Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
شایعاتی درباره موی گربه و نازایی

تا کنون نزدیک به هزار بیماری مشترک بین انسان و حیوانات شناسایی شده است. این بیماری‌ها می‌توانند کم خطر یا پرخطر باشند تا حدی که باعث مرگ انسان شوند. بجز خطرات واقعی این بیماری‌ها گاهی شایعات عجیب و غریب در مورد حیوانات بر سر زبان‌ها می‌افتد و باعث هراس در جامعه می‌شود.یکی از مشکلاتی عمده پخش این شایعات، ایجاد ترس در افراد از نگهداری حیوانات خانگی  است. گرچه باید از بیماری‌های مشترک با این قبیل حیوانات تا حدی مطلع بود اما باید مرز شایعه و حقیقت را تا جای ممکن جدا کرد. مثلا شایعه ای مطرح است مبنی بر اینکه داشتن ارتباط با گربه یا موی گربه باعث عقیمی یا نازایی خانمها یا دختران می شود


در بدن گربه ممکن است انگل تک یاخته ای به نام توکسوپلاسما (toxoplasma) وجود داشته باشد که بیماری توکسوپلاسموز را ایجاد می کند . این بیماری معمولا خود گربه را آلوده نمی کند و تنها باعث انتقال می شود و راه انقال دفع اووسیتها (تخم) از طریق مدفوع است و چون گربه مدام بدن خود و موهای خود را می لیسد به اشتباه گمان می شود که انتقال این بیماری از طریق مو است .

انسان فقط از طریق گربه آلوده نمی شود بلکه از گوشت گاو ، گوسفند و سبزیجات هم مبتلا می شوددر واقع احتمال انتقال عامل به انسان از مدفوع گربه در برابر خوردن گوشت های خوب پخته نشده مانند كباب و همبرگر بسیار ناچیز است .
در ضمن مدفوع تازه گربه  بیماری زا نیست و مدفوع گربه به شرطی كه چند روز در محیط مناسب بماند می تواند بیماری زا گردد . خاك باغچه نیز خود معدن انواع و اقسام عوامل بیماری زا است و بدیهی است كسی با دست آلوده به خاك باغچه چیزی به دهان نمی برد.
انسان طبیعی و سالم به هیچ وجه آلودگی را نشان نمی دهد و نهایتا به شکل یک سردرد و سرگیجه این بیماری را رد می کند ، اما توکسوپلاسما در انسانهای دارای بیماریهای ضعف ایمنی ممکن است ایجاد ضایعات عصبی ، چشمی و غیره  نمایددر حاملگی چون زن دارای ضعف سیستم ایمنی است احتمال سقط جنین در اواسط و اواخر آبستنی وجود دارد ، اما زنهایی که از بچگی به طور مداوم با گربه تماس داشتند ، احتمال ایمنی زایی به درصد بالا وجود دارد . اما خانمها باید آزمایش سرمی بدهند تا میزان آنتی بادی خونشان مشخص شود .

لازم به ذكر است كه آلوده شدن به توكسوپلاسما در زمانی به جز دوران بارداری باعث ایجاد ایمنی نسبت به این عامل شده و خطر ابتلا بعدی را كاهش می دهد. بطور کلی اگرچه برخی بیماری ها به عنوان بیماری های مشترك انسان و حیوان شناخته می شوند ولی همگی قابل پیشگیری هستند

اگر حیوان شما داروهای ضدانگل را دریافت کرده مشکلی وجود ندارددر صورتی که حیوان خانگی شما بخصوص گربه در معاشرت با حیوانات ولگرد قرار گرفت باید نسبت به این مساله حساس باشید

_____________________________________________________________________

برگرفته از :  http://www.persianpetclinic.com/news.php?item.91.6

 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100