحم نمی رسه. پس الکی شرایط رو واسه خودتون سخت نکنید.

5- سه ماه اقدام به بارداری کردم، باردار نشدم، الان باید برم دنبال روش های ناباروری؟

باید به دوستان عزیزم بگم که زمانی شما و همسرتون ناباور شناخته میشوید که یکسال اقدام می کنید و باردار نمیشوید. اما شما می بایست 6 ماه اقدام کنید. سپس وضعیت تخمدانها و هورمون های شما برسی بشه. همچنین آزمایش اسپرم و وضعیت اسپرم همسرتون هم بررسی بشه بعد از این اقدامات از قرص های محرک تخمدان مثل کلومیفن و لتروزول و.... استفاده میشه و در صورت عدم جوابدهی باید با یک مرکز ناباروری مشورت کنید. پس خیلی زود فکرهای ناراحت کننده نکنید و سراغ مراحل آخر نروید. هر چیزی مرحله ای دارد.

6- اما آخرین سوال رایج این است که باید در همان روز تخمک گذاری نزدیکی داشته باشیم و گرنه باردار نمیشیم؟

باید بگم که اسپرم تا سه روز تو بدن زنده میمونه ، اما تخمک 24 ساعت بیشتر زنده نیست پس وقتی تخمک آزاد میشه بهتره که اسپرم در محل باشه. پس لزوما روز تخمک گذاری نباید نزدیکی انجام بشه. شما باید محدود روز تمک گذاری را بدانید که با روش های مختلفی هم مشخص میشه و یکی دو روز قبل از آن و یکی دو روز بعد از آن نزدیکی داشته باشید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 98% 98


 • profileفاطمه نریمانی4 روز قبل

  واقعا خیلی کاربردی بود

  • profileمیترا ص. ی1399/11/16

   خیلی خوب بود مطلب ومهمتراینکه ب زبان ساده گفته شده بود

   • profilesomayh ts1397/10/24

    من سوال دارم کسی هست جواب بده